Česká auta zestárla na 14,7 roku. Bez servisu se neobejdou.

Ani zcela nové auto se neobejde po velmi krátké době od uvedení do provozu bez servisu, a o vozech, jejichž stáři je přes deset let, to platí zvlášť. A že u nás auta stárnou a stárnou...

Nejde o to že auta stárnou v logickém slova smyslu, nikdo nemládne, ani my ne, jde ale o to, že stárne průměrný věk aut v České republice, protože se dovážejí starší a starší ojetiny (řešili jsme nedávno proč tomu tak je a odkaz na článek přidáváme pro jistotu níže), nová se neprodávají natolik, aby věkový průměr zvrátila. A to je problém – pokud zohledníme nejenom ekonomické hledisko a riziko podvodu u ojetého auta, ale také z důvodu servisu, respektive bezpečnosti.

Podívejme se na problematiku prostřednictvím analýz servisních odborníků. Počet aut v ČR poprvé v historii přesáhl hranici 5 milionů. Průměrný věk vozového parku však opět stoupl na úctyhodných 14,73 roku. „Máme jedny z nejstarších aut v Evropě. Starší vozy vyžadují důkladnou péči a dvojnásob před zimou, protože to je pro řidiče velmi rizikové období,“ upozorňuje Tomáš Kabrhel, manažer servisních koncepcí Elit.

Nízká obnova vozového parku a stále silný dovoz ojetin má za následek vysoké průměrné stáří vozového parku v ČR, které již od roku 2013 přesahuje 14 let. Letos se průměrné stáří osobních aut vyšplhalo na 14,73, více než 10 let je 66 % aut a 22 % vozů je dokonce starší než 20 let. Udržet takto staré vozy v dobré kondici a bezpečném stavu je samozřejmě důležité. V zimě je nejvíce tragických dopravních nehod i zraněných nebo usmrcených osob.


Proto je profesionální servisní kontrola zásadní. Vyplatí se obrátit se na servis Pro komplexní kontrolu se jednoznačně vyplatí, aby auto alespoň jednou za rok zkontroloval profesionální servis. Kromě povinného přezutí, kontroly stavu pneumatik, které musí mít hloubku dezénu hlavních sezonových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm a minimálně vizuální kontroly světlometů, což zvládne většina řidičů, je třeba prohlédnout technický stav hůře přístupných částí vozu. Kabely, hadičky a další méně dostupné instalace. Také se vyplatí zkontrolovat stav akumulátoru při zatížení, a pokud nevyhovuje, tak jej dobít či vyměnit. A samozřejmě kontrola úplnosti povinné výbavy se bude hodit.

Profesionální servis lze pořídit levněji Za profesionálními službami již dnes nemusíte do značkového servisu. Například v profesionální síti nezávislých servisů Elit lze srovnatelnou službu dostat levněji. To potvrzuje i trend mezi firmami, které tímto způsobem výrazně šetří náklady. „V závislosti na počtu servisovaných aut a nastavení podmínek se úspora může pohybovat v rozmezí od 30 do 50 %,“ vypočítává Tomáš Kabrhel, manažer servisních koncepcí Elit. „Snížení nákladů na servis představuje silný argument, a tvoří asi 60 % motivace k přechodu od autorizovaného servisu ke službě Car Fleet Service. A to při zachování maximálního standardu kvality,“ dodává.

zdroj: Elit

15.10.2015 9:13| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist