Zimní pneumatiky, nebo sněhové řetězy? Můžete ze zákona jezdit na letních pneu s řetězy?

Otázka je jednoduchá - lze zimní pneumatiky nahradit sněhovými řetězy? JUDr. Tomáš Beran odpovídá, že to možné je, ovšem jen v určitém případě.

V souvislosti s pravidly pro použití zimních pneumatik (jen krátce připomenenme, že od 1. 11. do 31. 3. mají řidiči povinnost jet na zimních pneumatikách, pokud je na vozovce sníh, led nebo námraza nebo to lze „čekat“, anebo pokud minou značku „Zimní výbava“) se nás jeden čtenář ptal na to, zda může použití zimních pneumatik nahradit sněhovými řetězy a zda to znamená povinnost je mít nasazené nebo je mít jen s sebou (v kufru).

Nejprve je nutné předeslat, že existují dva základní případy, kdy je nutné mít zimní pneumatiky. Jak je uvedeno shora, je to buď varianta, kdy „je nasněženo nebo bude sněžit“ a pak je to varianta, kdy „je jedno, jak to venku vypadá, pokud jste minuli značku „Zimní výbava“ (pro oboje platí rozmezí mezi listopadem a březnem).

Ten první případ (obecná povinnost mít zimní pneumatiky) dle §40a zákona o provozu na pozemních komunikacích s možností nahradit zimní pneumatiky sněhovými řetězy vůbec nepočítá, takže to nejde. Obecně se tedy, když je nasněženo nebo to vypadá, že sněžit bude, nelze bránit tím, že (I) máte nasazené místo zimních pneumatik řetězy nebo (II) že je máte v kufru a když začne sněžit, tak je nasadíte.

Druhým případem je případ, kdy minete značku „Zimní výbava“ představovanou modrou příkazovou značkou s vyobrazeným „autíčkem“ a vločkou. V případě této situace, tj. za touto značkou zimní pneumatiky řetězy nahradit lze. Podmínkou tohoto nahrazení je ale skutečné užití sněhových řetězů, tzn. že nebude stačit jejich přítomnost v kufru. Pokud řidič za tuto značku bez zimních pneu pokračovat chce, musí řetězy nasadit, i kdyby tam nebyl sníh. To s sebou ale nese řadu omezení (např. maximální rychlost 50 km/h – ne že by někoho snad napadlo jet s nimi rychleji). Řetězy v kufru tedy nestačí nikdy, ve druhém popsaném případě jimi nicméně lze nahradit zimní pneumatiky.

Jen pro úplnost, existuje i příkazová značka „Sněhové řetězy“, která přikazuje použít sněhové řetězy. Ani zde nelze dovodit, že by stačilo je mít jen v kufru. Trochu paradoxně tato značka není omezena na zimní období, takže pokud na ni na horách narazíte, tak platí celý rok. Nedovedu si ale představit, že by její nedodržování někdo stíhal mimo zimu (bylo by rozumné, aby pod ní vždy byla dodatková tabulka).

Paradoxní je i to, že zavazuje řidiče čtyřkolek. Prostě taková další ukázka obecného pravidla, které se neobtěžuje rozlišovat, kdy jeho aplikace má a i kdy nemá smysl. Na závěr jen krátká poznámka k sankcím. Za nepoužití zimních pneumatik nebo zimních pneu se vzorkem nižším než 4 mm, ale vyšším než 1,6 mm nebo za nepoužití sněhových řetězů hrozí na místě sankce do 2 000 Kč, body žádné. Jediný vážnější postih hrozí až v případě, kdy pneumatiky nemají vzorek nejméně 1,6 mm (a je jedno, jestli jsou letní nebo zimní), tam pak hrozí i zákaz řízení, neboť se jedná o závadu ohrožující bezpečnost provozu.

19.1.2017 1:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist