Čína letos vyrobí víc aut než Evropa

Ekonomické analýzy předpokládají, že letos Čína předběhne Evropu v počtu vyrobených osobních aut a dodávek.

Stalo by se tak poprvé v historii, kdy by se nejlidnatější země světa dostala v objemu produkce před Evropu. Výsledky analýzy hovoří o produkci 19,6 milionu jednotek Číny oproti 18,3 milionu Evropy. Pro evropské továrny to znamená pokles o 600 tisíc vozidel oproti roku 2012, kdy vyrobily 18,9 milionu kusů. Čínské továrny byly v závěsu s 17,8 milionu jednotek.

Tato čísla znamenají, že by v celosvětovém měřítku Čína posílala do světa skoro čtvrtinu aut, zatímco Evropa zhruba pětinu. Predikce bychom měli brát s rezervou, protože ještě nikdo nevynalezl křišťálovou kouli, ale čísla nám hezky ukazují ekonomickou sílu Číny. V kontextu roku 2000 byla čínská výroba aut pouze desetinová, tedy celosvětově zodpovědná za asi 2,5 % produkce.

Za čínským rozkvětem z nemalé části stojí rostoucí poptávka na ostatních trzích, zejména indickém, brazilském a thajském, zatímco evropská čísla jsou trochu nadhodnocená produkcí Ruska a Turecka, kteréžto země geograficky leží na předělu s Asií.

4.1.2013 11:00| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist