BMW odhaluje vědu za zrychlením z 0 na 100 km/h

Z pohledu řidiče stačí zadupnout plyn do podlahy a sledovat rychloměr. Po stránce vědy to však tak jednoduché není, protože nezáleží pouze na výkonu.

Pamatujete si ze základní školy, jakým způsobem nás při fyzice učili popsat zrychlení? Akcelerace je charakteristika pohybu, jejíž pomocí je popsán způsob, jakým se mění rychlost tělesa v čase. V případě automobilů však není obrovské zrychlení tak snadné, jako se může na první pohled zdát.

Celý proces totiž závisí na všech silách působících na objekt, jako to popisuje druhý zákon fyziky podle Isaaca Newtona. Abyste nemuseli dlouhé minuty hledat zaprášenou učebnici fyziky, BMW se rozhodlo nám to usnadnit a natočilo video, kterým se nám snaží vysvětlit důležité vlivy ovlivňující zrychlení.

Dosažení co nejlepšího zrychlení s moderními auty si totiž žádá souhru mezi aerodynamikou, hmotností, výkonem, pneumatikami a asistenčními systémy. Bavorská značka ve svém 3 minuty a 34 vteřin dlouhém videu zároveň zdůrazňuje, proč je tolik potřebné dosáhnout dobrého poměru mezi výkonem a hmotností.

15.3.2019 10:00| autor: Lukáš Volšický | zdroj: Motor1
Více o tématu: BMW

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist