Cadillac slaví 100 let elektrického startéru

Před sto lety se poprvé v autě objevil elektrický startér, který znamenal výrazný pokrok v pohodlí individuální dopravy. Přišel s ním Cadillac.

Určitě víte, že na počátku automobilismu se startoval motor klikou. Museli jste ven, zastrčit startovací kliku a zatočit. Nezřídka ale docházelo k samozápalům – motor po prvním impulsu zapálil neshořenou směs a otočil sám klikou proti pohybu člověka. Docházelo i k vážným zraněním, zejména v oblasti hrudníku, což někdy končilo i smrtí.

Počátkem 20. století byl tento jev velmi častou příčinou smrti související s provozem automobilu. A tak se stalo, že když v roce 1910 jedné dámě „chcípnul“ na silnici Cadillac, přistoupil přítel zakladatele Cadillacu Henryho Lelanda. Došlo k samozápalu a startovací klika způsobila muži vážné zranění, kterému záhy podlehl.

Henry Leland to nesl těžce a najmul jistého Charlese Ketteringa, který vymyslel elektrický startérCadillac ho jako první začal v roce 1912 používat v modelu Touring Edition.

Dalibor Žák

17.2.2012 6:30| autor: Dalibor Žák
Více o tématu: Cadillac

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist