Ceny benzínu v USA klesají pod 3 dolary za galon

Ještě nedávno byly ceny benzínu přes pět dolarů za galon, dnes je situace poněkud jiná.
ceny-benzinu-v-usa-klesaji-pod-3-dolary-za-galon-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jakkoli by se mohlo zdát, že nízké ceny benzínu jsou v Americe minulostí, opak je pravdou. Těžko říct, čím je to způsobené, v každém případě je momentálně průměrná částka za galon benzínu 3,19 dolarů. Přepočtem na naši měnu to dělá nějakých 64 Kč, za které dostanete 3,785 litru. Litr benzínu tedy přijde na necelých sedmnáct korun.

V šesti státech už průměrné ceny dokonce pokořily hranici tří dolarů za galon a v téměř polovině států napříč USA není potřeba vynakládat nijak zvlášť velké úsilí, abyste nějakou takovou objevili. Ceny nafty jsou ale nadále vyšší, než je tomu v případě benzínu. Za jeden galon nafty dáte přibližně 3,5 dolarů, nějaký rychlejší nástup dieselových motorů se tedy nedá předpokládat.

Z poklesu cen v zámoří se bohužel nedá vyvozovat, že by k něčemu podobnému schylovalo i u nás. Velkou část ceny paliva tvoří spotřební daň, která tvoří až 54 procent z celkové částky. Za každý litr benzínu odvedete státu 12,84 korun, za litr nafty 10,90 Kč, plus obligátní 21% daň z přidané hodnoty.

13.11.2013 10:41| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist