Carlos Sainz: Španělský matador WRC i dálkových závodů

Běhal po kurtu s raketou v ruce, řídil legendární WRC, testoval Škodu Fabia a dnes stojí na prahu nové dálkové rally v Peugeotu 3008DKR.
sainz.jpgCelá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Pokud byste se zajímali na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století o to, kdo že je Carlos Sainz, pravděpodobně byste se dozvěděli, že jde o velmi nadějného a nadaného hráče squashe – vždyť se stal i národním mistrem v tomto sportu! Přidejme ještě fotbal či lyžování.

Nicméně Carlos Sainz tak, jak jej známe my, o několik dekád později, je dvojnásobný mistr světa WRC, a také matador Rally Dakar. Mimochodem El Matador je právě jeho přezdívka z dob WRC, ale to asi každý ví.

Počátky v automobilových závodech spojil Carlos Sainz s itaslkým závodním speciálem, dnes už se tolik neví, že mistr začínal s Fiatem Panda anebo že později dominoval ve značkovém seriálu s Renaultem Turbo 5. Počátky v rally? Historické prameny říkají, že ty si (během Katalánské rally) odbyl Carlos Sainz za volantem Opelu Manta 400.

Někdo si Carlose Sainze spojí s Fordem, když zavzpomíná na jeho éru ve Fordu Escort Cosworth, jiný má před očima spíše kubické tvary Lancie Delta a obojí je správně.

U nás v roce 1989 končila doba komunismu, pohledem Carlose Sainze začínaly jeho zlaté časy v Mistrovství světa, stal se pilotem týmu Toyota Motorsport, když jezdil se speciálem Toyota Celica GT-Four. Ano, další ikonické auto, další důvod, proč si právě Celicu lidé začali více kupovat. Mimochodem týmovým parťákem mu byl Juha Kankkunen.

Možná právě spolupráce s finským jezdcem způsobila, že se Carlos Sainz o rok později stal prvním pilotem WRC původem mimo Skandinávii, který zvítězil v proslulé rally ve Finsku, nicméně to nebylo „to“ první vítězství, poprvé na nejvyšším stupni stál Carlos Sainz už při Rally Acropolis roku 1990. Celé jeho snažení vyústilo v zisk prvního titulu mistra světa.

Lancia, Subaru, opět Ford, opět Toyota, zase Ford, Citroen, Volkswagen… Carlos Sainz v následujících letech střídal značky a potkával další týmové partnery, neméně slavné, jmenujme za všechny třeba Colina McRae. Po dvou letech od zisku prvního titulu získal titul druhý, poslední.

Zmiňujeme-li Volkswagen, tak ten už nepilotoval Sainz v rámci WRC, v roce 2006 se stal členem týmu, který se zúčastnil Rally Dakar s vozy Race Touareg. Mimochodem i my v redakci máme s tímto speciálem osobní zkušenosti testování v tuniské poušti a jde o vzpomínky, které nikdy nezapadnou.

Každopádně dálkové rally Carlosovi učarovali, absolvoval snad všechny, kromě Dakaru, který by l v roce 2008 zrušen. Uveďme důležité mezníky – Carlos Sainz vyhrál Silk-Way Rally a zvítězil i na Rally Dakar 2010.

Po roce 2011 opustil Volkswagen Dakar, my se tedy větším krokem přesuneme společně s Carlosem Sainzem od VW k Peugeotu a Dakaru, ke kterému se díky francouzskému výrobci Carlos Sainz zase vrátil. Aktuálně působí ve společnosti dalších třech špičkových jezdců, kteří si svou proslulostí s El Matadorem opravdu nezadají.

3.1.2018 11:17| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist