Časté chyby, kterými si řidiči zvyšují spotřebu paliva

Spotřeba paliva je při dnešních cenách benzínu a nafty zaklínadlem. Nedělejte proto zbytečné chyby, kterými si jenom provětráváte peněženku.

Asi není žádnou neznámou, že pro Čechy je spotřeba paliva velmi silný argument při koupi toho „správného“ auta. Dokonce už i Američanům záleží nejvíce na spotřebě. Jenže plno lidí dělá za volantem poměrně závažné chyby, kterými si zbytečně zvyšují spotřebu svého auta. Místo koupě auta s tabulkově nižšími nároky na palivo stačí dávat pozor na pár věcí. Spotřeba totiž není tolik závislá na druhu auta, ale spíše na stylu jízdy. Co tedy spotřebu zbytečně kazí?

Nepředvídavý způsob jízdy „brzda – plyn“
Nejmarkantněji se na spotřebě paliva projevuje nesprávný způsob jízdy řidiče. Nejen, že nepředvídatelným chováním významně omezuje plynulost provozu, ale také si zvyšuje spotřebu. Cílem k ekonomické jízdě je maximálně využívat setrvačnost auta a minimálně brzdit – chovejte se, jako by auto brzdy nemělo. Stejně tak akcelerujte rozumně – ani moc pomalu, ale zase ne zbytečně horlivě, když víte, že budete za chvíli brzdit. Příkladem jsou třeba rozjezdy z křižovatek – odjeďte svižně, ale pak dojíždějte k dalším světlům setrvačností.

Čtěte také: 10 rad, jak přispět k plynulosti provozu​Přetěžování auta a motoru
Myslete na to, k čemu bylo vaše auto postaveno. Pokud si koupíte dvanáctistovkou a bude jezdit pravidelně ve čtyřech lidech s plným kufrem po dálnici v levém pruhu, nemůžete počítat s tím, že ušetříte na palivu. Přetěžované auto pak „žere“ víc než stejný model s větším motorem, který si s velkým nákladem poradí mnohem lépe – a často i s menší spotřebou. Moderní motory, především pak diesely a přeplňované downsizované benzínové jednotky, fungují nejlépe při konstantním částečném zatížení.

Někteří lidé také neumí správně využívat ideální rozsah otáček motoru, ve kterém je nejefektivnější. Problémy jim pak dělá především rozjezd a včasné řazení. To může vyřešit především automatická převodovka. Moderní automaty dokáží být při správném zacházení dokonce úspornější než stejné auto s manuálem – zvláště v rukou nezkušeného (či lidově řečeno „levého“) řidiče.

Zanedbávání servisu
Kdy jste naposledy měnili olej a kontrolovali geometrii náprav či správnou funkci brzd a ložisek kol? Plno motoristů ani neví, co tyhle termíny znamenají a drhnoucí ložisko, starý vyjetý olej, nevyměněný filtr nasávaného vzduchu, zatuhlá brzda… To všechno jsou věci, které zvyšují odpor pohyblivých součástí a následně i spotřebu paliva. Vedle zvýšené spotřeby pak opomíjený servis může způsobit i velmi drahé poruchy a problémy.Otevřená okénka
Aerodynamika je pro celkovou efektivitu zcela zásadní. Vyšší odpor vzduchu rovná se vyšší spotřeba paliva ve vyšších rychlostech. Ve městě nemá aerodynamický odpor takový vliv, ale třeba na dálnici dokáží například otevřená okénka zvýšit spotřebu klidně i o 10 %.

DOPORUČUJEME: Srovnání koncepcí – downsizing, hybridy a ti normální

Náklad na střeše
Spotřebu paliva značně zvyšuje i střešní nosič, takže pokud ho nepotřebujete, sundejte ho. Vedle horší spotřeby má vliv také na ovladatelnost, hlavně pokud pak máte na střeše těžký náklad. Ostatně – co udělá třeba přetížená Octavia v losím testu, to už jsem si ukazovali.

Jízda pouze podle navigace
Ne vždy vás navigační systém zavede tou ekonomicky nejvýhodnější trasou. Často je lepší si trochu zajet s tím, že pojedete po trase s rovnějším profilem, kde není potřeba plný výkon v kopcích nebo časté brzdění. Ve městě vás pak nevhodně zvolená trasa zavede do míst, kde bývají časté kolony a popojíždění, což spotřebě neprospěje.Nesprávné pneumatiky a jejich podhuštění
Pneumatiky samozřejmě při svém odvalování vykazují nějaký odpor a čím širší použijete, tím vyšší odpor bude. Proto je nesmysl na malé auto se slabým motorem nazouvat široké gumy, protože tím rychlosti stejně nepomůžete. Naopak mohou pomoci nové pneumatiky s nízkým valivým odporem. Pro správné fungování pneumatik je ale důležité jejich správné huštění, proto pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách – podhuštěná pneumatika nejen zhoršuje ovladatelnost, ale především zvyšuje odpor a spotřebu paliva.

Pro někoho jsou to všechno možná triviální záležitosti, ale pokud právě vám všechno tohle přijde jasné a snažíte se těchto častých chyb vyvarovat, potom dokážete skutečně jezdit ekonomicky.

12.6.2012 5:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist