Chevrolet Tahoe Hybrid + video

SUV, osm válců spalujících benzín, automat a pohodlný podvozek - velký hybrid spojuje to nejlepší z Ameriky v jeden dostupný a nečekaně úsporný celek.

  • Dynamika 7

  • Chování na silnici 7

  • Provozní náklady 8

  • Praktičnost 9

  • X-Factor 5

  • Celkové hodnocení 7.2

Pozn. redakce: Divíte se, proč je na fotkách a videu sníh? Řekli jsme si, že je nesmysl testovat hybridní americké SUV na suchu, tak jsme si nechali z Aljašky na mostecký polygon dovézt 200 tun sněhu.

Existuje spousta důvodů chtít SUV. Mívám pocit, že alespoň jeden malý straší v hlavě devíti z deseti lidí. Spousta jich je špatných. Jenže početná skupina zákazníků má ve skutečnosti důvody dobré, takové, jakým se špatně odporuje a jakým jdou výrobci naproti už řadu let.Staromódní auta na žebřinových rámech utáhnou celé tuny, a také ta novější, samonosná, bývají v této disciplíně nadprůměrná. SUV nezřídka naloží sedm lidí, případně jen pět, zato s věcmi pro sedm. Vyšší bezpečnost je u většiny modelů stále pouhou iluzí, ale s horší schopností předejít nehodě výrobci bojují všemi prostředky. Soudě podle statistik se jim to daří. Také řeči o snadném nastupování – rozumějte bez ohýbání – jsou rok od roku pravdivější.

Určitě vymyslíte řadu jiných přijatelných pohnutek, jenže to většinou budou jen další kapky v moři argumentů. Existuje jediný všelidový důvod k pořízení SUV. Neúsporní dinosauři vypluli do hlavního proudu automobilové produkce proto, že jsou vidět. Vyčnívat z davu je in. Má to jediný háček: Když vyčnívají všichni, stane se draze zaplacená nekonformnost šedou všedností. Nepříjemné.

​Kam na lov
BMW X6 vlastně vypadá skoro tuctově. Určitě se za ním neohlédne tolik lidí jako za daleko levnějším Jeepem Wrangler, který se ovšem na oplátku jen horko těžko vejde do definice auta, jak ho znají Evropané. Naštěstí v USA pěstují i kompromisy. Tady vstupuje na scénu hybridní Chevrolet Tahoe. Do severních Čech si našel cestu právě kvůli své výjimečnosti a na rozdíl od výstřelků evropské produkce si ji zřejmě ještě nějakou dobu udrží.Vidět Tahoe je, o tom žádná. V očekávání dalších kvalit jsem ovšem byl dost skeptik. Americká almara na podvozku nákladního auta přeci dobrá být nemůže a hybrid vypadá na papíře jako výsměch ekologii. Jenže… jenže Američané jsou přeci právě na mobilní almary specialisté. Zvlášť na ty, v nichž se nemusí řadit. A možná už víte, že také s hybridy mají všechny tři velké americké automobilky desítky let zkušeností. A Chevrolet Tahoe je jednoduše velmi dobré auto. Zvlášť jako hybrid, zdá se.

Co a za kolik
Dvojici osmdesátikoňových elektromotorů a velkou baterii nedávají u General Motors levně. Hybrid patří mezi ty dražší verze Tahoe. Američtí kolegové ale jedním dechem dodávají (jejich tvrzení jsem neověřoval), že konvenční Chevrolet Tahoe s osmiválcovým motorem vyjde ve skutečnosti dráž, pokud ho budete chtít ve stejné výbavě, jakou má hybrid už v základu. Navigace s dotykovým displejem, couvací kamera, kožená sedadla – vpředu i s vyhříváním, třízónová klimatizace… to vše pořídíte v U. S. of A. bratru za milion. A nezapomeňte na šestilitrový osmiválec pod kapotou! Dovezené, upravené a dodaněné auto by se u nás mělo vejít pod jeden a půl milionu. Sympatická cena, nemyslíte?

​Můžete ovšem pořídit i za polovic. Přesněji za necelých osm set tisíc. Stačí koupit právě takovou ojetinu, jakou najdete na obrázcích v  galerii. Autu, za jehož volantem jsem se zvláštní hrou osudu ocitl jednoho chladného dopoledne, táhne na čtyři roky. Jeho tachometr už minul sto tisíc mil. Přesto velké SUV šlape jako hodinky. Kde by se také hybrid opotřeboval, na rovných amerických silnicích jistě ne a provoz ve městě mu na rozdíl od tolika podobných aut vyloženě svědčí. Žádné neplánované výdaje zatím Tahoe svému novému majiteli nepřichystal. Pravdou je, že k tomu neměl mnoho příležitostí – na naší straně Atlantiku ještě nepokořil deset tisíc kilometrů. Spolehlivost je přirozeně těžké hodnotit podle jediného kusu, ale JD Power slibuje něco jako slabý nadprůměr.

Spotřebu naopak můžeme velmi dobře posoudit sami. Asi tušíte, že auto s  pohotovostní hmotností 2550 kilogramů a osmi válci, lačnými chladivého benzínu, nebude patřit mezi nejúspornější křižníky silnic. Jenže Tahoe je z několika důvodů vlastně pozoruhodně spořivý. Pravda, trochu zvrhlým způsobem: dvanáct a půl litru na sto není rekord světa čtyř kol. To jen v tak velkém benzínovém SUV podobně nízké číslo překvapí. Pro mnoho uživatelů bude vzhledem k ceně a výkonům auta dokonale únosné. A nejde o  nějaký planý slib automobilky, nebo optimistickou lež palubního počítače. Hybridní Tahoe za tolik opravdu jezdí. Přitom má stovku za devět sekund, pohon všech kol a správný zvuk.Nízké spotřeby dosahuje auto několika triky. Mimo sto šedesáti elektrických koní, kteří roztáhnou těžké SUV až k městské padesátce, si Tahoe pomáhá úpravami přímo na spalovacím motoru. Předně jezdí většinu času jako třílitrový čtyřválec. Polovinu spalovacích komor umí elektronika jednoduše odpojit, a pokud řidič zrovna nestojí na plynu, ochotně tak učiní i nad sto kilometry v hodině (slyšet to není, jde o informaci od výrobce). Díky elektrické posile mohli motoráři naladit osmiválec skromněji, než mají ve zvyku. Zbylo stále slušných 332 spalovacích koní, zatímco účinnost povyskočila vzhůru.

Snížit spotřebu pomáhá aerodynamicky optimalizovaná karoserie. Není to moc vidět, ale auto dostalo nižší podvozek (o centimetr), přední nárazník spuštěný blíž k zemi, méně komplikovanou karoserii a postrádá střešní lyžiny. Součinitel serodynamického odporu klesl o dvě setiny na 0,34. Američané měli upřímnou snahu snížit také hmotnost, osadili proto hybridní Tahoe hliníkovou kapotou a pátými dveřmi.

​V sedle
Možná vás ovšem zajímá, jak vlastně Chevrolet Tahoe působí na řidiče. Bylo to spolu se spotřebou největší překvapení dne. Vlastně mě to asi překvapit nemělo – jak už jsem psal výš, Američané přeci velká pohodlná auta umí. Jen se ne vždy trefí do vkusu Evropana.

Tentokrát to ovšem vyšlo. Dokonce i tradičně nejslabší disciplínu zámořských aut – zpracování kabiny – zvládli u Chevroletu slušně. Nečekejte víc než průměr, Tahoe je co do designu a použitých materiálů o  kus horší než nová Captiva, jistě vás ovšem neurazí. Poměr cena/kvalita je přinejmenším odpovídající. Platí to dvojnásob vzhledem k zalímavým hračkám na palubě, která nejen dobře vypadají, ale také slušně fungují (což u levných evropských aut nebývá zvykem). Prostoru je spíš dostatek než přebytek, jako mnoho jiných amerických aut má Tahoe překvapivě nízký interiér. Postrádá také podélně nastavitelný volant, ale stejně jako u  mnoha jeepů to překvapivě není problém.Pokud nejste bláznivý Evropan, posedlý terénními naftovými supersporty německých značek, od SUV čekáte na silnici především spoustu pohodlí. Na jih od Range Roveru najdete málo aut, která vám vyhoví lépe než Chevrolet Tahoe Hybrid. Jeho podvozek dostal do kolébky plavnost na starém kontinentu téměř zapomenutou. Napravám jistě mohou dojít argumenty, ale při jízdě na dohled předpisovým limitům dokáží obstarat pravý staromódní – nebo spíš nadčasový – komfort.

Nejel jsem s autem nijak rychle a na polygonu ležel sníh, takže nechci spekulovat o limitech přilnavosti celoročních pneumatik, ale i tady mě Chevrolet vlastně překvapil. Kdo by škodolibě očekával zběsilou nedotáčivost, byl by zklamán. Tahoe zatáčí i brzdí jako docela normální auto. Paradoxně mu nejspíš pomáhá těžká baterie pod zadními sedadly – zlepšuje rozložení hmotnosti.

Hybrid subjektivně není takový silák, jak slibuje. Nic optimističtějšího než onu stovku za devět sekund z něj nedostanete. Auto je spíš o kousek pomalejší, než naznačuje výkon v magické disciplíně. Může za to jako u tolika jiných hybridů převodovka a jde spíš o problém subjektivní než objektivní.

​V dílnách General Motors zvolili originální kombinaci čtyřstupňového automatu s dalším planetovým soukolím, které míchá dohromady síly tří motorů na palubě. Podobný princip využívá Toyota (jen bez toho čtyřstupňového automatu) a výsledkem je de facto variátor, i když si říká jinak. Elektronický mozek auta umí hospodařit se silou tří pohonných jednotek tak, že namíchá cokoli v širokém rozsahu převodových poměrů. Snad to pozitivně ovlivňue spotřebu, ale když šlápnete na plyn, otáčky vyletí vzhůru a zrychlení… je vlažné. Průměrné naftové Octavii však záda ukážete bez problémů. Tedy při předjíždění nebo na semaforech, pro dálniční piráty Tahoe Hybrid není, nad sto padesáti kilometry v  hodině se musí snažit a dvě stovky zaručeně nepřekoná.Asi vám to bude jedno. Konejšivý podvozek totiž vhodně doplňuje umírněný zvukový projev pohonného ústrojí. Na palubě je za běžných okolností jednoduše klid. Osmiválcové burácení občas uslyšíte, ale silné nebude, hybrid nemá motor na strašení spolujezdců. V rychlostech, v nichž se auto cítí doma, není výrazný ani aerodynamický hluk a od silnice neuslyšíte nic.

Kupovat?
Nemám bohužel dobré srovnání, v SUV z USA (heh) se člověk nesveze každý den. Tahoe je však předvídatelnější, přívětivější, rychlejší a daleko pohodlnější než podobně koncipované (levnější) evropské pickupy. Z aut, kterými jsem jezdil, má k velkému Chevroletu blízko ještě Mercedes G 400 CDI – jako nový svého času dvakrát dražší, zato stejně těžký, postavený na rámu a rovněž osmiválcový. S 250 koni je Mercedes kupodivu přesvědčivě rychlejší než hybridní Tahoe. Žere stejně a teoreticky víc utáhne, je ovšem menší a daleko, daleko méně pohodlný.

To však jen abyste měli představu, ne že by si třída G a Tahoe Hybrid nějak konkurovaly. Chevrolet je takový americký Superb v nejlepším smyslu slova. Docela obyčejné auto za přijatelný peníz, byť import do Evropy ho prodraží. Na každý pád je velké SUV právě tak rychlé, právě tak prostorné a právě tak kvalitní, jak byste mohli očekávat. K tomu nabízí nečekané pohodlí a vlastně velmi dobrou spotřebu. Zajímá vás i jeho zvuk? Pak jste na správné adrese, a přestože já bych vám ve svých 26 letech doporučil spíš Camaro, Tahoe dává až příliš mnoho smyslu, než abyste ho mohli ignorovat. To nejlepší z Ameriky v jednom dostupném balení.

Měření a technické údaje

Motor
Konstrukcevidlicový osmiválec + elektromotor
Palivobenzín
RozvodOHV
Plněníatmosférické sání
Uloženívpředu podélně
Zdvihový objem (cm3)5997
Převodovkačtyřstupňová automatická
Výkon a spotřeba
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.)244 / 332 v 5100 ot./min.
Točivý moment (Nm)498 Nm v 4100 ot./min.
Výkon/hmotnost (k/t)130,2
Spotřeba paliva (l/100 km)10,7 / 11,2 (město / mimo město)
Objem nádrže (l)98,4
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)5130
Šířka (mm)2006
Výška (mm)1879
Rozvor náprav (mm)2946
Provozní hmotnost (kg)2550
25.6.2012 6:00| autor: Martin Plaštiak

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist