Ceny hybridních systémů během deseti let klesnou o dvě třetiny

Podle posledních zpráv to vypadá, že již za několik let bude Fabia hybrid stát stejně jako běžný model.

Současnou brzdou většího rozšíření hybridních automobilů je především jejich cena. Běžný koncový spotřebitel si nemůže dovolit dát za hybrid dvojnásobek ceny obyčejného modelu, a tak se z hybridů stává spíše módní doplněk a prestižní zboží, podobně jako třeba ze supersportů. Koupí si ho jen ten, kdo na něj má a kdo chce navenek prezentovat své zelené myšlení. Že má pak doma tentýž majitel vyhřívaný bazén a osvětlený tenisový kurt je věc jiná…

V současnosti jsou náklady na výrobu jednoho hybridního systému s benzínovou jednotkou a elektromotorem v průměru okolo 6000 dolarů (96 000 korun), ale analytici předvídají, že již za deset let by se díky rostoucí poptávce a lepším technologiím mohla průměrná cena za hybridní systém pohybovat pod 2000 dolary (32 000 korun). To je již pro mnoho lidí snesitelná suma a rádi si připlatí za vidinu zelenější a veselejší budoucnosti.

Dále se předpovídá, že pokud bude současný trend prodeje hybridních vozidel pokračovat, jejich cena bude klesat ještě rychleji. To spolu s přísnějšími emisními normami a vyšší cenou paliv ještě více nastartuje poptávku, a tak by mohl do roku 2018 stoupnout prodej hybridů až šestnáctkrát na celkových 10 milionů kusů.

Automobilky jsou si jistě tohoto trendu vědomi a rychle připravují své nové modely. Za pár let tak nebude mluvit stále jen o Priusu, Voltu a Insightu. Všechny evropské automobilky přijdou s vlastními hybridy a stejný krok očekáváme i od asijských a amerických výrobců.

Pro koncového uživatele tak bude dávat příplatek přibližně 30 000 korun k obyčejnému hatchbacku jistě velký smysl, pokud za tím bude vidina reálné spotřeby pod 4 litry a emise hluboko pod 100 g/km CO2, aniž by tím nějak výrazně utrpěla jízdní dynamika nebo komfort.

autoweb.cz

20.10.2008 5:00
Více o tématu: dolarhybridŠkoda Fabia

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist