autoweb.cz > BMW > BMW M5 > BMW X5 M50d (F15)
BMW X5 M50d (F15)
Dynamika 9
Chování na silnici 9
Provozní náklady 8
Praktičnost 6
X-Factor 7
Celkové hodnocení 7.8
RADOSTI:
Působivá dynamika nejen v přímce; výtečný interiér; technologie na palubě;
STAROSTI:
Nijak výjimečný komfort; prostor na zadních sedadlech a v kufru;
Minulá generace BMW X5 se mi nelíbila. Poprvé jsem ji řídil až ke konci jejího životního cyklu, shodou okolností se stejnou motorizací, jaká nám dělá společnost i dnes. Třikrát přeplňovaný šestiválec mi ale přišel dost přebuzený a pod nijak dobře odhlučněnou kapotou se projevoval poněkud zemědělským charakterem. Srovnání s moderními bavoráky nesnesl ani interiér a už po pár kilometrech jsem byl docela zklamaný, co že to v Mnichově upekli za zvláštní dort.
S třetí generací BMW X5 s kódovým označením F15 je tomu ale docela jinak, byť receptura zůstala u stejných ingrediencí. Mezigeneračně auto narostlo do délky o 29 milimetrů, rozšířilo se o 5 mm, naopak výška se snížila o 14 mm. Rozvor je ale na milimetr stejný, bez přímého srovnání tři centimetry navíc nepoznáte, tvar karoserie ale více připomíná praktičtější kvádr, což opticky dělá z X5 větším autem, než ve skutečnosti je. Velké samozřejmě je, 4,8 metru však vyšší střední třídu či luxusní limuzíny nepřekonává.
Naftový mastodont odlehčuje na pohled těžkopádnou karoserii M paketem s jinak tvarovaným předním nárazníkem a lakovanými prahy a dává nepokrytě najevo svou dálniční orientaci, zatímco terénní jízdu náročnějšího charakteru než je zablácená polňačka přenechává aristokratovi z Gaydonu.
Uvnitř je to typický bavorák s vodorovným členěním palubní desky, útulným pocitem za volantem, výtečnou ergonomií a skvělým zpracováním. Tím by se dal vnitřek poměrně stručně odbýt, čím déle jsem ale trávil čas za volantem, tím více jsem si všímal drobných, ale příjemných rozdílů.
Jedním z nich je i nový iDrive s větším kolečkem, uvnitř kterého se nachází dotyková plocha. Ve chvílích, kdy potřebujete něco napsat, lze jednotlivá písmena zadávat jednoduše prstem tak, jako to už nějakou dobu umí třeba vozy Audi. Drobnou změnou je přesunutí zámku dveří z palubní desky do dveří, místo původního tlačítka zastoupilo „asistenční tlačítko“, které sdružuje asistenta pro jízdu v pruzích, detekci hrozící srážky a podobně.
A když už jsme u těch vymožeností, zastavím se na chvíli u světlometů. Ty tvoří LED technika, a to jak pro hlavní, tak i pro dálkové světlomety. Bohužel nemůžu srovnávat s Mercedesem třídy S, v noci jsem s ním nejel, ale diody v X5 svítí skvěle. Alespoň rámcovou představu si můžete udělat z přiloženého videa, nevím nakolik je to z něj patrné, ale světlomety mají barvu běžného denního světla a svým dosvitem naprosto překonávají xenonové výbojky.
Skvělé jsou sedačky, jsou nastavitelné snad v tisíci směrech, takže si snadno najdete polohu, která vám vyhovuje. Nechybí elektricky nastavitelné bočnice, nastavitelná je podpora stehen nebo horní polovina opěradla. Jsou dost pohodlné na delší cesty a zároveň dovedou tělo podržet když se silnice začne kroutit. Nic z toho však neplatí pro zadní sedadla. Druhou řadu sedadel tvoří jen vypolstrovaná lavice, do které se nelze usadit moc pohodlně. Rozměrově prostornější jedinci si budou stěžovat na nedostatečnou délku sedáků a skromné místo pro kolena.
Pojďme ale zpátky k tomu, co dělá auto autem. Jedním z hlavních prvků je motor a ten v naší specifikaci za skromný považovat rozhodně nelze. Přestože se jeho parametry od našeho posledního „Rendez-Vous“ nijak nezměnily, působivý je nadále. Řadový šestiválec o objemu tři litry doplňuje hned trojice turbodmychadel, což generuje jednak působivé hodnoty výkonu a točivého momentu, ale také široký rozsah otáček, ve kterých vás motor nenásilně uvelebí do skvěle tvarovaného sedadla.
S motorem se doplňuje osmistupňová automatická převodovka ZF, která je jednoduše skvělá. Jednotlivé stupně jsou dobře poskládané, takže stačí přepnout do sportovního režimu a převodovka začne jednotlivé rychlosti sázet jednu za druhou jako útočná puška, bez ohledu na to, zda všechno necháte na automatice, nebo to budete mít pod kontrolou díky pádlům pod volantem. Potěšilo mě, že převodovka přestala ve sportovním režimu kopat tak, jako to dělaly dřívější BMW. Prý to mělo navozovat sportovnější pocit z jízdy, jemné proklouznutí je mi ale sympatičtější.
Neméně ohromující je i efektivita agregátu, přestože s ním není problém dostat se na hodnoty daleko přes dvacet litrů, zároveň se s ním dá jezdit za násobně méně. Ustálenou osmdesátkou si X5 řekne o pouhých 4,7 litru nafty na sto, můj týdenní průměr osciloval okolo 11-12 l/100 km, kde se rozprostírá pohyb ve městě, městském okruhu nebo blízkých okreskách. Na tak velké auto jde podle mého o skvělou hodnotu, adekvátní benzínový motor by si řekl minimálně o půlku více. Samozřejmě, že pokud budete chtít s 2265 kg těžkým ingotem hýbat jako s čínskou baletkou, bude to znamenat průměrnou spotřebu přibližně 25 l/100 km.
První jízda | vydáno 29. 7. 2013
Působivý je ale fakt, že to lze. A to nejen v levém pruhu dálnice, ale i na silnicích, které byste přisuzovali o tunu lehčím autům. Ochota auta vrhat se do zatáček je fascinující, podařilo se mi najít hodně otevřenou vracečku, kde jsem udělal takový malý test. Najel jsem do ní běžnou cestovní rychlostí a začal tlačit na pilu. Namísto toho, aby X5 začala v zoufalé nedotáčivosti opouštět svůj jízdní pruh, stal se pravý opak. Auto s neskutečnou zarputilostí drželo stopu, hodnoty na head-up displeji naskakovaly po desítkách a mně se začal pomalu odkrvovat mozek a zvedat žaludek.
Velký vliv na trakci auta mají pneumatiky Dunlop Sport Maxx GT o supersportovním rozměru, vpředu drží auto na silnici „salámy“ o rozměru 275/40 R20, vzadu je to dokonce 315/35 R20. To je dost kaučuku na to, aby i taková lokomotiva jela vytyčeným směrem, ale bez znalosti faktů bych přísahal, že auto váží tak o čtyři metráky méně. Auto se v zatáčkách naklání jen minimálně, směr mění s velkým nasazením a utahat obří brzdy je prakticky nemožné. Na ideální silnici bez ostrých zatáček je X5 M50d rychlá jak čert a v jistém slova smyslu i zábavná.
Přitom ani tolik nezáleží na tom, po jak kvalitní silnici vlastně jedete. Kola ani na moment neztratí kontakt s vozovkou a díky tuhým tlumičům neustále cítíte jak auto pracuje, veškeré nerovnosti a rázy tak pocítíte na vlastní zadek. Od velkého SUV bych si osobně představoval vytříbenější chování, bez ohledu na to, že jde o nejsilnější motorizaci v nabídce. Ostatně, BMW M5 je nejpohodlnější pětkou v nabídce, proč by tomu u X5 mělo být jinak? Svůj díl viny na tom nesou i pneumatiky se zesílenou bočnicí alias runflaty, které by jinak dokázaly drobné nerovnosti odfiltrovat bez zaměstnávání tlumičů.
K cenám jen krátce, protože jsme auto dostali jako jedni z prvních, ještě k němu není přesná specifikace. Základ nové generace BMW X5 začíná na částce 1 335 000 Kč za motorizaci 25d s pohonem zadních kol. Vrcholný naftový šestiválec M50d přijde nejméně na 2 172 500 Kč, náš konkrétní kus na této částce samozřejmě neskončil. Namátkou jsem vybral několik prvků z příplatkové výbavy, kterými bylo testovací auto vybaveno, kupříkladu skvostné stereo Bang & Olufsen s šestnácti reproduktory stojí 101 425 Kč, head-up displej přijde na 35 675 Kč a takový navigační systém Professional si u BMW cení na 66 500 Kč. Celkové částky bych se touto metodou dobral jen stěží, pro ilustraci to ale snad postačuje.
Verdikt
Možná nedokážu přemýšlet jako typický zákazník vrcholné naftové specifikace BMW X5, ale já osobně bych očekával auto, které zvládne v rámci jednoho modelu plnit celou řadu úloh, být maximálně univerzální. A takové mi BMW X5 M50d nepřišlo. Umí být oslnivě rychlé a přijatelně úsporné, ale v otázce komfortu bych si osobně představoval pohodlněji naladěný podvozek a prostornější interiér.
V mých očích tak představuje ideální kompromis Range Rover Sport, který je výrazně větší, pohodlnější a navíc se nezalekne ani těžšího terénu. Na libovolné silnici mu sice X5 M50d ukáže záda, ale to by pro mě osobně nebyl dostatečně přesvědčivý argument.
Druhý pohled: Miro Mihálik
Předpokládám, že v řádcích napsaných výše najdete kompletní výčet toho, proč X5 M50d nedává ani trochu smysl a s kalkulací čistě logickou bych k velmi podobnému závěru patrně dospěl také. BMW postavilo vůz, který je ve spoustě ohledů výjimečný, to mu nelze upřít, kombinuje však vlastnosti, které zkrátka musely vést ke kompromisu, a ten nebude optimální nikdy.
Jinak řečeno, pokud budete chtít skutečné sportovní auto, jen stěží dáte přednost dieselu nebo SUV a faktické terénní schopnosti také budete hledat raději mezi offroady, nemluvě o tom, že i Touring trojky vám i kabině nabídne více místa. Přesto přese všechno však nedokážu nad tímto vozem jen mávnout rukou.
Přestože jsem neměl možnost přivést tohle auto ke všem obvyklým limitům, které by mi řekly, jaké nejsilnější naftové X5 skutečně je, nelze na něm neobdivovat několik atypických znaků v jeho chování. Předně je téměř nepochopitelné, jak dokážou podvozek a motor maskovat hmotnost.
Nechci tím říct, že si budete v zatáčkách a rovinkách mezi nimi připadat jako v ostrém hatchbacku, ale způsob, jakým zavěšení (mimochodem o kus komfortnější než u minulé generace) dokáže potlačit náklony a udržet 2,3 tuny na silnici, působí dojmem, že pro toto BMW platí jiné fyzikální zákony.
Nejde o to, že by agilita byla na míle vzdálená tomu, co jsem měl možnost vyzkoušet v jiných autech, ale opravdu se nestává často, abych přitom mohl zároveň koukat do očí cestujícím v autobusech a měl pod sebou masu kovu na pět městských miniaut.
Fascinující je rovněž motor, i když asi trochu jinak, než si možná podle označení myslíte. BMW optimisticky uvádí průměrnou spotřebu měřenou bruselskou optikou jen 6,7 litru, a přestože nepochybuji, že by bylo možné mimo město se jí s mimořádně lehkou nohou přiblížit, za méně než dvojnásobek se mi jezdit nepodařilo. O tom jsem ale psát nechtěl.
Schopnost akcelerace na stovku obvykle říká o celkové šíři dynamických schopností jen část pravdy, nicméně už 5,3 sekundy, ze které to zvládne M50d, budí respekt. Opět, není to nic, co se dnes nedá zažít třeba i ve vozech nižší střední třídy, ale stačí si znovu uvědomit, v čem sedíte, že to žere naftu a hlava to opět nebere.
Za jakou cenu nabídnuté dostanete, je druhá část písničky, nemůžu ale nevyjádřit obdiv za to, co jsou dnes konstruktéři schopni postavit a tím se dostávám na začátek. Byť jsem natolik racionální, že bych o vlastnictví BMW X5 M50d nepřemýšlel ani v teoretické rovině, ta perverse zkrocené ocelové hory stojící mimo Newtonovy zákony má něco do sebe.
Měření a technické údaje
Motor | |
---|---|
Konstrukce | řadový šestiválec |
Palivo | nafta |
Plnění | trojité přeplňování turbodmychadlem |
Zdvihový objem (cm3) | 2993 |
Kompresní poměr | 16.0:1 |
Převodovka | osmistupňová automatická ZF |
Poháněná kola | všechna čtyři (xDrive) |
Podvozek | |
Pneumatiky vpředu | 275/40 R20 |
Pneumatiky vzadu | 315/35 R20 |
Výkon a spotřeba | |
Nejvyšší výkon (kW/k v ot./min.) | 280 kW (381 k) / 4,000-4,400 ot./min. |
Točivý moment (Nm) | 740 Nm / 2,000-3,000 ot./min. |
0-100 km/h (s) | 5,3 s |
Nejvyšší rychlost (km/h) | 250 km/h |
Spotřeba paliva (l/100 km) | 7,6 / 6,2 / 6,7 |
Objem nádrže (l) | 85 |
Rozměry a hmotnosti | |
Délka (mm) | 4886 |
Šířka (mm) | 1938 |
Výška (mm) | 1762 |
Rozvor náprav (mm) | 2933 |
Provozní hmotnost (kg) | 2265 |
Celková hmotnost (kg) | 2900 |
Zavazadlový prostor (l) | 650 (1870) |
Ceny | |
Základní cena modelu | 1 335 000 Kč (sDrive 25d) |
Základní cena test. verze | 2 172 500 Kč (M50d) |