High-Tech systém připraví auto na náraz

Moderní počítač dokáže rozeznat blížící se nehodu a připravit na ní automobil.

Vědci pracující v Continentalu a dotovaní Evropským fondem pro pokročilé bezpečnostní systémy (APROSYS) vyvinuli počítačový systém, který dokáže zjistit, že je nehoda nevyhnutelná a připraví automobil na náraz. Například boční výztuhy se přesunou na předpokládané místo nárazu těsně před ním, takže zpevní prostor pro posádku.

Systém využívá dat z kamery, radaru a dalších čidel, propočítává pozici a při započtení dalších faktů dojde k závěru, že nehoda je neodvratná. Již zmíněné přesunutí bočních výztuh dokáže radikálně minimalizovat následky nárazu z boku.

Čas potřebný k připravení vozidla na náraz po detekci nevyhnutelné srážky je okolo 70 milisekund. Testy ukázaly, že pouhé přesunutí výztuh ve dveřích na optimální pozici dokáže snížit prohnutí dveří do kabiny při bočním nárazu až o 8 cm, což může v některých situacích rozhodnout mezi pár modřinami a trvalými zdravotními následky.

autoweb.cz

11.6.2008 7:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist