Chrysler klopýtá, prognóza zůstává dobrá

Výsledky za říjen-prosinec 2010 zveřejnil druhý velký výrobce z USA. Chrysler si nevede dobře, ale nové vedení z Fiatu věří v dobrý konec náročné restrukturalizace.

Podobně jako Ford, také Chrysler zamířil v poslední čtvrtině roku 2010 dolů. Na vině tentokrát nebyli evropští prodejci, ale zbylé důvody jako by u pěticípé hvězdy opsali. Automobilka chystá pod čerstvým vedením Fiatu obměnu téměř celé nabídky a přidané náklady se podepsaly na výsledcích. Ztráta dosáhla 199 milionů dolarů (3,5 mld. Kč). Analytici počítali jen s poloviční částkou, ale vedení automobilky zůstává v klidu.

Šéf Chrysleru Sergio Marchionne upozornil na fakt, že americká automobilka představila v posledním kvartálu roku 2010 jedenáct nových nebo výrazně přepracovaných modelů jako sedan 200 a SUV Dodge Durango. Výdaje na rozsáhlou restrukturalizaci nabídky způsobily, že ztráta za říjen až listopad byla daleko vyšší než 84 milionů dolarů, které automobilka prodělala od července do září 2010. „Můžeme bezpečně prohlásit, že na finanční i produktové frontě překonal Chrysler mnohá očekávání,“ prohlásil Sergio Marchionne.Prvního muže skupin Chrysler a Fiat ztráta neznepokojuje. Marchionne veřejně vyhlásil, že ve druhé polovině roku 2011 Chrysler vstoupí na burzu. Finanční zdraví automobilky vnímá vedení pozitivně, na konci loškého roku totiž Chrysler vězel hluboko v červených číslech. Včetně nákladů na zdravotní pojištění bývalých zaměstnanců prodělal 2,69 miliardy dolarů – za pouhé tři měsíce.

V roce 2011 Marchionne za Chrysler slibuje vydělat peníze. Ačkoli prodeje v posledních třech měsících klesly o šest procent, za celý rok 2010 mají Američané kladnou bilanci. Vloni prodali 1,5 milionu aut. Sergio Marchionne slíbil, že stejný počet bude příští rok stačit na dosažení zisku. Hranici rentability tak snížil o sto padesát tisíc prodaných vozů, ještě vloni automobilka operovala s číslem 1,65 milionu.Analytici značkám v portfoliu Chrysleru věří a oceňují, že vedení automobilky ústy Sergia Marchionneho poprvé vyjádřilo důvěru v dobré výsledky nových modelů. „Máme také podezření, že Chrysler schovává v rukávech ještě řadu překvapení,“ řekl Stuart Pearson, analytik u Morgan Stanley v Londýně.

Marchionne využil příležitosti a poděkoval odborům a zaměstnancům za nasazení v posledních dvanácti měsících. Slíbil také vyplatit bonusy. „Je to odměna za výkon, který výrobní složky Chrysleru v roce 2010 podaly a který považuji za výjimečný,“ řekl Sergio Marchionne při telekonferenci s novináři. „Způsob, jakým zaměstnanci přistoupili k výzvě uvést šestnáct aut za dvanáct měsíců, jsem ještě nikdy neviděl a doufejme už nikdy neuvidím.“ Bonusy by měly dosáhnout v průměru 750 dolarů (13 100 Kč) na osobu.

autoweb.cz

3.2.2011 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist