BMW zdokonaluje palubní systém, dostane i Facebook

Německá automobilka zdokonaluje svůj palubní systém, většina nově vyrobených aut bude mít zabudovanou SIM kartu s přístupem na internet.

Internet na palubě aut BMW není žádnou novinkou, mnichovští ale v tomto ohledu patří mezi průkopníky a posouvají jeho využití na další úroveň. Téměř každý nový model bude mít zabudovanou SIM kartu s přístupem na internet. Jedinou podmínkou je navigace BMW Professional, která vám otevře bránu do světa jedniček a nul.

S novým přístupem k softwarové výbavě auta odpadají různé balíčky služeb, které jste řešili při objednávání auta. Teď si můžete službu aktivovat kdykoli a třeba jen na omezenou dobu, a to buď z domova přes internetový portál, nebo rovnou z auta. Jak to funguje v praxi jsem zjišťoval přímo ve vývojovém centru automobilky, německém Garchingu.Princip je podobný, jako u chytrých telefonů, do auta si můžete stahovat různé aplikace, přičemž v základu nechybí přístup na Wikipedii nebo Facebook. Za drobný peníz si z menu palubního počítače můžete aktivovat například i internetový prohlížeč.

Je ale třeba říci, že jeho používání má jistá omezení, třeba že se auto musí pohybovat rychlostí do 4 km/h a že bez dotykového displeje není pohyb na webové stránce moc příjemný ani pohotový. Mnohem lepším řešením by byl Wi-Fi hotspot, na který byste se připojili se svým tabletem nebo notebookem, pro takové řešení ale musíte sáhnout po příplatkovém LTE routeru.


Internetový prohlížeč funguje bez problémů, lze ale ovládat jen v nízké rychlosti.Své peníze můžete utratit za mnohem užitečnější služby, třeba za službu RTTI, neboli Real Time Traffic Information, tedy možnost sledovat dopravní situaci na mapě navigace. Tu automobil získává z mnoha zdrojů, ať už je to z pohybu okolních mobilních zařízení, čidel kolem silnic, nebo přímo od dopravní policie. Všechno navigace umí využít jen pro to, abyste svůj čas využili lépe, než stáním v koloně.

Připojení k internetu může být užitečné i v případě dopravní nehody. Jakmile dojde k aktivaci airbagů, systém se automaticky spojí s řídícím centrem, kterému předá informace nejen o poloze automobilu, ale i řadu dalších informací. Nechybí údaje o intenzitě a směru nárazu (tedy zda šlo o čelní nebo boční náraz) či informaci o zapnutých bezpečnostních pásech, ze kterých si může záchranný tým udělat představu o počtu osob a jejich možném zranění.


Během několika málo minut můžete mít na palubě třeba informace o reálné propustnosti silnic.

Internet na palubě ale skýtá i příjemné výhody, které oceníte každý den. Co byste řekli na nekonečně velkou databázi hudby? Ne, žádné iPody, paměťové karty nebo snad cédéčka. Všechno funguje přes internet skrze předplacenou službu Rara nebo Napster. Princip je jednoduchý, zadáte název interpreta nebo alba a během několika sekund do auta „nateče“ vámi požadovaná skladba.

Mezitím se na pozadí stáhne i zbytek alba, to kdybyste náhodou vjeli do tunelu, kde připojení k internetu nebude k dispozici. Takhle se do auta vejde až 10000 písniček, kapacita je ale takřka nekonečná. Až pevný disk zaplníte po okraj, začnou se přemazávat ty nejméně poslouchané písničky. To nic nemění na tom, že si je můžete kdykoli opět stáhnout. Zní to až moc dobře na to, aby v tom nebyl háček, hm? Ehm, bohužel tato služba zatím v Česku nefunguje, okolní státy s ní ale můžou počítat. Třeba se ale v budoucnu také dočkáme…Mezi další vlastnosti systému ConnectedDrive patří špičková provázanost s vaším mobilním telefonem. Tedy pouze v případě, že jej pohání operační systém Apple iOS případně Android, se systémem Windows Phone se v blízké budoucnosti nepočítá. Telefon stačí připojit a nechat kdesi v prostoru loketní opěrky, přitom však nepřijdete o přístup k aplikacím v telefonu. Fungují samozřejmě jen ty, které podporují palubní systém BMW, zato ale fungují opravdu dokonale. Grafika je k nepoznání od normálních položek palubního systému.

Lidé z BMW nás nechali nahlédnout i o něco dál do budoucnosti, ukázali nám systém navigace pro chystané elektromobily BMW i3 a i8. Ten dokáže naplánovat trasu nejen s ohledem na zácpy, ale i vzhledem k převýšení trasy. Pokud by ani to nestačilo a hrozilo by, že do vaší cílové destinace nedorazíte, navigace vás navede k volné dobíjecí stanici, případně vám rovnou vyhledá spoj hromadné dopravy, kterým máte pokračovat.

Cíl destinace se poté přesune na displej vašeho mobilního telefonu, kde máte díky tovární aplikaci i přehled o stavu nabíjení, zároveň se můžete přesvědčit i o tom, zda jste auto zamkli (a případně ho zamknout), nebo ho můžete nechat na dálku vychladit nebo vytopit.

4.7.2013 12:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist