ČEZ slibuje 200 nabíjecích stanic pro elektromobily

Do roku 2013 má být v ČR až 200 nabíjecích stanic pro auta na elektřinu.

ČEZ zahájil spolupráci s koncernem PSA na „elektrifikaci“ individuální automobilové dopravy v Česku. Do roku 2013 chce vybudovat alespoň 200 nabíjecích stanic.

PSA na oplátku dodá minimálně 100 elektromobilů, které budou mít společnou techniku s elektromobilem Mitsubishi i-MIEV. Ty budou nabízeny především firmám a obchodním partnerům, ale možná se objeví i v ceníku a bude možné si je normálně koupit.

ČEZ plánuje, že brzy zahájí spolupráci i s ostatními automobilkami, neboť do pár let již bude skoro každá nabízet aspoň jeden elektromobil. ČEZ předpokládá, že první stanice vybuduje ještě letos, pravděpodobně před sídlem společnosti v Praze. Další stanice začnou vznikat zejména u velkých obchodních center.

ČEZ samozřejmě za celou věcí vidí hlavně kšeft, takže se mu příliš nechce do rozšiřování dobíjecích stanic mezi spotřebitele a na benzínové pumpy. Chce nad tím mít kontrolu. Ale zároveň toto počínání obhajuje, neboť by prý při masovém dobíjení aut mohlo docházet k přetěžování sítě, zejména ve špičce.

Zvažuje se také instalace speciální přípojky, která by znemožňovala nabíjení z klasické domácí zásuvky a následně také zavedení jakéhosi „autotarifu“. To se nelíbí zastáncům masového rozšiřování elektromobilů, neboť se obávají, že by zvláštní ceny a obstrukce odrazovaly zájemce od koupě elektromobilu. Všechno je ale zatím v přípravách a další informace se dozvíme v průběhu roku.

autoweb.cz

7.4.2010 7:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist