Bezohlednosti v provozu – čím nás ostatní řidiči otravují

Někteří řidiči dokonce i nevědomky (spíše ale vlastním vohnoutstvím) dovedou přivést ostatní na silnici skoro až k nepříčetnosti. Čím se proviňují?

Už jsme se tomu věnovali několikrát, naposledy v článku 5 častých případů řidičské bezohlednosti, o nichž se mlčí. Tehdy nám šlo především o věci, které nikdo netrestá a klidně by se daly považovat za mnohem větší projev „silničního pirátství“, než médii často masírovaná a předhazovaná rychlá jízda. Pojďme se teď podívat na podobné bezohlednosti, které se ale dají trestat – pokud se na ně „někdo“ zaměřil, na rozdíl od měření rychlosti za bukem na konci obce.

Nepoužívání blinkrů
Kdo při odbočování nepoužívá blinkr provádí jeden z nejhorších přečinů především proti plynulosti provozu. Ostatní řidiči pak nemohou odhadnout, co se chystá udělat a ačkoli jeho se to svým způsobem netýká, kolem sebe takový řidič šíří paniku. A především brání lidem příjíždějícím z vedlejší včas a bezpečně odjet z křižovatky. To platí i pro řidiče, kteří zablikají až těsně před křižovatkou – o svém úmyslu zkrátka nedávají včas vědět a ostatní to nečekají.

Vynucování si přednosti a cpaní se do křižovatek
Zákon zakazuje vjíždět do křižovatky, pokud ji nelze bezpečně projet. Přesto plno řidičů nacpe auto kamkoli, až tím zablokují celý jízdní pruh. Pak vznikají nehorší zácpy, které se nemohou hnout. Trpí na to především ohleduplní řidiči, kteří se nikam cpát nechtějí, ale nic jiného jim ani nezbývá, pokud se vůbec chtějí hnout z místa. Podobně neuvážený přečin proti bezpečnosti a plynulosti je vynucování si přednosti, které nutí řidiče s předností v jízdě brzdit.

Neschopnost omluvit se
S předešlým se poslední dobou rozmáhá i to, že řidič, který vám „to tam pošle“, se ani neomluví a ještě na vaše zatroubení začne reagovat agresivními nadávkami, vulgární gestikulací a třeba se vás snaží i vybrzdit. Setkali jsme se s „expertem“, který pak do nás najížděl, když jsme ho chtěli předjet. Každý občas uděláme botu a někoho přehlédneme, přece stačí bliknout varovnými blinkry a mávnout rukou jako gesto omluvy. Určitě to každý aspoň trochu rozumný řidič přijme.Bezdůvodně pomalá jízda
V jedné anketě byli pomalí řidiči označeni za nejnebezpečnější prvek na silnici, neboť vyvolávají stresové situace a svou pomalou jízdou „nutí“ ostatní dělat to, co by normálně nedělali – předjíždět v křižovatce, přes plnou čáru a podobně. Nejhorší ukázkou je jízda páýr kilometrů pod zákonným limitem, zpravidla 45 km/h na rovné přehledné silnici v obci a kolem 80 km/h mimo obec, zpravidla daleko od krajnice. Stejní řidiči také jen velmi pozvolna akcelerují z křižovatek, pokud vůbec. Jízda za takovým člověkem je velmi frustrující.

Jízda prostředním pruhem dálnice
Všimli jste si, že často se po tříproudé dálnici dá jet nejrychleji jen v pravém pruhu – prostřední je totiž ucpaný a stejně tak i levý pruh. Správně se smí předjíždět jen zleva a proto člověk, který jede uprostřed, nutí ostatní přejíždět šikmo přes celou dálnici do levého pruhu a vlastně tak působí jako překážka v provozu, kdy z tříproudé dálnice dělá jednoproudou. Hodně řidičů už to řeší tak, že takového bezohledného člověka prostě podjíždí zprava. Nedivíme se jim, protože často je to z jejich pohledu snazší a bezpečnější.

Nevhodné osvětlení a svícení mlhovkami
Nyní v zimě, kdy je většinu dne tma, je nesprávně seřízené osvětlení také dost nepříjemné pro ostatní účastníky provozu. Někteří mají tak špatně seřízené světla, že zatímto jedno sotva mžourá dva metry do škarpy, druhé světlo vypadá, jako by řidič svítil dálkovými světly. Oslnění je nebezpečné v tom, že řidič pak jede několik sekund doslova poslepu, než si jeho oči zase přivyknou tlumenému světlu. A když pak potkáte třeba neosvětleného cyklistu, malér je na světě.

Dalším oblíbeným nešvarem je svícení mlhovými světly, i když to vůbec není potřeba. Stejně tak i v dešti a sněžení je často svícení mlhovkami zbytečné a především nezodpovědné vůči ostatním.Bránění předjíždění a neplynulá jízda
Kolikrát už jste zažili, že některý řidič, když jste ho předjížděli, přidával plyn a zrychloval. Ovšem pozor, někteří si to ani neuvědomují, že zrychlují. Hodně řidičů jezdí tak, že položí nohu na pedál plynu a pak jí zase sundají, položí, sundají, položí, sundají… A jejich rychlost pak třeba na dálnici kolísá mezi 110 a 130 km/h. Za takovým řidičem se nedá jet plynule a nedá se plynule předjet.

Páchnoucí auto
Také někdy žasnete nad tím, jak dotyčné auto mohlo dostat technickou a emise? Páchnoucí stará šunka vypuzující kyselý dieselový puch, který je často tak agresivní, že nepomůže ani zapnutý vnitřní okruh ventilace, dokáže jízdu pěkně otrávit. Někdy ne jen jízdu, ale i ostatní řidiče. Okolní provoz se pak takové „auto“ snaží za každou cenu předjet, i klidně přes dvojitou plnou čáru.

Špatné parkování
A vrchol všeho je, když potkáte všechny tyhle exempláře bezohledných řidičů v jeden den a pak zjistíte, že nemáte před domem kde zaparkovat, protože polovina aut stojí šikmo přes dělící čáry, zabírají dvě místa, nebo brání vjezdu na parkoviště či do garáže. Řešením je snad už jen položit za stěrač takového mistra parkování cedulku: „Jestli souložíte tak, jak parkujete, upřímně lituji vašeho partnera.“

15.11.2012 9:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist