Čím jezdí americký prezident Barack Obama?

Jeden z nejmocnějších mužů světa má k dispozici pojízdnou pevnost.

Poznámka redakce: při příležitosti summitu prezidentů USA a Ruska v Praze přetiskujeme článek, který byl na autowebu původně publikován v souvislosti s první pražskou návštěvou Baracka Obamy téměř přesně před rokem.

Speciální obrněné vozidlo pro ředitele zeměkoule – Baracka Obamu postavila automobilka Cadillac. Pojízdná pevnost nese označení Cadillac One. Přízviskem „One“ se označují všechny dopravní prostředky sloužící k přesunu amerického prezidenta (například letadlo s prezidentem na palubě vždy používá volací znak Air Force One).

Cadillac staví prezidentské limuzíny odnepaměti, ale teprve v poslední době se jedná o speciální vozidlo a nikoli jen přestavbu sériového exempláře. První, kdo již vlastnil speciál postavený od základu na zakázku, byl Bill Clinton. George Bush a Barack Obama ho následují.

Jelikož se jedná o velký pancéřovaný vůz, používá platformu GMC Topkick, na které vyjíždějí velké užitkové vozy. Cadillac One je dlouhý 5,5 metru, vysoký 1,8 metru a jeho hmotnost se odhaduje na šest tun. Aby se vůbec takový kolos rozjel, pohání ho velký osmiválec 6,6 l o výkonu 340 koní. Akcelerace na stovku se odhaduje na 15 sekund a spotřeba 30 l/100 km.

GM i představitelé Bílého domu mlčí o technických podrobnostech, ale říká se, že pancíř je přes 12 cm silný a odolá i protitankové střele. Okna jsou dokonce tak silná, že jimi neprochází skoro žádné světlo. Podlaha vozu vydrží i explozi miny. V případě útoku jedovatým plynem lze použít vlastní zásoby vzduchu, požáru pak zabrání promyšlený hasící systém.

Speciální ochranu dostal i motor a palivová nádrž. Auto ale není jen obranná pevnost a může přejít i do protiútoku! Na útočníky může vypálit několik granátů se slzným plynem a při úniku za tmy přijde vhod noční vidění.

Kolona doprovázející amerického prezidenta vždy obsahuje aspoň dva nebo i více vozů Cadillac One. Jen nejbližší okruh prezidenta Obamy ví, ve kterém voze sedí. Neví to dokonce ani sama ochranka. Zbytek kolony tvoří opancéřované vozy Chevrolet Suburban. Jejich přesný účel je přísně tajný, ale říká se, že v jednom je speciální „polní“ ošetřovna, jeden je vybaven účinnými zbraněmi pro likvidaci blížící se hrozby (dokonce i ze vzduchu) a další slouží jako úkryt ochranky, personálu a komunikačních zařízení.

Prezident Barack Obama si ale nehoví kdovíjakým komfortem. Jistě, jeho sedadlo je ventilované i vyhřívané a je zde účinná klimatizace. Jelikož ale slouží Cadillac One pouze pro přejezdy mezi letištěm a určitými lokalitami (kam se vládní Boeing 747 nedostane), luxusní výbava je skromná.

autoweb.cz

8.4.2010 10:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist