Beran: Vlastnictví auta dítětem dle nového občanského zákoníku

Může dítě vlastnit auto? JUDr. Beran se vrací k tématu, které doznalo díky novému občanskému zákoníku změn. Jak je tomu tedy dnes?

V Právní poradně jsem dostal dotaz, jestli je možné, aby dítě vlastnilo motorové vozidlo. Už jsem na to psal kdysi článek, nicméně od 1. 1. 2014 máme nový občanský zákoník, který zrušil původní zákon o rodině, jehož ustanovení tuto problematiku také řešilo, tudíž dnes se podívám na to, jak k takovému řešení přistupuje stávající občanský zákoník (z.č. 89/2012 Sb.) – NOZ .


Dopředu ještě předestřu, že standardním důvodem pro převod auta na dítě (kromě řešení některých majetkových nebo rodinných situací) je neexistence odpovědnosti dítěte za přestupky a správní delikty, tzn. nemožnost uplatňovat např. objektivní odpovědnost za přestupky páchané řidičem auta vůči takovému dítěti-provozovateli vozidla. Základem je ust. §15 a §23 NOZu, podle kterých platí: „Právní osobnost je způsobilost mít v mezích právního řádu práva a povinnosti.“ „Člověk má právní osobnost od narození až do smrti.“ Z těchto dvou ustanovení vyplývá základní možnost každého člověka, a tedy i dítěte, vlastnit majetek.

Dítě (i počaté a dosud nenarozené) je tedy plně způsobilé vlastnit majetek, a to i motorové vozidlo. Nabýt ho může různými způsoby, ať už smlouvou nebo např. v rámci dědického řízení. Sečteno a podtrženo, dítě vlastnit motorové vozidlo může. Problém tedy není v tom, že by dítě nemohlo auto vlastnit, problém je spíš v tom, co potom a jaké to má praktické důsledky. Pokud budeme brát do úvahy situaci, kdy chce rodič (majitel vozidla) převést vozidlo na své dítě, tzn. sjednat s ním smlouvu (např. darovací), je nutné vzít do úvahy to, že takový úkon není běžnou záležitostí a bude třeba k takovému úkonu schválení soudu.

Rodič sice standardně dítě v jeho majetkových věcech zastupuje, to však neplatí v případě, kdy hrozí střet zájmů (§892, odst. 3 NOZu), což by asi tento případ byl, tzn. lze mít za to, že k platnosti takové smlouvy by bylo navíc nutné, aby soud jmenoval dítěti opatrovníka, který by za něj smlouvu společně se soudem odsouhlasil. Souhlasu soudu (§898, odst. 1 NOZu) pak bude třeba právě s ohledem, že se bude jednat o nabytí majetku „nikoli zanedbatelné hodnoty“, což auto zpravidla je.

Komplikace pak budou vznikat v okamžiku, kdy se auto bude prodávat, protože to bude nutné zdůvodnit, opatrovník a soud to budou muset schválit, tj. bude s tím dost starostí. Bude s tím hodně administrativy a nákladů na samotné řízení a je pak otázka, jestli se to kvůli vyhýbání se odpovědnosti za správní delikty vyplatí. Možné to nicméně je. Příště se podíváme na možnost „zaparkovat“ auto ve svěřenském fondu (trustu).

28.4.2015 9:33

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist