Besip v rámci kampaně říká: „Smrt Ti jednou odpoví…“

Jednou z nejčastějších příčin tragických nehod je nevěnování se řízení, kritickým obdobím je podle Besipu právě čas letních prázdnin.

Možná jde o „účelový“ text, nicméně účel je důležitý a navzdory jasné snaze vzbudit určité obavy, my s ideou, že věnovat se plně řízením je základní bezpečnostní podmínkou pro jízdu (nejenom) autem, souhlasíme. Besip tedy říká, že jednou z nejčastějších příčin tragických nehod je nevěnování se řízení. Stačí jen okamžik, kdy se řidič podívá jinam než před sebe, a nehoda je na světě.

Právě v době prázdnin je nevěnování se řízení společně s přejetím do protisměru jednou z nejtragičtějších příčin nehod. V součtu jsou dokonce tyto dvě příčiny častějším důvodem tragické nehody než nepřiměřená rychlost!!! Těžko zjistíme, proč řidič těsně před takovou nehodou odvrátil zrak od situace před ním, ale velmi často, v době mobilních technologií, je to pohled na displej mobilního zařízení nebo navigací.

Telefonování u nás bylo při řízení zakázáno už před 14 lety v roce 2002. Při telefonování bez hands-free jsme si vědomi toho, že porušujeme pravidla. Při psaní SMS zpráv už si porušování zákona uvědomuje málokdo. A při psaní a komunikaci po sociálních sítích nebo prostřednictvím nejrůznějších messengerů už máme často pocit, že se vlastně ničeho nedopouštíme. Přitom z hlediska zákona se jedná vždy o přestupek.

Zákon nám totiž zakazuje držet v ruce jakékoliv hovorové zařízení, a mobilní telefon, na němž tyto zprávy píšeme, takovým zařízením bez diskuse je. Podstatnější je to, že zatímco při telefonování odvádí naši pozornost téma hovoru a můžeme se dívat před sebe, při psaní zpráv, zvláště u moderních smartphonů, se díváme na displeji telefonu v průměru okolo 5 sekund. Pohled na displej mobilního telefonu = ztráta pozornosti na 1 sekundu! Při rychlostí 50 km/h ujede auto 14 metrů, to je pro lepší představu délka jednoho autobusu. Při rychlostí 90 km/h už se ujetá vzdálenost se sníženou pozorností zvětší na 25 metrů. Tak to už jsou prakticky dva autobusy za sebou. A při rychlosti 130 km/h jde o autobusy tři, tedy 36 metrů bez toho, abychom vnímali, co se děje před námi. Psaní zprávy = ztráta pozornosti na 5 sekund!

Řeknete si, co to je, pět sekund, jenže skutečnost je hrozivá!!! Za tuto dobu ujede auto při rychlosti 50 km/h vzdálenost 90 metrů, což je délka fotbalového hřiště! A to jde o rychlost, jakou se pohybujeme po městě. Je to stejné, jako bychom autem předjížděli pět kamionů a jedno osobní auto navrch. Při rychlosti 90 km/h už se ujetá vzdálenost zvýší na 125 metrů, tedy o vzdálenost srovnatelnou s předjížděním sedmi kamionů a jednoho osobního auta. Každý, kdo na silnici někdy předjížděl byť jen jediný kamion, už poznal, jak může být takový manévr složitý a kolik na něj potřebuje volného prostoru. Pokud řidič ztratí koncentraci na pět sekund při rychlosti 130 km/h, ujede jeho auto vzdálenost 180 metrů, tedy, jakoby předjížděl 11 kamionů v řadě za sebou (!). A máme zde – podle Besipu – čísla podložená fakty – to, co je popsáno výše, nejsou žádná praxí nepotvrzená čísla.

Podle výzkumu Dopravního institutu americké Virginia Polytechnic Institute and State University (VTTI) se pravděpodobnost nehody řidiče při vytáčení čísla na mobilním telefonu zvýší proti jeho nerozptýlenému kolegovi, 2,8x. Během telefonování se pravděpodobnost nehody zvýší 1,3x , při sahání po mobilním telefonu je pak 1,4x vyšší. To ještě není všechno, pravděpodobnost nehody u řidiče těžkého nákladního auta je při vytáčení čísla proti soustředěnému řidiči 5,9x vyšší, při telefonování 1,3x vyšší. Pokud si však řidič sáhne pro telefon někam za sebe, zvýší se pravděpodobnost nehody 6,7x a pokud se rozhodne během jízdy dokonce napsat SMS, nehoda je dokonce 23,2x blíže, než, kdyby se naplno věnoval řízení.

řidič osobního auta při vytáčení čísla:
2,8krát vyšší než nerozptýlený řidič

řidič osobního auta při telefonování:
1,3krát vyšší než nerozptýlený řidič

řidič osobního auta při sahání pro telefon:
1,4krát vyšší než nerozptýlený řidič

řidič těžkého auta při vytáčení:
5,9krát vyšší než nerozptýlený řidič

řidič těžkého auta při telefonování:
1,3krát vyšší než nerozptýlený řidič

řidič těžkého auta při sahání pro telefon:
6,7krát vyšší než nerozptýlený řidič

řidič těžkého auta při psaní SMS:
23,2krát vyšší než nerozptýlený řidič

Zdroj: Besip

22.6.2016 12:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist