BMW: Co znamená zkratka slavného výrobce? Jednoduchý vznik rozhodně neměla

Bayerische Motoren Werke - to ví snad každý. Se vznikem názvu to ale BMW nemělo zdaleka tak snadné.
p90229700_highres_elvis-bmw-507-08-201-1100x618.jpg Zdroj: BMW

Zkratka BMW znamená Bayerische Motoren Werke GmbH, což se dá volně přeložit jako Bavorská továrna na motory. Název odkazuje na území, kde společnost vznikla – na německou spolkovou zemi Bavorsko. Současně ukazuje na původní řadu vyráběných produktů: motory pro různá využití.

Dnešní BMW AG má svůj původ ve společnosti Rapp-Motorenwerke GmbH, která začala v roce 1913 vyrábět letecké motory. Během první světové války společnost Rapp zásobovala letectvo Německé říše. V té době nebyly automobily masově vyráběným zbožím, pro cestování se mnohem více používaly vlaky.

Společnost Rapp Motorenwerke měla své sídlo v hlavním městě Bavorska, v Mnichově – stejně jako továrna Gustav Otto Flugmaschinenfabrik, kde se motory do letadel montovaly. Když společnost Otto v roce 1916 zkrachovala, následně se přejmenovala na Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW). Krátce nato změnila své jméno také společnost Rapp: v roce 1917 vešla ve známost jako Bayerische Motoren Werke GmbH. Že BMW vzešlo ze společnosti Rapp je evidentní také v jeho znaku.

Jméno BMW mizí  –  jen na krátkou dobu

V srpnu 1918 se společnost Bayerische Motoren Werke GmbH proměnila na akciovou společnost. Konec první světové války však ukončil výrobu leteckých motorů, protože Versailleská mírová smlouva zakazovala Německu zbrojit.Proto se BMW zaměřilo na výrobu železničních brzd a elektromotorů.

Čtěte také: BMW i8 za chvíli nadobro skončí. Jak šel čas s nejúspěšnějším hybridním sporťákem?

Úspěch to byl natolik velký, že majoritní podíl v BMW v roce 1920 převzala berlínská společnost zabývající se brzdami – Knorr-Bremse AG – která BMW začlenila do svého portfolia a přesídlila do Mnichova. Bayerische Motoren Werke GmbH jakožto nezávislá společnost dočasně zmizela ze scény – i když ne na dlouho.

V roce 1922 byl hlavním akcionářem společnosti Knorr-Bremse AG Camillo Castiglioni, největší investor a průkopník v oblasti konstrukce letadel. Ten odkoupil jméno BMW a převzal činnosti spojené s konstrukcí motorů. Zaměstnance, výrobní zařízení a logo společnosti převedl na společnost Bayerische Flugzeugwerke AG (BFW).

Ve stejném roce se společnost přestěhovala do továrních budov společnosti BFW v Lerchenauer Strasse a změnila název na Bayerische Motoren Werke AG. A tak se jméno BMW podruhé dostalo do obchodního rejstříku.

To znamená, že společnost BMW AG je legálním nástupcem společnosti BFW. Sídlo společnosti a mateřský závod BMW Group se dodnes nacházejí v bývalém závodě BFW v mnichovském Milbertshofenu. Kromě toho je tu ještě něco, co výrobci letadel BMW AG odkázali: Za oficiální zrození BMW se považuje datum 7. března 1916, kdy byla založena společnost BFW.

29.4.2020 12:04| autor: Hugo Kottás | zdroj: BMW

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist