beran-prodej-vozidel-a-uskali-pri-prepisu-352x198.jpg

Beran: Prodej vozidel a úskalí při přepisu

pokuty v rakousku

Problematické tzv. "polopřevody" při nákupu a prodeji auta by měly být díky legislativním změnám minulostí. Přesto tady ale problémy s přihlašováním aut máme.

Diskuze

5 komentářů

  Karel

  A může nastat situace, kdy přepis na úřadě zařídí prodávající, který má plnou moc k přepisu od kupujícího? Takovou situaci článek nezmiňuje… Díky za odpověď.

  T.

  Pane doktore, je škoda, že jste neuvedl v článku (neshrnul) další jistě zajímavé a podstatné okolnosti – např. pokutu za nesplnění povinnosti dát návrh na změnu vlastníka vozidla v zákonné lhůtě a další důsledky nesplnění povinnosti přepisu (pojištění, odpovědnost za škodu při havárii, správní delikty provozovatele atd.). Přepis prodávajícím, který se vozidla chce zbavit, je tak spíše logický (zase na straně kupujícího je riziko, že vozidlo prodá prodávající znovu někomu jinému a přepíše jej na tuto třetí osobu, která si následně bude vozidlo nárokovat).

  T.

  A jako bombónek – přepis změny vlastníka v registru provedené hmotněprávně bez souhlasu původního vlastníka např. na základě institutu svépomocného prodeje (např. § 2428 či § 2609) zapsat do registru nejde, bez předchozího absolvování samostatného soudního řízení o určení skutečnosti (vlastnického právního vztahu nového vlastníka k vozidlu) – tedy, pokud Vám ho soud vůbec provede (musíte prokázat právní zájem) – čert vem lhůty – prý z důvodu, že to Ajťíci nenaprogramovali.

  T.

  A ještě si dovolím zde vznést dotaz „Do poradny“ (nemám registraci): Potkal jsem v provozu Áčkovou značku v nějaké americe (hřmotné, nesmyslně velké – cadilac, ram nebo něco takového) a koukal jsem, jak mě skoro vytlačil, když bez blikání přejel do mého pruhu (prudké brždění, troubení a tak). Říkám si, „no jo, pražák nebliká,“ (a ještě se vzteká, že ho lidi nepouští a protrubují) což mi následně potvrdil při dalším kličkování mezi pruhy (bez blikání) „a ještě mu nefungují brzdová světla“ – občas svítilo jen jedno, či přerušovaně se rozsvěcelo či zhasínalo, občas to dělaly obě (zadní potkávací samozřejmě vůbec nic). Postupně jsem se dovtípil, ale přemýšlím, jak to je s technickou způsobilostí takových dovozových vehiklů, když nemají blinkry – prochází „načerno“ na schválení modelu určeného pro náš trh (tj. fakticky podvodem), nebo je na to nějaké ustanovení, které i tato (nezpůsobilá) vozidla pustí na naše silnice?

  Tuxik

  Možné to je, nicméně komplikované. Prodávající musí zřídit povinné ručení na nového majitele, zajistit evidenční kontrolu, potom může dojít k samatnèmu přepisu v registru.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist