Cobra není chráněna zákonem

Shelby prohrál soudní spor o tvar Cobry. Klasický profil auta nebude chráněn jako obchodní značka.

Americké soudy již potřetí zamítly snahu tvůrce legendární Cobry Carolla Shelbyho o ochranu tvaru auta. Posledních deset let se Caroll Shelby soudí se společností Factory Five Racing, která staví repliky vozů, jejichž design se velmi blíží supersportu z 60. let.

Soud své rozhodnutí odůvodnil tím, že si Caroll Shelby nemůže nárokovat vlastnictví designu Cobry, protože auto původně vzniklo pod značkou AC Cobra s motorem Ford.

Shelby také v minulosti napadal společnost FFR kvůli tomu, že jména jejích aut připomínají názvy jeho vozů. To soud ale také zamítl, výrobce replik si totiž dává pozor, aby žádný jeho automobil nenesl jméno Cobra, Shelby, Shelby Cobra, 427 S/C, Daytona Coupé a Daytona Cobra Coupé. Na ty má totiž Caroll Shelby skutečně nárok jen on sám.​Výrobce replik vozu Cobra tvrdí, že Caroll Shelby stejně těží z popularity vozu Cobra právě díky konstruktérům napodobenin, kteří fungují již od 70. let.

Factory Five Racing dále v tiskovém prohlášení uvádí, že vůbec nezpochybňuje úlohu Carolla Shelbyho v minulosti vozu a chová k němu náležitý respekt, ale zároveň dodává, že případná ochrana tvaru vozu Cobra by zničila průmysl zabývající se stavbou a obchodem s replikami. Každá replika Cobry by se totiž musela náležitě lišit, ale pak už by to vůbec nebyla Cobra.

autoweb.cz

3.11.2010 8:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist