beran-stani-a-zastaveni-minimalni-sirka-slepa-ulice-a-jednosmerka.jpg

Beran: Stání a zastavení, minimální šířka, slepá ulice a jednosměrka

dopravní předpisy v čr

Dost často se mne v Právní poradně ptáte na některá specifika parkování v úzkých ulicích, zejména na to, jakou minimální šířku je nutné zajistit. Jak je to doopravdy?

Diskuze

44 komentářů

    radaumacher

    V případě, že se otočím uprostřed ulice kvůli zaparkování v opačném směru na kraji ulice a neminu tak značku zákaz stání, jak se mám bránit v případě, že policistu nezastihnu v době, kdy mi vypisuje lísteček (a tudíž nemohu přímo na místě uvést, že jsem se otáčel), ale pouze přijdu k vozidlu s již vypsanou pokutou a teprve poté zjistím (třeba tou procházkou na konec ulice), že se tam ona značka nachází?

    luke

    A to platí i o modré zóně? Jestli to správně chápu, důležité je svislé značení, vodorovné jen doplněk. Tady pokud se otočím a zaparkuji v modré zóně – nemám povinnost se řídit značkou o vyhrazeném stání, kterou jsem neviděl? Nemůže policie argumentovat modrou čárou na zemi?
    A co když bude auto odtaženo – budou chtít zaplatit odtah – mám pak vymáhat peníze zpět, jelikož jsem nic neporušil (značku jsem neviděl – nejel jsem kolem ní).
    A nemohlo by na to mít (negativní) vliv nedávné rozhodnutí NSS (nebo US?) o tom, že řidič má předpokládat, že je v obci i když značku neviděl?

    Honza

    Tak k tomu ně napadá hned několik dotazů:
    1) Pokud bude chtít PČR nebo MP dát pokutu nebo vůz odtáhnout. Musí tuto vzdálenost přeměřit, když se jedná o fyzikální veličinu? Pokud ano, stačí jako důkaz o provedení jejich svědectví? Pokud zrovna u sebe nebudou mít pásmo nebo měřické kolo (nepředpokládám, že by vlastnili lepší měřidla) znamená to, že nemůžou pokutovat? 2) Je vůbec možné parkovat v užších uličkách? Myslím, že těch 6m ve většině měst nelze dodržet (a ani nějak zkontrolovat z pozice řidiče).
    3) Je nějaký rozdíl v pojmech zastavit a zaparkovat? Mám dojem, že ve vaši knize „Neplaťte (zbytečně) pokuty“ jste se okrajově zmiňoval, tenkrát myslím, že ve vztahu k zaparkovanému měřícímu policejnímu autu. Ale v zákoně jsem na nic takového nikdy nenarazil.
    4) Myslíte, že pokud se otočím na silnici a minu tedy pro mě neplatící dopravní značku lze uspět? Bylo by to sice logické, ale myslíte, že by se za tohle postavily soudy, když nedávno NSS prohlásil, že řidič musí poznat, že je v obci i bez dopravní značky. A co je proti celé obci 1 ulice.

    Radek

    Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to se zákazem zastavení doplněným o žlutou čáru v křižovatce. Např. tady: http://goo.gl/maps/PTvt2, když pominu, že zákaz zastavení je umístěný tak, že ho při parkování nemůžu vidět a navíc je v jednosměrce, platí značka až od čáry nebo už i ty 1-2m před ní?

    Petr

    Neni nahodou ta ulice, co vede do kopce, obousmerna? Pak by to znamenalo, ze obousmerna je i u znacky zakazu zastaveni, a melo by se tam parkovat obracene, nez parkuji ta dve auta. Pak uz by ta znacka byla videt.

    EL

    A co takhle použít zdravý rozum? Pokud je na silnici modrá čára, tak argumentovat tím, že jste se otočil a nemohl vidět tu značku na začátku, je podle mě pěkná hloupost.

    Měl jste dost důvodů předpokládat, že tam ta značka je.

    Ono to zdůvodnění, proč jsem nevědomky porušil zákaz, totiž musí být uvěřitelné.

    Tom

    Tam, kde už je ten zákaz zastavení není už jednosměrka, takže minimálně ty dvě auta stojí na špatné straně silnice. Jestli ne myšlena ta žlutá čára na kraji chodníku, tak to bych bral pouze pro zdůraznění toho zákazu zastavení. Ta doplňková šipka pod značkou je asi zbytečná, předpokládám že ta značka končí křižovatkou.

    Nikoloki

    Důkaz, že slepá ulice může být jednosměrná http://goo.gl/maps/gqhmX

    iFos

    A nekumulují se jim tam auta? 😀 Anebo je na konci šrotiště? 😉

    bob

    Ty 3 metry zachování minimální šířky v jednosměrce platí i v případě, že jsou zde takto vyznačená parkovací místa a opatřená příslušnou dopravní značkou na obou stranách silnice?
    Právě tady pod okny koukám na jednosměrku, kde vlevo se v souladu se značením stojí podélně, zatímco vpravo se stojí šikmo. A pochybuju že tam ty 3 metry na průjezd jsou… Vždyť ti řidiči mají právo se domnívat, že když stojí v souladu s dopravním značením, tak že nic neporušují?!

    Tomáš Beran

    Až Vám přijde předvolání k podání vysvětlení, tak to uvedete a bude. Na základě důkazní nouze to pak budou muset zastavit.

    Tomáš Beran

    Jak píše EL, ta argumentace musí být uvěřitelná a právě Vámi citované rozhodnutí soudu obsahuje argumentaci, jak z nedostatků v argumentaci přestupce „vydolovat“ nevěrohodnost jeho výpovědi. U zón bych se proto na tuto argumentaci, pokud je tam vodorovné značení, nespoléhal.

    Tomáš Beran

    ad 1) Samozřejmě, že musí, a to cejchovaným měřícím zařízením. Pokud takový mít nebudou, bude to neprůkazné.

    ad 2) Možné a povolené jsou samozřejmě dvě věci. Pokud je to úzké a obousměrné, tak tam těch 6 metrů prostě být musí a když není, tak se tam zaparkovat nesmí.

    ad 3) Zákon zná pojem „stání“, „zastavení“ a „zastavení vozidla“.

    ad 4) Záleží na okolnostech a na argumentaci. Tenkrát v tom rozsudku NSS si to ten přestupce sám zavařil tím, jak výpověď měnil. Ono totiž vědět, že jsem v obci, se dá snadněji zdůvodnit, než to, že je někde nějaká značka (to se přece z ničeho odhadnout nedá).

    Tomáš Beran

    Ta auta napravo tam stojí špatně. V tomto místě to ještě není jednosměrka, tak v protisměru stát nemohou. Zákaz zastavení platí samozřejmě již od té svislé značky.

    Tomáš Beran

    To je taky dopravní značení na pár facek, to vůbec není jednosměrka – jen jsou ty směry odděleny středovým pásem.

    Slava

    Je to hezka predstava, kdybych se vratil k svemu zaparkovanemu autu ve chvili kdy na nej straznik nasazuje botu a ja bych jen rekl \“Ja znacku na zacatku ulice nevidel, protoze jsem zaparkoval po otoceni\“ a straznik by rekl \“Aha, tak to je v poradku, tak pardon\“ a botu by sundal a odjel.. Ale obavam se, ze to takhle opravdu nefunguje 😀 😀

    Robert

    A co pokud příjde rovnou výzva k zaplacení? Nedávno nám na firmu přišla za špatné parkování v Praze rovnou výzva k zaplacení a obávám se, že pak již stačí aby parkování „naplňovalo znaky přestupku“ a nikdo neřeší, zda se přestupek skutečně stal?

    Tomáš Beran

    To řešit musí. Tu výzvu k zaplacení lze odmítnout. Oni pak zahájí řízení proti provozovateli, jehož podmínkou je, že se jedná o přestupek, takže toto je podmínka, aby to proti provozovateli mohli zahájit, což se musí napřed prokázat.

    Tomáš Beran

    No jasně. 🙂 Diskuse bude asi trochu delší. 🙂 Však jsem také psal, aby se to nezneužívalo.

    Tomáš Beran

    Být by tam ale striktně formálně měly, jakkoliv to v takovém případě nebude nikdo řešit. Také taková místa znám, tzn. na jedné straně šikmo, na druhé podél a 3 metry mezi tím nejsou.

    Slava

    ..ze argument \“parkoval jsem po otoceni a tak jsem znacku zakazujici stani na zacatku ulice nevidel\“ by se mel pouzivat opravdu jen tehdy, kdyz to tak skutecne je. Pak je ten argument uveritelny. Zvlast u mimoprazskych ridicu. 🙂 Jeste k te sirce ulic- v nasem meste je, zejmena na sidlistich, plno ulic, ktere jsou obousmerne, ale tak uzke, ze maji 7 m sirku od chodniku k chodniku. A presto se tam uz 40 let bezne parkuje po obou stranach a na projeti tam zbyvaji jen tri metry…A nikdy tam nebyl problem. 🙂 A tech zakonem vyzadovanych 6 m v nasem meste je snad jen u tri-ctyr ulic. 🙂 Jinak nikde.

    Pavel K

    Dobrý den, mám dotaz. Jak je to v případě, že se nejedná o jízní pruh, tudíž tam nemohu při zastavení či stání ponechat jízdí pruh 3 m.
    Dokonce dle katastru je to trávník. Ale je zcela evidentní i slepému, že je to asfalt. Napřed mi chodili výzvy od MP, kvůli zákazu , tak jsem tam rok chodil každou chvíli vysvětlovat, že je to stále to samé auto a stále tam podnikám. Ted si vymysleli 3m. Kvůli rozvozům zubů tam často stávám až na konci té trávo – uličky.
    Viz ulička za zákazem. https://maps.google.com/maps?hl=cs&tab=ll
    Úřady mě tu drtí horem dolem, protože jsem je žaloval a vyhrál.
    Prosím za odpověď co s tím.

    Pavel K

    Dobrý den, mám dotaz. Jak je to v případě, že se nejedná o jízní pruh, tudíž tam nemohu při zastavení či stání ponechat jízdí pruh 3 m.
    Dokonce dle katastru je to trávník. Ale je zcela evidentní i slepému, že je to asfalt. Napřed mi chodili výzvy od MP, kvůli zákazu , tak jsem tam rok chodil každou chvíli vysvětlovat, že je to stále to samé auto a stále tam podnikám. Ted si vymysleli 3m. Kvůli rozvozům zubů tam často stávám až na konci té trávo – uličky.
    Viz ulička za zákazem. https://maps.google.com/maps?hl=cs&tab=ll
    Úřady mě tu drtí horem dolem, protože jsem je žaloval a vyhrál.
    Prosím za odpověď co s tím.

    Tomáš Beran

    Ten link mi nefunguje. Je určitě správně?

    pivak

    Jeste bych jakz takz pochopil znacku jednosmerky, ale proc tam je ta slepa ulice fakt netusim.

    Šmoula

    Mám dotaz – zastavil jsem na konci slepé ulice (přede mnou již jen zeď) a dostal jsem od MP vzkaz za stěrač, že jsem neponechal min. 3m průjezd pro každý směr ..a ať jim to přijdu vysvětlit na služebnu.
    Tak trochu nechapu, kam/komu bych před zdí zavazel …
    Co na to zákon / selská logika versus logika MP ?
    Díky za info.
    P. 

    TK

    Tak to jste na omylu že to nevadí. Já a všichni starousedlíci dostali v ulici široké cca 6 m v Plzni, kde se od té doby co ta ulice stojí, což bude už hezkých 70 let, běžně parkuje po jedné straně, papírek za stěrač, nedodržení min. šíře 3m. V návalu vzteku jsem ho roztrhal, policejní a státní buzerace nezná mezí…

    Honza

    Dobrý den,
    Mám také jeden dotaz ohledně stání ve slepé ulici.Mám dům na konci slepé ulice (končí mými a sousedovými vraty) ta ulice má v nejužším místě sotva tři metry neustále tam parkuje další soused a nedá se projed.Porušuje tím přímo nějaký předpis či tak něco?Bohužel tento člověk je poněkud tmavší pleti a rozumná řeč s ním nehrozí…

    daf

    Dobrý den. Jak se zachovat ve slepé ulici ve které se nelze otočit- je uzká a jediná možnost je celou vycouvat a to navíc do křižovatky , do které není vidět a ještě se v ní otočit ? Jezdit musím pravidelně , jsem zásobování. Je to novinka , kterou radnice vymyslela. Původně byla cesta průjezdná. Nedopustila se protiprávního jednání ? Děkuji

    Vlastnik pozemku

    Dobry den, na mem pozemku se nachazi komunikace, ktera mela byt davno zrusena,neboť vznikla za účelem jedné stavby, ale pak jí nikdo neodstranil., ale dle uřadu se z ni stala verejna komunikace. Tato komunikace je obousmerna, bez chodniku a oznaceni.., a ma šírku 5 m.. Úřad jí po mě požaduje provozovat, byť není zkolaudovaná, pro mě je to černá stavba..a neni ani předaná TSK, nebo magistrátu…Jaká je moje odpovědnost z provozování této silnice v případě nehody nebo újmy na zdraví, neboť niní je silnice velice frekventovaná., a kolik by měla být její minimální šířka?…., Děkuji..

    Arči

    V naší vesnici jsou postavené na proti sobě dvě bytovky. Mezi nimi končí slepá ulice. Na konci této ulice je postavená trampolína pro děti v teplých letních dnech i bazén s vodou. Tuto komunikaci využívá jedna rodina. Nejdříve je před koncem ulice je zaparkovaný přívěsný vozík a před ním pak i jejich osobní auto. Tak že celá tato ulice je zablokována.
    V  bytovce bydlí i rodina, která má v domácnosti nemocného člověka, ke kterému jezdí čas od času sanitka, která nemá možnost přijet až k domu. Pán je nechodící a je upoután na vozíčku. Problém je i v tom, že při východu z bytovky je schod a proto se i špatně s vozíčkem manipuluje. Rodina tuto skutečnost ignoruje a s autem cestu neuvolní.
    Dá se proti tomu nějak zakročit? Aby cesta byla uvolněná? Jedním slovem cesta je využívána jako hřiště.
    Poraďte

    vašek

    Zdravím, dnes jsem dostal pokutu za parkování, že jsem nedodržel volný jeden jízdní pruh v obousměrné ulici, což má být 6m, ale silnice zdaleka nedosahuje 6m (silnice je bez značek jako „zákaz zastavení“,“zákaz parkováni“ i „zákaz stání“), přičemž auto mimo silnici posátavit nemůžu z důvodu městské zeleně, ikdyž o tom by se dalo také polemizovat. Jen bych se chtěl zeptat, jestli je to oprávněná pokuta.

    SK

    V téhle souvislosti mám obdobný a asi stejný dotaz. Parkuji na zpevněné cestě mezi domy, která není nikterak označena pruhy či značkami. Dle ČUZK jde o ostatní komunikaci. není to jednosměrka. při parkování zbývá volný prostor 2,9 m. Městská policie mě řešila za nedodržení volných 3 metrů. Já si myslím,že 3 metry bych musel dodržet, pokud by komunikace měla alespoň 6 metrů,což nemá.

    Severak

    Chtěl bych se zeptat autora článku, pana Berana, zda ještě odpovídá na dotazy a zda je ještě diskuze aktuální. Mám podobný problém od MěP jako diskutéři vašek a SK v příspěvku „silnice není dost široká“

    navarak

    Dobrý den chci se optat zda značení v ulici https://mapy.cz/zakladni?x=14.0498325&y=50.6582868&z=20&pano=1&base=ophoto&pid=35301617&yaw=1.488&fov=1.257&pitch=-0.082 je správně,nebo zda je neúplné.Dnes jsem dostal pokutu za špatné parkování v jednosměrce po pravé straně na mapě.Vjel jsem do jednosměrky vpravo a značku po levé straně jsem nezaregistroval a zaparkoval na levé straně ve směru jednosměrky.Koukal jsem se do vyhlášky 294/2015 kde v oddílu 1 paragraf2 článek2 se píše : (2) Svislé dopravní značky se umísťují při pravém okraji pozemní komunikace nebo nad vozovkou; pro zdůraznění jejich významu mohou být značky nacházející se při pravém okraji pozemní komunikace zopakovány i při levém okraji pozemní komunikace.
    Což v uvedené jednosměrce evidentně není,ale podle stejného článku bod 4,kde se píše :(4) Značky upravující zastavení nebo stání se umísťují při tom okraji vozovky nebo pozemní komunikace, k němuž se vztahují- Je to správně. Neměla by značka zákazu zastavení být i pod značkou jednosměrky s dodatkovou tabulkou?Myslím,že z instalovaného značení ani není zcela zřejmé zda se nejedná o zákaz zastavení až za odbočkou do jednosměrky v přímém směru.Za info díky

    Drakkar

    Dobrý den,bydlím na okraji severní části Prahy u silnice č.241.Asi před 10ti roky byla z nějakého důvodu u mého domu silnice osazena středem betonovými panely v délce asi 20 m.Od té doby jsou tady těžké havárie min.
    2x do roka, kdy auta najedou na betonové panely ve středu silnice a jsou katapultovány na střechu nebo na bok.Připomínám,jsem starousedlík a nikdy v tomto místě před osazením bet.panelů nebyla žádná havárie. Dotazem na MÚ mě řekli,že MÚ s tím nemá nic společného a že to je asi nařízení z EU.
    Dále bych rád věděl,jaká je nutná minimální šíře jednoho jízdního pruhu a kdo mohl rozhodnout o umístění těchto středových bet. panelů. Děkuji

    kom

    Na úzké ulici na kraji města stojí zaparkovaná auta na obou stranách před domy. Přitom každý má na svém pozemku dost místa na parkování a jen pro svou pohodlnost parkují před domem na silnici.
    Po ulicí se kličkuje z jedné strany do druhé a jak jede auto v protisměru, tak se musí zastavit a čekat. Kolem aut se osobákem projíždí na těsno.
    Co s tím mohu dělat? Jezdím po této ulici každý den do práce. Policie tam nikdy nic neřešila, přitom porušují zákon. Na koho se obrátit?

    Martin

    Dobrý den. Pokud je v jednosměrce žlutá čára u pravého okraje, mohu parkovat u levého, pokud nechám 3m široký jízdní pruh? Děkuji.

    Alena Lakomá

    Dobrý den,mám také dotaz. Bydlím v obytné zóně s obousměrnou jednopruhovou komunikací.Obec zde zřídila tzv.výhybny, které mají jiný povrch než silnice.Protože je zde vilová čtvrť složená z provorepublikových vil, udělal zde obec ještě i výsadbu zeleně podél komunikace a v pravidelných úsecích jsou ve stejné úrovni jako výhyby (v podstatě se to stídá) postaveny lavičky a odpadkové koše. Bohužel stále stejná skupina lidí nerespektuje vyhlášku a zákaz parkování, byť u těchto starých domů jsou veliké pozemky a aut se tam vejde min.5. Problém je tedy v tom, že pokud zastaví na dvou výhybech auto a uprostřed oněch výhybů je ve stejné úrovni lavička, kde si sednou děti nebo staří lidé, tak není přes zaparkovaná auta vidět.S obcí se to řešit nedá, starosta se bojí si dělat zle.A tak se neustále dohadujeme, protože řada těch aut parkuje nejen na výhybnách, ale i v té obcí udržované výsadbě stálezelených keřů.Ráda bych tedy věděla, jak je to s parkováním v jednopruhové obousměrné komunikaci v obytné zóně. Děkuji Alena Lakomá

    Jan

    Má právo magistrat povolit zahrádky ve slepé ulici na straně cesty oznacené žlutým pruhem?
    Auta okamžitě dostanou pokutu i za zastavení na žluté čáře a zhrátky tam stojí déle než půl roku.

    Antonín Fila

    Dobrý den, bydlím ve slepé ulici, která má šířku silnice 5 metrů. Nyní policie rozdává všem pokuty za stání s tím že nezůstane volný pruh 3 metry. Žádná zákazová značka v ulici není, Chci se tedy zeptat zda policie na to má nárok a jak široká má být silnice ve slepé ulici? Mám totiž podezření jestli nepochybila obec při rekonstrukci této silnice. Je totiž užší než dříve. Děkuji Fila

    David Machálek

    Dobrý den,
    pane doktore.
    Jak je to s ponecháním průjezdu při stání v slepé ulici, je-li tato ulice tak úzká, že nelze za žádných okolností zanechat 6m? V jedné takové bydlím a sousedé neustále parkují tak, že jde jen stěží kolem nich projet. Děkuji za odpověď

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist