Blokády silnic – je to vůbec možné?

Za jakých podmínek je možné zablokovat pozemní komunikace, např. v případě stávky? A jak postupovat proti takové blokádě?

V souvislosti s diskusí nad chystanou stávkou odborů jistě nemálo řidičů napadlo, jestli je vůbec možné, aby někdo zabral pozemní komunikaci pro sebe a fakticky tak bránil řidičům vozidel v průjezdu, případně pokud to možné není, jaký by měl být postup Policie ČR.

1) Blokády ano či ne?
Obecně platí následující ustanovení §19 zákona č. 13/1997 Sb.:
„V mezích zvláštních předpisů upravujících provoz na pozemních komunikacích a za podmínek stanovených tímto zákonem smí každý užívat pozemní komunikace bezplatně obvyklým způsobem a k účelům, ke kterým jsou určeny (dále jen „obecné užívání“), pokud pro zvláštní případy nestanoví tento zákon nebo zvláštní předpis jinak. Uživatel se musí přizpůsobit stavebnímu stavu a dopravně technickému stavu dotčené pozemní komunikace.“

Podle zákona o pozemních komunikacích tak existují dva způsoby užívání:
– obecné a
– zvláštní.Obecné užívání je kromě ustanovení shora uvedeného upraveno zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, který stanoví pravidla silničního provozu. Protože jsou stávkující chodci, případně by mohli být organizovaným útvarem chodců, platí pro stávkující primárně pravidla jako pro chodce, tudíž:

– chodec musí užívat především chodníku nebo stezky pro chodce
– kde není chodník nebo je-li neschůdný, chodí se po levé krajnici, a kde není krajnice nebo je-li neschůdná, chodí se co nejblíže při levém okraji vozovky
– chodci smějí jít po krajnici nebo při okraji vozovky nejvýše dva vedle sebe.
– pro organizovaný útvar chodců, například příslušníků ozbrojených sil, školní mládeže nebo průvod, platí přiměřeně povinnosti řidiče podle § 5 odst. 1 písm. b), § 11 odst. 1, § 12 až 16, § 20 až 24, § 25 odst. 1 a 2, § 27, § 28 odst. 1, 2 a 5, § 29 a 30.

Obecně tedy platí shora uvedená pravidla, a to i pro stávkující jako chodce, tj. jako pro kterékoliv jiné chodce. Na chodníku nebo na pozemní komunikaci smí jít tedy maximálně dva vedle sebe, ale na silnici smí jen za podmínek uvedených shora, tzn. po silnici smí chodci chodit jen v místě, kde není chodník nebo je neschůdný.

Toto tedy platí pro tzv. obecný způsob užívání, tj. platí obecně pravidla silničního provozu pro stávkující jako pro chodce.Druhým způsobem užití je tzv. zvláštní způsob užití. Zvláštním způsobem užití je mimo jiné každý způsob užití jiný než ten, který stanoví pravidla silničního provozu (tzn. např. uzavření silnice a její blokáda). Pokud se tedy chodci (stávkující) rozhodnou, že jim standardní pravidla silničního provozu nevyhovují (např. proto, že nechtějí chodit po chodníku nebo po silnici, kde chodník není, max. ve dvojstupu), platí ust. §25 zákona o pozemních komunikacích:

„K užívání dálnic, silnic a místních komunikací jiným než obvyklým způsobem nebo k jiným účelům, než pro které jsou určeny (dále jen „zvláštní užívání“), je třeba povolení příslušného silničního správního úřadu vydaného s předchozím souhlasem vlastníka dotčené pozemní komunikace, a může-li zvláštní užívání ovlivnit bezpečnost nebo plynulost silničního provozu, také s předchozím souhlasem Ministerstva vnitra, jde-li o dálnici a rychlostní silnici, v ostatních případech se souhlasem příslušného orgánu Policie České republiky.“

Stávkující tedy pro takové zvláštní užití potřebují:
– povolení příslušného silničního správního úřadu vydaného s předchozím souhlasem vlastníka dotčené pozemní komunikace a 
– souhlas příslušného orgánu PČR.

Pokud ho mít nebudou a stejně silnici zablokují, postupují v rozporu se zákonem a vystavují se riziku sankcí a uplatnění donucovacích prostředků ze strany policie, o újmě na zdraví při srážce s autem ani nemluvě.​2) Postup policie a sankce
Ve smyslu ust. §42a zákona o pozemních komunikacích hrozí každému, kdo uzavře silnici nebo ji užívá v rozporu se shora uvedenými pravidly, sankce za přestupek v podobě pokuty až do výše 500 000 Kč.

Policie samotná pak je oprávněna užít donucovacích prostředků, aby zajistila uvolnění takto neoprávněně uzavřené nebo zablokované silnice, a to v souladu se zákonem o Policii ČR. Pokud se řidič octne v situaci, kdy narazí na blokádu silnice, je kompetentním k řešení takové situace právě Policie ČR, takže je na místě kontaktovat právě Policii ČR.

15.6.2011 7:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

Na tomto webu zpracováváme cookies potřebné pro jeho fungování a analytiku, v případě udělení souhlasu také cookies pro účely cílení reklamy a personalizaci reklam. K tomu využíváme své partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Více informací o nastavení cookies naleznete zde.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist