Beran: Řešení dopravní situace – připojovací pruhy

Poměrně častá, a přesto pro mnohé řidiče stále nejasná a nejednoznačná situace - připojovací pruh, který se stává průběžným, pak odbočovacím. JUDr. Beran vysvětluje...

Dnes se budu věnovat podnětu jednoho čtenářů, dopravní situaci, na kterou se mne shodou okolností ptal i jeden řidič z okolí. V daném případě se jedná o situaci, kdy máme připojovací pruh, který ale nekončí, nýbrž se stává na chvíli samostatným (průběžným) pruhem, aby se ve finále stal pruhem odbočovacím.


Tyto situace lze např. (v Praze) pozorovat na nájezdu z křižovatky Bulhar směrem na ulici Wilsonovu, kde připojovací pruh pokračuje dál, aby se za chvíli stal pruhem odbočovacím směrem k hotelu Hilton. Nebo v ulice Chlumecké v nájezdu na rychlostní silnici R10, kde se připojovací pruh pak stane pruhem odbočovacím směrem k obchodnímu centru, resp. k dálnici D11.

Dotaz pak směroval k tomu, kdo má přednost v případě, kdy řidič z našeho pohledu jede oním připojovacím pruhem, zůstává v něm, tj. nepřejíždí do průběžného pruhu vlevo od něj, ale naopak z tohoto průběžného pruhu se řidiči chtějí do tohoto připojovacího pruhu zařadit, aby jím odbočili (pruh se záhy stane odbočovacím).

Ačkoli pravidla silničního provozu nemají zvláštní pravidlo pro přejíždění z průběžného pruhu do připojovacího pruhu (a teď řeším tu složitější variantu, kdy je daný pruh, do kterého auta přejíždí, stále ještě připojovací.

Protože v okamžiku, kdy už je také průběžný nebo odbočovací, platí standardní pravidla o přejíždění z pruhu do pruhu), pak i v okamžiku, kdy daný pruh je ještě připojovací, ale řidiči vozidel z průběžného se do něho snaží dostat hned, jen je to možné (tj. jakmile to přerušovaná čára dovolí), platí i tady analogicky pravidla pro přejíždění z pruhu do pruhu.

Tj. řidiči vozidel z průběžného pruhu nesmí ohrozit a omezit řidiče vozidel v připojovacím pruhu. Pokud pak dojde k dopravní nehodě v podobě nárazu vozidla z průběžného pruhu do vozidla v připojovacím pruhu (tj. při přejetí do připojovacího pruhu), bude viníkem řidič vozidla v průběžném pruhu.

tit. foto: Mapy Google

10.12.2015 5:08| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist