Vrak a jeho odstraňování z pozemních komunikací

Jak odstranit, respektive nechat odstranit vrak automobilu, který stojí bezprizorně na ulici? Náš právní expert JUDr. Beran předkládá jasný zákonný postup..

Nezřídka se mne dotazujete na to, jak naložit s evidentně nepojízdným vrakem vozidla, které jeho vlastník nechal na pozemní komunikaci, a které navíc např. zbytečně zabírá parkovací místo, protože na svém místě stojí dlouho, není používáno a ani není technicky způsobilé k užívání. Ptáte se tedy na to, jak se takového vozidla zbavit. Řešení se rozpadá na dva druhy situací.

Tou první je jednodušší varianta, kdy vozidlo je nejen zjevně vrakem, ale hlavně je zaparkované v rozporu s pravidly silničního provozu. Takové vozidlo tvoří překážku provozu na pozemních komunikacích, přičemž jeho vlastník má povinnost jej odstranit a neučiní-li tak, odstraní ji na jeho náklad vlastník pozemní komunikace, což výslovně upravuje §45, odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb. O samotném odstranění pak rozhoduje policista nebo strážník obecní policie.

Důležité u výše uvedené situace je to, aby vozidlo bylo zaparkováno na pozemní komunikaci, tj. na každé komunikaci, na které platí pravidla silničního provozu a na kterou se vztahuje zákon č. 361/2000 Sb.

Pokud se tedy chcete zbavit takového vraku z „Vašeho“ parkoviště, začněte obhlédnutím toho, jestli vozidlo není zaparkováno v rozporu s pravidly. Pokud ano, je snazší se ho zbavit tímto způsobem, tj. zavoláte policii nebo obecní policii a požádáte je, aby rozhodli o odtažení vozidla.

Nicméně, výše uvedená situace není tak častá, neboť mnohdy jsou tyto vraky zaparkované v souladu s pravidly a takto jednoduše je odtáhnout nelze. V takovém případě lze využít postupu dle ust. §19c zákona č. 13/1997 Sb., které upravuje odstraňování vraků.

Nejprve definice vraku: Vrakem je„…silniční vozidlo, které je pro závady v technickém stavu zjevně technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích a obnovení způsobilosti by si vyžádalo výměnu, doplnění nebo opravu podstatných částí mechanismu nebo konstrukce silničního vozidla…

Pokud chcete nechat vozidlo odstranit, je nutné se obrátit na místně příslušný silniční správní úřad. Ten uloží provozovateli vraku povinnost vrak odstranit. Samozřejmě podmínkou je to, že je vozidlo identifikovatelné a tedy i identifikovatelný jeho vlastník/provozovatel.

Pokud vlastník vrak neodstraní, tak po marném uplynutí 2 měsíců ode dne, kdy byla pravomocně uložena povinnost ho odstranit, zajistí vlastník pozemní komunikace předání vraku na náklady jeho provozovatele provozovateli zařízení ke sběru, výkupu, zpracování, využívání nebo odstraňování autovraků, tzn. auto se sešrotuje a je to.

24.4.2017 7:07| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist