beran-pripravovane-novinky-v-pravidlech-silnicniho-provozu-dil-druhy-352x198.jpg

Beran: Připravované novinky v pravidlech silničního provozu – díl druhý

zimní pneumatiky

Pokračujeme v analýze novinek plynoucích z novely zákona, JUDr. Beran se pozastavuje nad povinnosti očistit auto od ledu. A sněhu?!

Diskuze

21 komentářů

  (w)

  K tomu bodu 2 – tak, jak je to v článku popsané, tedy vlastně použitá ilustrační fotka je v pořádku – na střeše není led, ale sníh, a řidič vidí do všech stran. Chápu to správně?

  XXX

  Jedna z možností je osobní znalost a třeba i zkušenosti s konkretním řidičem z minulosti.

  T.

  „By případné vymáhání uložené pokuty bylo spojeno s nepřiměřenými náklady, popřípadě nebylo vůbec možné“ – to je přeci jasné, míří to na advokáty (a jiné osoby schopné se úspěšně procesně bránit pravomocnému rozhodnutí o spáchání přestupku a s tím souvisejícím trestu. Tedy (po krátkém vývoji) bude zřejmě používáno v případech, kdy bude mít policista za to, že by se nemuselo podezřelého delikventa zdařit odstíhat, předně třeba proto, že by se (úspěšně) bránil tvrzením, že jednání, kterého se dopustil, není přestupkem (např. pro absenci společenské škodlivosti).

  K té červené to bude mít i pozitivní efekt – zruší to business některých měst (např. Ostravy) s vybíráním mastňoučkých všimných dle § 125h za šikanovací semafory (takové ty, co neřídí vůbec nic a hází červenou, pokud jedete víc, jak 30 km/h a fotí si Vás u toho).

  audis

  1. pochopil jsem nepříjemně správně, že zákon a ev. prováděcí předpis nestanovuje postup, když se políš mýlí? Tj. odebere OTP, já zajedu na STk, vše bude OK. Kdo mi pak zaplatí poplatek na stk, muj čas + phm na stk a uřad?

  2. citace zákona co je vážnou závadou je vágní (nedivím se). Nebudou se muset políši nakonec řídit • dle zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích č. 56/2001 Sb § 37, 38 a dle 341/2014 Sb. VYHLÁŠŠKA ze dne 19. prosince 2014 o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, § 40 ? Kde je uspokojivě vyjmenováno, co je vážná závada?

  děkuji za odpověd zejména na ad1.

  Kumi

  Jojo, měla by tam být povinnost okamžitě nechat auto odtáhnout na STK, která policajtovi potvrdí, že se nemýlil, ne? To kvůli českému vyčůranému řidiči, který vymění „galusky“ za kola s nějakým vzorkem a bude tvrdit, že je to bezdůvodná šikana. Ale ono to nebude tak horké. Myslím, že postačí foto při odebírání ORV.

  cyklista

  Já bych všechny ty právníky zakázal.
  To se ani komunistům nepodařilo zlikvidovat možnost odvolání v případě obvinění z nějakého přestupku. A už vidím, jak policista kvalifikovaně (nejspíš svým mozkovým myšlením jako tuhle jeden v televizi), odhadne další vývoj případu.
  A propo, policisté teď budou suplovat STK? Takže budou mít všichni vzdělání, kvalifikaci, zkušenosti a znalosti jako technici STK?
  Je to jen další buzerace a možnost korupce. Už teď existovala možnost v případě podezření na závažnou vadu nechat auto odvézt zkontrolovat do STK. Kolikrát toho policie využila? Nevím o žádném takovém případu.

  cyklista

  Je cílem bezpečná doprava nebo buzerace?
  Nehledě na to, že poslat auto na STK může policie už teď a vůbec toho nevyužívá, by mělo být primárně úkolem policie dohlížet na to, aby po silnicích jezdila auta podle předpisu. Takže když už si někdo ty pneumatiky před STK přezuje, tak má auto v pořádku a o to jde, nebo ne? Nebo byste mu ještě zapálil barák?

  Kumi

  Děláte si prdel? Co je bezpečného na tom, že má člověk na silnici sjeté gumy a na STK jede na pořádných? Typicky české smýšlení. „Pepo, půjč mi kola, jedu na STK.“

  Tomáš Beran

  Ano. 🙂 To nové pravidlo se výslovně zmiňuje jen o ledu, ale mohla být z toho být zajímavá debata, jestli sníh vlastně není tak trochu led. 🙂

  Tomáš Beran

  ad 1) Vždycky existuje možnost domáhat se náhrady škody způsobené nesprávným úředním postupem.

  ad 2) Nebezpečné závady vymezí prováděcí právní předpis.

  Jinak, už to vyšlo ve Sbírce zákonů, takže účinnost je od 20. 2.

  Elsin

  Tak kdyby policajt použil zase „mozkové myšlení“, mohla by to být zajímavá debata 🙂

  Honza

  Tak, ale zákon v jiném odstavci uvažuje sníh i led samostatě, takže sníh se nerovná led.

  admin

  Zdravím,
  Jak se ale bude dokazovat, že Vám policista sebral techničák neprávem. Resp. jaký doporučujete postup v případě, že budu mít pocit, že policista nemá při odebírání TP pravdu.

  beda

  plicista změří hloubku vzorku mozkovým myšlením a odebere na místě TP
  vy jako zákonů dbalý občan zavoláte odtahovku a taxi a dopravíte auto va technickou. tam dostanete protokol, že vzorek je vyhovující a auto nemá vážné vady
  v tuto chvíli Vás celá tato policejní šikana stála cca 20 000,- kč (včetně ušlého zisku)
  kdo to zaplatí?
  doposud měla policie možnost poslat auto na technickou (jela tam také) a pokud bylo auto bez vážných vad měla povinost technickou zaplatit.

  Kumi

  Zákonů dbalému občanovi se přece nemůže stát, že vyjede na pneumatikách, které budou terčem policajtových pochybností.A pokud chcete tvrdit, že vám některý policajt jen tak pro zábavu bezdůvodně vezme osvědčení, trpíte typicky českým policejním defektem, který se hodí spíš do sci fi, než realneho života

  beda

  pokud se budou stávat případy, že plicisté měří a vybírají pokuty bez radaru a pokud posuzují vzorek pneu bez měřidla a v rozporu s předpisy a pokud neoprávněně požadují kauci a pokud jsou schopni poslat do správního řízení odfláknutou práci (= špatně zdokladovanej přestupek) pak samozřejmě trpím českým policejním defektem.
  do novely zákona měli možnost poslat auto na technickou (bylo to nějak omezené vzdáleností), ale možnost tu byla a prakticky se skoro nevyužívala, protože hrozilo okamžité riziko, že prohlídku bud platit policie a musela tomu věnovat stejně času jako obviněný řidič.

  každou pravomoc, kterou lze jednoduše zneužít, někdo dříve nebo později zneužije.

  Kumi

  Když už jsme s tou českou demokracií dopadli tak, že si kvůli jasným dopravním přestupkům automaticky platíme právníka, místo převzetí vlastní odpovědnosti, nemají to policajti lehké. Ale jak jsem psal výše, myslím, že před odebráním osvědčení policajtovi docela postačí fotografie Vašeho vozu s předmětnou nebezpečnou závadou. Fotografií samozřejmě více, včetně záběru řidiče, ze všech možných úhlů a vzdáleností, aby bylo jasné, že „ten výfuk chybí právě Vašemu vozu“. Kurva,to jsme to dopadli v této vyčůrané zemi!

  Kumi

  To sis s tím klikáním moc práce nedal, haha

  Gasp

  Tak zrovna minulý týden jsem to vaše nereálné sci-fi zažil jako spolujezdec.Když už policajt nevěděl co,jal se rozbalovat lékárničku a hledal datum na obalech obvazů…a ještě to klidně a bohorovně doprovodil komentářem….“No neříkejte mi,že na vás nic nenajdu“.Stačí?A teď klidně do mě,jak jsou policajti hodní a uvědomělí 😉

  Kumi

  Zřejmě mi nedochází, co má společného prošlá lékarnička s nebezpečnou závadou, kvůli které můžete přijíto techničák. Mimochodem, já mám zase příběh, vlastní, z STK. Právě proto, že jsem se něměl k placení „nevšimného“, měl jste vidět, jak mě technik kvůli prošlé lékarničce dusil. Já vím. Dle Vašeho myšlení je moje blbost, že jsem si ji před STK nepůjčil od nějakého Pepy… Ovšem škoda, že zde nenapíšete, co předcházelo oné dokonalé prohlídce vaší lékárničky

  Gasp

  Lékárnička má toho asi tolik společného s nebezpečnou závadou,jako ta vaše poznámka o tom,že policajt,který vám vezme osvědčení je sci-fi.Potkal jsem ty rozumné,ale bohužel i ty druhé.A mám pocit,že těch druhých nějak přibývá.
  Také nevím proč mi podsouváte Vaše myšlenky o půjčování od Pepy… Možná se budete divit,ale fakt mám lékárničku vlastní 😀
  Jinak myslím,že je úplně jedno,co tomu zbytečnému buzerování předcházelo.Já se jen vezl.Prostě si jen myslím,a v tom se snad oba shodneme,že to bylo jen dokazování si vlastní důležitosti ať už „vašeho“ technika nebo „našeho“ policajta.A to by si snad mohli oba odpustit,ne??
  Nebo za co mám považovat prohrabávání lékárničky a hledání prošlého obvazu i tím komentářem,než za ubohost?
  Určitě musí být potom doma spokojen s tím,jak naplňuje heslo „Pomáhat a chránit“.
  😉

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist