Červenka: iDnes má nového Lacinu. Jmenuje se Vavřinec.

Oč méně toho noviny napsaly o průběhu tragické nehody u Slaného, o to detailněji rozebírají jednoho z domnělých účastníků – který navíc v případu figuruje pouze jako svědek.

Jestli to takhle půjde dál, za chvíli si budou všichni myslet, že mám nějaký komplex z iDnesu. Těžko ale mohu nechat stranou způsob, jakým internetový sourozenec „nejčtenějšího seriózního deníku v zemi“ referuje o tragické dopravní nehodě, k níž došlo o víkendu na silnici R7.

Pro případ, že jste uplynulé tři dny strávili na Marsu, dovolte stručné shrnutí. Lze-li věřit informacím dostupným z (různých) médií, dva vozy Playstati… pardon, Nissan GT-R předjížděly pět až šest pomalejších aut v táhlé levotočivé zatáčce u Slaného. Nissany se vracely z tuning srazu na letišti v Panenském Týnci. Řidič Renaultu Twingo jedoucího v protisměru v domnělé snaze (své pohnutky už bohužel nikomu neupřesní) zabránit kolizi strhl řízení, vyjel ze silnice a skončil na střeše. Pětadvacetiletý muž za volantem Twinga nehodu nepřežil, jeho spolujezdkyně zůstává s těžkými zraněními v péči lékařů. Nepochybně tragická událost. V této rovině příběhu nelze než vyjádřit nejhlubší soustrast pozůstalým a popřát zraněné ženě pokud možno brzké zotavení. Vzhledem k intenzitě, s jakou některé tituly v čele s iDnes o případu referovaly, je ale zarážející, jak vágní informace o nehodě samotné nám dosud naservírovaly. O to zevrubněji jsme ovšem informováni o osobě jednoho z účastníků – který, připomeňme si, v případu figuruje pouze jako svědek! V takovémto sledu šly na iDnesu titulky souvisejících článků:

Dvě tuningová auta ohrozila protijedoucí renault, jeho šofér zemřel

Policisté mají řidiče Nissanu, který zavinil smrtelnou nehodu

VIDEO: Jeden z rychlých nissanů závodil už v sobotu v ulicích Prahy

Tomáš Vavřinec: politik, který má rád rychlá auta i soutěže miss

a nejnověji

Politik Vavřinec má na svém nissanu místo „espézetky“ jen samolepku.

O hrůzo! Zcela v duchu lidového pořekadla o tom, kde a jak skončí ti, kteří začínají svoji životní dráhu lhaním. Kdo má neplatnou značku, jezdí jako pirát a dřív nebo později někoho zabije.Aby bylo jasno, Tomáš Vavřinec nepatří do okruhu osob, se kterými bych kdy rád šel na pivo. Na základě toho mála, co jsem o něm kdy slyšel, ho mohu považovat za člověka s veksláckými manýry, zručně sbírajícího drobné upadlé z magistrátního stolu, kde si velké ryby rozdělují lup. Pardon, dotace a veřejné zakázky. I kdybych ale považoval Vavřince za křížence Martina Bursíka s Pol Potem, o osobní sympatie v případu nejde. Respektive by jít nemělo.Všimněte si. Dosud nevíme konkrétně, co přesně se v sobotu 21. května večer u Slaného stalo. Neznáme průběh nehody a netušíme (pokud tedy nejsme diskutující na novinkách, protože ti vědí všechno), kdo z účastníků jakou měrou přispěl k jejímu tragickému konci. V čistě teoretické rovině si dokážu představit například i to, že nissany nechaly protijedoucímu autu na široké silnici dost místa, ale řidič Twinga nepochopitelně zazmatkoval. Nebo že ztratil kontrolu nad vozidlem v důsledku nedobrého technického stavu při manévru, který by byl jinak triviální. Čtenáře pochybující o mé soudnosti a schopnosti brát ohled na pozůstalé bych rád ujistil, že tyto eventuality nepovažuji za příliš pravděpodobné, ale na základě dosud publikovaných informací je nemohu ani zcela vyloučit. Což je klíčová podobnost se všeobecně známým případem Luboše Laciny. Zatímco v právu platí, že in dubio pro reo, noviny tento princip uznávat nemusejí – a také ho neuznávají. Ještě nebyl ani obviněn, ale už je Tomáš Vavřinec s gustem veřejně demaskován jako lokální šíbr se slabostí pro vysoké ženy a nízká auta, který jezdí na červenou. Ačkoliv si dávají pozor, aby ho nikde přímo neoznačili za viníka nehody, systematickým propojováním témat „nehoda u Slaného“ a „Tomáš Vavřinec“ vytvářejí reportéři iDnesu tuto spojitost také v myslích čtenářů. Za několik dní bude každý pivní diskutér „vědět“, že Vavřinec nehodu zavinil. A kdyby snad policie posléze dospěla k jinému závěru, nepochybně to bude veřejností interpretováno jako výsledek zákulisních intrik obratného manipulátora. Jak prohlásil jistý bývalý americký prezident o jistém bývalém šéfovi mezinárodní teroristické sítě: „Není zapotřebí diskutovat o vině či nevině. Víme, že je vinen.“

Na rozdíl od některých si nemyslím, že ve vydavatelství Mafra dělají tyhle věci s nějakým hlubším záměrem. Prostě se jen nechávají vést letitou novinářskou zkušeností, že lidé chtějí číst především to, co už vědí. Anebo „vědí“. A máloco vědí čtenáři tak jistě jako to, že potká-li se nařvaný boháč v rychlém tuningovém hustokcháru s chudákem v postarším autíčku do města, vždycky na to doplatí ten druhý.

Že v takové atmosféře může sotva probíhat skutečně nezávislé vyšetřování? Že soud, dojde-li k němu, musí být chtě nechtě ovlivněn mediálním obrazem celé kauzy? Ať si. Vždyť Vavřinec má místo značky jen samolepku, takže dřív nebo později by poslal někoho do rakve tak jako tak.

Jirka Červenka

25.5.2011 7:55

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist