Češi vůbec nejezdí autem – skoro nejméně z EU

Řidiči v Česku najedou ročně velmi málo kilometrů, hluboko pod průměrem Evropské unie. Tak proč mají města potřebu osobní dopravu neustále omezovat?

Rakouský autoklub VCÖ provedl průzkum, podle kterého vyplývá, že Češi jezdí autem skoro nejméně z celé Evropy. Z dvaceti sedmi členských států EU se Česká republika zařadila až na 22. místo v počtu ujetých kilometrů na osobu za rok. Nejvíce pak jezdí překvapivě malé Lucembursko, Slovinsko a Finsko, Němci jsou až osmí.

V Evropské unii v průměru ujede každý ročně 9850 km. Česká republika se ale s počtem 6880 km na obyvatele řadí do sponí části tabulky. Méně než my pak už jen jezdí v Bulharsku (6120 km), Maltě (5110 km), Slovensku (4870 km), Maďarsku (4120 km) a Rumunsku (3520 km). Rumuni tak najedou z celé EU nejméně km. Na druhém konci je pak již zmíněné Lucembursko, kde každý ujede za rok v průměru 13 350 km.Hodně jezdí také Slovinci a Finové, kteří se v průměru dostali přes 12 000 km na osobu a rok. Zajímavé je, že třeba Němci ujedou jen 10 845 km za rok na osobu a jsou až na osmém místě za Itálií (11 740 km), Francií (11 530 km), Velkou Británií (10 970 km) a třeba i Litvou (10 850 km).

Do kilometrů jsou prý započítány i jízdy návštevníků ze zahraničí a třeba Německo slouží převážně jako transitní země. O to je překvapivější, že Němci najezdí tak málo kilometrů. To možná také zkreslilo relativně vysoké číslo na Slovinsku, přes které každý rok proudí miliony lidí do Chorvatska k moři…Co z průzkumu vyplývá? Že Češi vůbec nejezdí osobními auty tolik, kolik zbytek Evropy a že všechen křik sociálních inženýrů, že je potřeba omezovat dopravu osobními auty, je neopodstatněný. Za tím, že u nás lidé najezdí málo kilometrů, stojí především velmi hustá síť spojů hromadné dopravy (prodělečné dotované vlaky a autobusy jezdí do každé vesnice) a Češi obecně nechtějí dojíždět do zaměstnání dlouhou trasu.

Dalibor Žák

25.11.2011 9:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist