Citroën 2CV: bude se znovu vyrábět?

Legendární Kachna se dočkala znovuoživení po dlouhých šedesáti letech. Půjde do sériové výroby?

V roce 1948 byl svět udiven příchodem Citroënu 2CV, který se vyráběl v různých modifikacích až do roku 1990. Za tu dobu vzniklo 3 872 583 vozů a mnoho z nich se proslavilo na plátnech kin zejména s jeptiškami za volantem.

Citroën 2CV byl označován jako průlom v minimalizaci automobilu a v jeho zpřístupnění širokým masám. Opravdu, „Kachna“ bylo první auto, který si mohl koupit každý, i člověk ze sociálně slabší vrstvy.

Poslední dobou svět blázní po všech automobilech, které jsou „retro“, a tak tu máme na jedné straně obživlé Mini, Fiat 500 nebo New Beetle či na straně druhé Ford Mustang, Chevy CamaroDodge Challenger. Nové retro modely nejen že pomohou zvednout prodeje, ale oživí i zašlou slávu a připomenou mladším, kudy se ubíraly dějiny automobilismu. Francouzský designér David Portela si myslí, že stejnou poctu si zaslouží i legendární Citroën 2CV, a tak nyní, na oslavu 60. výročí uvedení 2CV na trh, představuje svou vizi nové „Kachny“.

Designér doufá, že si automobilka Citroën vezme z jeho návrhu příklad a představí funkční model na autosalonu v Paříži. Při návrhu použil David Portela stejné myšlenky jako konstruktéři v poválečné Francii, tedy zejména funkční prvky a také špetku optimistického futurismu. Nové auto je však o poznání větší než jeho předchůdce. Designér prozradil, že kreace na délku měří 4200 mm.
K pohonu má sloužit ekologický hybridní systém, jinak to ani v dnešní době nejde. Koncekonců i původní 2CV byla na svou dobu neuvěřitelně hospodárná.

Podle slov Davida Portela ho automobilka nikdy nekontaktovala. První skici jí poslal už v roce 2005 a zatím nedostal žádnou odpověď. Nikdo neví, jestli automobilka na oficiálním nástupci nejmenšího Citroënu pracuje, ale pokud ne, je to podle designéra chyba. S tím se dá souhlasit, protože zatím všechny automobilky měly s retro modely úspěch.

Zdroj: Worldcarfans.com

autoweb.cz

4.8.2008 6:56

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist