Beran: Projednávané novinky v Parlamentu – řidičský průkaz kdekoliv

V Poslanecké sněmovně v současné době leží poslanecký návrh novely zákona č. 361/2000 Sb., který by měl ulehčit vydávání řidičských průkazů.

A to tak, že by žádost o řidičský průkaz bylo možné podat u kteréhokoliv obecního úřadu s rozšířenou působností. V současné době je to tak, že, žádáte-li o vydání řidičského průkazu, musíte takovou svou žádost podat jen u místně příslušného obecního úřadu s rozšířenou působností, kterým je takový obecní úřad podle místa trvalého bydliště žadatele.

Možnost podat žádost kdekoliv
Novinka by znamenala, že takovou žádost lze podat u kteréhokoliv obecního úřadu s rozšířenou působností, který by tuto žádost předal k vyřízení místně příslušnému úřadu, který by ji vyřídil a následně by hotový řidičský průkaz zaslal zpět úřadu, u kterého byla žádost podána, tzn. jak podání žádosti, tak vyzvednutí hotového průkazu by bylo možné udělat na úřadě žadateli nejbližším, což by nepochybně zvýšilo komfort žadatelů. Pokud se ptáte, kolik to bude stát, tak dnes stojí žádost o vydání ŘP 50,- Kč. Pokud do budoucna bude žadatel chtít využít možnosti požádat o vydání ŘP kdekoliv, pak zaplatí 100,- Kč.

Nepřikládání fotografie
Dalším usnadněním bude, pokud tento návrh projde, že nebude nutné přikládat (jako dosud) k žádosti fotografii, pokud ji úřady mají už v jiných registrech (např. občanských průkazů), neuplynula doba delší pěti let, podoba žadatele se podstatně nezměnila a žadatel o řidičský průkaz o to požádá.

Potvrzení o řidičském průkazu
Další pozitivní novinkou tohoto návrhu je uzákonění tzv. potvrzení o řidičském průkazu, který by nahrazoval po dobu 30ti dnů řidičský průkaz žadatel o ŘP nebo jeho rozšíření. To je praktické tam, kdy žadatel splnil všechny podmínky, ale do vydání ŘP stejně nesmí řídit (tak je tomu dnes). Bude-li žadatel nedočkavý a bude chtít hned řídit, bude tak moci činit, pokud tento návrh projde, jakmile podá žádost o vydání nebo rozšíření ŘP.

Konec hlášení změny trvalého pobytu
Pokud tato změna projde, odpadne i povinnost oznamovat obecnímu úřadu změnu trvalého pobytu. Dnes má řidič tuto povinnost do 5ti pracovních dnů. Zatím je to nicméně jen návrh a uvidíme, jestli takto projde Parlamentem.

27.6.2016 9:37| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist