BMW překvapivě rozjíždí v USA prodej modelu 540d. Přitom s diesely měl být amen

BMW evidentně nehodlá snižovat svou závislost na dieselech, místo toho ji posílí. Ve Státech tak začíná prodávat sedan osazený třílitrovým šestiválcem, který produkuje 265 dieselových koní. Cenou překonává hybridní variantu 530e, kompenzovat to mají odhadované nízké roční náklady na provoz.
fotogalerie-bmw-540d-xdrive-usa-2018-1100x618.jpg Zdroj: Petr

Po skandálu Volkswagenu je na diesely po celém světě nahlíženo jako na ten typ motorů, který je třeba co nejrychleji vymýtit, jinak planetě hrozí zkáza. Že jde samozřejmě hlavně o jistý populismus, není třeba dodávat. Ať se totiž na tyto pohonné jednotky díváte nevraživě, bez nich to ve světě v současné době zkrátka nejde. Stačí si jen uvědomit, že motorovou naftu tankuje do nádrží většina zásobovacích vozů. Pokud by přitom ty přešly na benzin, hybridní techniku či dokonce elektromotory, takové máslo nejspíše bude stát více než sto korun.

Diesely ovšem nepohání jen většinu užitkových vozů, ale také prémiovek prodaných v Evropě. Bez nich by si takové Audi, BMW či Mercedes pomalu ani neškrtly. Přičemž mnichovská automobilka hodlá závislost na těchto motorech ještě navýšit. Proto aktuálně oznámila, že získala certifikaci americké agentury pro ochranu životního prostředí EPA, díky čemuž může na území Spojených států prodávat model 540d xDrive. Jde přitom o ten vůz, který my známe pod obchodním označením 530d xDrive.

Pod kapotou lze tedy čekat třílitrový šestiválcový turbodiesel naladěný na 265 koní a 620 Nm točivého momentu, se kterým pětkové BMW zvládá akceleraci z klidu na stovku za 5,4 sekundy. Podle agentury EPA lze přitom očekávat spotřebu 9,05 l/100 km ve městě, 6,53 l/100 km mimo město a 7,84 l/100 km v průměru. Ve srovnání s Evropou, kde kombinace dle norem NEDC činí pouhých 5 l/100 km, jde samozřejmě o nemalý nárůst, který je dán tím, že spotřeba odpovídá realitě.

Lze pak jen dodat, že cena vozu byla stanovena na 62 995 dolarů, což dle aktuálního kurzu odpovídá 1 344 200 Kč. To je oproti evropskému modelu 530d xDrive suma o tři sta tisíc korun nižší, nicméně na druhou stranu jde zároveň o výrazně vyšší částku, než jakou ve Státech dáte za hybridní provedení 530e xDrive iPerformance, které má dle výrobce zvládat 24 kilometrů čistě na elektřinu. Kompenzovat to mají odhadované roční náklady na palivo, jenž činí pouhých 1 500 USD (32 000 Kč).

10.1.2018 5:30 | zdroj: BMW USA

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist