Budou mít BMW místo světel lasery?

Mnichovská automobilka pracuje na světlometech, které místo žárovky nebo LED diod používají lasery. To neměl ani James Bond!

Světlomety z LED diod jsou dnes v prestižním segmentu pomalu nutností a zatímco klasická žárovka je již definitivně pryč, brzy asi odzvoní i ještě nedávno pokrokovým xenonovým výbojkám. BMW totiž pracuje na světlech, které pracují na principu laseru a jsou prý efektivnější a mnohem „ovladatelnější“ než světla z LED diod.

Automobilka BMW tají podrobnosti z vývoje, ale prý bude možné během pár let uvést do sériového auta laserový světlomet, který bude mít vyšší světelnou účinnost proti xenonovým výbojkám nebo LED diodám, ale zároveň až poloviční spotřebu energie a také nižší oslnivost při správném seřízení.Laserová světla také budou umět lokalizovat určité předměty a zaměřit se na ně, například chodce, zvěř či jinou překážku na vozovce. Sice to už dnes částečně umí aktivní světla v BMW řady 6, ale laserové světlomety budou přesnější a ještě lepší. BMW také upozorňuje, že laserové světlo nebude v autech nijak nebezpečné, protože bude záměrně rozptýleno do jasně definovaného prostoru.

Podle BMW bude také velmi jednoduché si se světelným paprskem „hrát“, takže slovní spojení „adaptivní světlomety“ dostane úplně jiný význam. Světla prý budou v budoucnu sama vyhledávat body, na které se zaměří a určité místo pak jasně nasvítí. Stejně tak budou lépe svítit do zatáček či křižovatek a zlepší čitelnost dopravních značek nebo vodorovného značení.

autoweb.cz

6.9.2011 7:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist