Biopaliva urychlují globální oteplování!

Podle významných vědců nejsou biopaliva tou správnou cestou kupředu.

Tato zpráva musela všechny zastánce biopaliv pěkně rozpálit. Mezinárodní rada pro vědu totiž podpořila myšlenku, že biopaliva nejsou tak ekologická, jak se o nich tvrdí.

Podle zástupců Rady totiž není tvrzení, že CO2 produkovaný při spalování biopaliv je rostlinami znovu pohlcen, tak jednoznačné. Klidně by prý mohl platit opak, tedy že spalování biopaliv proces globálního oteplování urychluje.

Mezinárodní rada pro vědu se opírá o názor Paula Crutzena z Institutu Maxe Plancka, že byl velmi podceněn vliv oxidu dusného na globální oteplování. Je totiž prokázáno, že oxid dusný je 300krát horší „skleníkový plyn“ než právě oxid uhličitý (CO2).

Nejvíce oxidu dusného (N2O) se uvolňuje při pěstování pšenice, která slouží jako hlavní zdroj pro výrobu biopaliva. Ke stejnému jevu ale dochází i při pěstování ostatních plodin. Podle vědců se ještě situace zhoršuje rozsáhlým používáním dusíkatých hnojiv. Ve výsledku se tak do atmosféry uvolní více oxidu dusného.

Je zvláštní, že proti CO2 vedou země a hlavně EU tak radikální boj a ostatní skleníkové plyny zůstávají prakticky bez povšimnutí. To se týká například metanu, který je také velmi silným skleníkovým plynem a který se uvolňuje například během hnilobného procesu (zemědělství je jeho velkým producentem, ale například i deštné pralesy, kde dochází k rychlému tlení dřeva a odumřelých organismů). Je dokázáno, že je lepší metan (CH4) spalovat (vznikne CO2 a H2O), než ho nechat uniknout do atmosféry.

Rada oznámila, že Mezivládní panel pro klimatickou změnu podcenil vliv oxidu dusného a dalších plynů na globální oteplování. Nyní chce Rada vyvolat novou diskusi ohledně tohoto tématu.

Oxid uhličitý, proti kterému se tolik bojuje, je přitom naprosto nedílnou součástí přírodních procesů, například dýchání živých organismů.

autoweb.cz podle The Economist

20.4.2009 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist