Ceny ojetin rostou nejen v České republice, nejlevněji se prodávaly vozy v době nouzového stavu

V době uzavření poboček prodejců ojetých automobilů se dalo v České republice pořídit automobil v průměru o 17 000 korun levněji než dnes. Na Slovensku a v Polsku byl rozdíl v ceně dokonce 28 000 korun. Nyní ceny porostou.
bazar_uver_per.jpg Zdroj: archiv redakce

Pandemie koronaviru změnila stav české ekonomiky a promítá se i do cen automobilů. Průměrná cena ojetin tento měsíc vzrostla na téměř 241 000 korun a vzhledem k omezenému množství automobilů na trhu a výpadkům ve výrobě nových automobilů cena dál poroste.

Nejvýhodněji mohli zákazníci pořídit automobil v době nouzového stavu, kdy se dal pořídit v průměru za 224 000 korun. Vyplynulo to z prodejních dat největšího českého prodejce ojetých automobilů AAA Auto.

„Ještě před vyhlášením pandemie se plnily predikce ekonomů ohledně zdražování automobilů. Nouzový stav tento trend na chvíli pozastavil. Zatímco v únoru si zákazníci u nás kupovali automobily v průměru za 232 000 korun, v době nouzového stavu jsme museli my i další prodejci výrazně snížit ceny automobilů, abychom přestáli období sníženého zájmu o vozy. Průměrná cena se tak snížila až na 224 000,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA Auto.

„Vzhledem k nedostatku automobilů na trhu způsobeném výpadky ve výrobě nových došlo velmi rychle opět k navýšení ceny, a to aktuálně v průměru na 241 000 korun. Na celém trhu budou ceny i nadále růst,“ dodává Topolová.

Čtěte také: Jedno z nejvzácnějších československých kupé je na prodej s astronomickou cenovkou

I přes toto navýšení cen, jsou ojeté automobily v současnosti prakticky nejdostupnějšími vozy, které jsou ihned k odběru. Nové vozy jsou ještě méně dostupné a čekací doby se u mnohých výrobců ještě prodloužily.

„Přestože jsou Češi stále opatrní, roste zájem o nákup ojetin, protože si mnozí uvědomují, že výběr vozu bude omezenější a méně výhodný,“ doplnila Topolová. I přes počátek ekonomické krize roste zájem o financování, které může většina motoristů pořídit za velmi příznivých podmínek.

Nejvyšším tempem rostou ceny nejen velkých automobilů typu MPV, ale i sedanů, které jsou pro mnohé řidiče vyhovující. U těchto karoserií vzrostla cena od dubna o 20%. Naopak u mnohých oblíbených modelů cena na první pohled poklesla.

Důvodem je absolutní nedostatek jejich mladších verzí. „Například dlouhodobě nejprodávanější Škoda Octavia vyšla v dubnu o 35 000 korun dráž než dnes. Rozdíl v ceně není ale způsobený nižší poptávkou, ale naopak razantním úbytkem mladších a méně ojetých verzí těchto automobilů na trhu,“ uzavřela Karolína Topolová.

2.7.2020 8:09| autor: Milan Jirouš | zdroj: AAA AUTO

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist