Citroen Cruise Crosser

Koncept expedičního vozidla skládá poklonu dobrodružným sklonům zakladatele automobilky.

Tyhle Francouze prostě musíte milovat. Ještě ani pořádně nepředstavili nový crossover C-Crosser a už na jeho základech spáchali dokonale praštěný koncept. Seznamte se s Citroenem Cruise Crosser, čtyřkolovou poctou průkopníkům motorismu. Ehm, vlastně šestikolovou.

André Citroen totiž dostal i jiné šílené nápady než sériově vyrábět auta s pohonem předních kol. V roce 1922 ho kupříkladu napadlo, že by bylo fajn přeje Saharu. Kolona pěti polopásových vozidel se tehdy vydala na dobrodružnou pouť z Alžírska do Západní Afriky.
Expedice skončila úspěšně a Citroen v následujících letech zorganizoval ještě několik dalších výprav.

Cruise Crosser je pro objevitelské eskapády znamenitě vybaven. Když jde do tuhého, může řidič aktivovat pohon třetí nápravy, a pokud by i to bylo málo, vždycky tu jsou „písečnice.“ Jsou to podlouhlé desky, jež lze připevnit k zadním kolům zapadlého vozu. Obezřetným rozjezdem se desky zapřou do podkladu a vytáhnou zapadlá kola z písku. Tenhle vynález bývá k vidění u vícenápravových náklaďáků pro rallye Dakar.

Nejsme si jisti, zda je křiklavě oranžové barevné provedení vhodné pro expediční vozidlo. Leda že by potomci pana Citroena plánovali tajnou výpravu do továrny na pomerančový džus…

Někdejší objevitelé by asi nevěřili vlastním očím, kdyby spatřili barevný displej satelitní navigace nebo automatickou klimatizaci. I samotný pan Citroen by však nenacházel slova, kdyby mu byl předveden pohonný systém Cruise Crosseru. Hybridní ústrojí kombinuje dieselový motor s elektromotorem.

Pochybujeme však, že by si Citroen tohle auto na svoji africkou expedici vzal, kdyby náhodou mohl. Tehdejší motorová vozidla šlo relativně jednoduše opravit i v kanibalské vesnici na Pobřeží slonoviny. V Cruise Crosseru je naproti tomu víc elektroniky než v celé Evropě dvacátých let minulého století dohromady. Kdepak, staré zlaté časy prostě nevrátíte.

autoweb.cz

6.3.2007 3:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist