BMW nás vezme k Berlínské zdi. Smutnou dobu připomene s malou Isettou

Jistě víte, že Isetta je nejmenším BMW historie. Možná ale nevíte, že i přes své rozměry uvezla na tajno lidi, kteří takto utíkali z Východního Berlína.
isetta-1100x618.jpg Zdroj: BMW

Být nejmenší historie neznamená, že se do ní nemůžete zapsat obrovským a důležitým písmem. Přesně tak je u BMW zapsaná malá Isetta a hlavně současný průvodce po BMW Muzeu Klaus-Günter Jacobi. Ale vezmeme to hezky od začátku, konkrétně od roku 1964. To se totiž Klaus rozhodl, že takto to dál nejde a že prostě musí pomoci tolika lidem, kolika zvládne, aby se dostali z Východního do Západního Berlína.

Jakkoliv to zní neuvěřitelně, k tomu tajnému a velmi nebezpečnému převozu si zvolil právě Isettu, tedy BMW určené jen pro jednoho cestujícího, tedy řidiče. Na tento model nevsadil jen tak. Isetta neměla v pohraničnících vzbuzovat žádná podezření, ostatně, kdo by čekal, že v autě o velikosti kinder vajíčka bude ukrytý běženec! Jenomže Klaus auto hodně upravil. Vyhodil z něj rezervu, topení, ale i vzduchový filtr. Navíc vyměnil standardní 13litrovou nádrž za 2litrovou, čímž si sice zkrátil dojezd, ale udělal místo pro dospělého člověka.

Je to neuvěřitelné, ale opravdu takto převezl hned devět lidí, včetně svého přítele Manfreda Kostera! Nikdy na něj nepřišli. Klaus prostě musel mít nervy ze železa. Dnešní generace mladých lidí si nejspíš vůbec neumí představit, jak náročné, psychicky i fyzicky, takové počínání muselo být. Jeho upravené auto je dnes vystaveno v Muzeu Berlínské zdi, které najdete v Berlíně. Je to kousek, tak si můžete udělat výlet a poznat tak část historie BMW, o které jste možná neměli tušení.

7.10.2019 9:00| autor: Tomáš Malík
Více o tématu: autoBMW

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist