BMW chystá adaptivní převodovku

Mnichovská automobilka uvažuje o automatické převodovce, která "vidí za roh". Stahuje si data nejen z navigace, ale i z internetu.

Do vozů BMW by se mohla nastěhovat zbrusu nová osmirychlostní převodovka spolupracující nejen s běžnými palubními systémy vozu jako je třeba DSC, ale i s navigačním systémem. Její napojení na navigaci má umožnit získávat informace o typu vozovky, po níž automobil jede, a také například o poloměrech zatáček. Řazení pak může být podle výrobce ještě rychlejší a hlavně přesnější než dosud. Elektronika vyhodnotí, zda jedete „sportovně“ i co vás po pár metrech jízdy čeká a tomu přizpůsobí změnu převodových stupňů.

Například pokud bude pršet, celý systém vyhodnotí situaci asi následovně: datové připojení stáhne informace o počasí, DSC dodá informace o stabilitě vozu, řídicí jednotka dostane také údaje z GPS navigace a tak pozná, jaká bude příští zatáčka, i že jedete ve sportovním režimu. Následně všechna data zpracuje a podle toho rozhodne, kdy bude přeřazení nejvhodnější. Něco podobného už funguje v konkurenčním Audi A8.

Pokud se tato adaptivní převodovka dostane do výroby, mohla by se poprvé objevit v příštím provedení BMW sedmičkové řady. Určitě z ní ale nebudou nadšeni všichni řidiči. Vždyť elektronických systémů zasahujících do řízení je ve vozech už tak víc než dost.​

autoweb.cz

11.4.2011 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist