Bude Lotus brzy na prodej?

Proton nemá z britské automobilky velký užitek a mohl by ji prodat. Naznačil to šéf Lotusu Dany Bahar. Druhou možností je emise akcií.

Zaměstnanci v Hethelu právě pracují na vývoji nových modelů pro Proton. Malajský výrobce vlastní Lotus už od roku 1994, přesto pracují Britové pro své majitele vůbec poprvé na velkém projektu. Dany Bahar, šéf Lotusu, však o možnostech budoucí spolupráce pochybuje. Sám Lotus navíc potřebuje partnera, aby proplul složitým období zpřísňování evropských emisních regulací.

Proton Britům sotva poslouží. K expanzi do Evropy mu nechybí ambice, zkušenosti a technologie však bohužel ano. Podle Bahara jsou navíc portfolia a produktové strategie obou automobilek příliš vzdálene, než aby mohla fungovat spolupráce tak úzká, aby se partnerství vyplatilo. Lotus a Proton nicméně nešli přinejmenším jedno společné téma: Hethel chystá pro Malajce malé auto do města, které by rád prodával i pod svou značkou. Podle Bahara bude konečný produkt právě tak krásný jako studie, nebo vůbec nevznikne.Na to, co by se mohlo stát v nejbližší budoucnosti, odpověděl zatím pouze Dany Bahar, druhá strana mlčí. Šéf Lotusu nicméně mluví o možném prodeji automobilky. Vhodným partnerem by mohla být Toyota, která Lotusu dodává motory a shodou okolností právě pracuje na vylepšení své šedé image. V úvahu samozřejmě připadá i vstup na burzu.

Proměna Lotusu v konkurenta Porsche mezitím běží dál. Přestože po sérii velkých prohlášení je v Hethelu překvapivé ticho, vývojáři tvrdě pracují na nových modelech a zvýšení kvality těch stávajících. Bahar bude znovu žádat o úvěr z britských fondů pro regionální rozvoj. Chce postavit novou továrnu na chystané vozy Elite a Eterne. Pokud půjčku nedostane, zadá výrobu společnosti Magna v rakouském Grazu. Krátkdobé plány se točí kolem seznamu 150 věcí, které je třeba co nejrychleji vylepšit na EvořeElise. Zejména větší z aut potřebuje agresivnější design a oba vozy užijí kvalitnější kabiny.

autoweb.cz

6.6.2011 6:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist