Beran: Sankce za dopravní přestupky dětí a mladistvých – II.

Nedávno jsme řešili, zda může dítě dostat pokutu za to, že spáchá nějaký dopravní přestupek a protože jde podle reakcí o velmi aktuální téma, vrací se k němu náš právní expert Judr. Tomáš Beran v dalším článku.

Protože pod posledním článkem padlo hodně otázek, budu se jim věnovat samostatně v tomto článku.

1) Projednávání přestupků dětí a mladistvých
Zákon o přestupcích přesně popisuje, jak správní orgán v takovém případě postupuje.

„§ 66 Odložení věci

(1) Správní orgán, aniž řízení zahájí, věc odloží, jestliže osoba podezřelá z přestupku

b) v době spáchání přestupku nedovršila patnáctý rok svého věku nebo trpěla duševní poruchou, pro niž nemohla rozpoznat, že svým jednáním porušuje nebo ohrožuje zájem chráněný zákonem, nebo ovládat své jednání.“

Jakmile tedy správní orgán zjistí, že osobě, která měla přestupek spáchat, nebylo ještě 15 let, tak řízení ani nezahájí a věc rovnou odloží. Tím to celé skončí. To na druhou stranu neznamená, že by dítě nemohlo být vyslechnuto jako svědek, resp. nemohlo podat vysvětlení.


Podle §60 zákona o přestupcích má povinnost podat vysvětlení každý. Ohledně postupu při výslechu dětí platí následující ustanovení správního řádu:

§ 32 Zastoupení na základě zákona a opatrovnictví

(1) V rozsahu, v jakém účastník nemá procesní způsobilost, musí být zastupován zákonným zástupcem.

Dítě tedy může být vyslechnuto ohledně toho, „kdože mu vozidlo svěřil“, ale tak asi je jasné, že nejvhodnější procesní taktika je nevypovídat. A zastupovat jej při tom bude právě rodič, takže je jasné, jak to dopadne. Komplikace jsou spíš sociálního charakteru v tom, že asi žádný rodič nebude dobrovolně svoje dítě vystavovat stresu podávání vysvětlení, jakkoliv by jej při tom na místě zastupoval. Zajímavé je toto téma spíš ve vztahu ke správním deliktům provozovatele za dopravní přestupky řidiče.

Zákon to výslovně nestanoví, ale analogické užití ustanovení o přestupcích se jednoznačně nabízí, tzn. pokud by auto bylo napsané na dítě, tak by nemělo být odpovědné za to, že nezajistilo, že řidiči s autem nebudou páchat dopravní přestupky. Fakt, že je auto převedené na dítě, ale má také svou stinnou stránku (ke každému neběžnému úkonu v rámci nakládání s autem je nutný souhlas soudu).

2) Omezení při ukládání zákazu řízení
Co se omezení ohledně zákazu řízení těch, kteří řízení mají v rámci přípravy na povolání, týče, tak to se týká jen mladistvých. Pokud je osoba již starší 18ti let, tak jí fakt, že to potřebuje v rámci přípravy na povolání, nepomůže.

3) Svěření řízení dítěti – sankce
Jak bylo v diskusi trefně napsáno, svěření řízení dítěti je u fyzických osob – nepodnikatelů přestupkem, u právnických osob a podnikajících fyzických osob správním deliktem. Sankce pak sice nebude hrozit za ten původní přestupek, ale za toto porušení zákazu nesvěřit vozidlo osobě k tomu nezpůsobilé.

4) Náhrada škody způsobená vozidlem řízeným dítětem
U aut je to jednoduché. Provozovatel vozidla odpovídá za škodu způsobem okolnostmi mající původ v provozu takového vozidla (§2927 a násl. NOZ). Kromě provozovatele odpovídá i dítě jako řidič samo, pokud mohlo ovládnout své jednání a posoudit jeho následky (§2920 NOZ). Pokud ne, tak odpovídá (společně s ním) rodič, pokud „zanedbal náležitý dohled“ (§2921 NOZ).

Primárně ale škodu hradí provozovatel, proti řidiči (tady dítěti) se jde spíš doplňkově nebo výjimečně. Ostatně od toho je auto pojištěno. Ovšem pozor, předání řízení vozidla dítěti může být důvodem pro to, aby pojišťovna požadovala po provozovateli to, co plnila poškozenému. Obecně tedy uvádění vlastních dětí jako viníků dopravních nehod není dobrý nápad.

22.12.2014 11:13| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist