beran-prednost-na-hlavni-ale-jak-ji-poznat-352x198.jpg

Beran: Přednost na hlavní, ale jak ji poznat?

dopravní předpisy v čr

Hlavní silnice bez značek označující její "nadřazenost" jako záměr? Nejenom tento fenomén popisuje ve své úvaze JUDr. Beran.

Diskuze

8 komentářů

  k.ik

  Někdy je problém poznat křižovatku. Chybí značky, patníky a poznat, zda jde o odbočku na silnici 3. třídy nebo jen vyasfaltovanou silnici do garáže, je problém.

  SeaRanger

  S popsanym stavem se setkavam i na nasich silnicich relativne naprosto bezne, zvlaste v mensich obcich. Jinak naprosto souhlasim s tim ze je to vysoce matouci.

  rock

  Pokud je přednost na těch vedlejších silnicích vynucena značkami P4 nebo P6, tak přece na jejím líci nevyčtete nic, co byste nepoznal už z její odvrácené strany, ne? Už její samotný tvar je jednoznačný. Samozřejmě je potřeba, aby byla umístěná na tak viditelném místě, aby byla vidět alespoň z rubu. Kdyby s tím člověk počítal, asi by se na to dalo zvyknout, i když by to bylo nepohodlné (přeci jenom jsou značky z jiných směrů než z mého vidět převážně zboku a to už pak mám potíže rozpoznat byť jen ten tvar).

  Lišák

  Při svých cestách po řeckých ostrovech jsem narazil na jinou zajímavost. Používá se jediná značka a to je „stop“. Jiné značky nejsou. Pokud jedeš po silnici a nemáš žádnou značku, jsi vždy na hlavní, na všech přípojných silnicích je umístěna stopka. A jedeš tak dlouho, až máš před sebou stop, vjíždíš na hlavní. Zajímavé řešení, které se mně osobně líbilo. Úplně chyběl les dopravních značek.

  Radúz Dostal

  S tímto jevem se setkávám poměrně běžně a to tady v ČR. Ono s místním přístupem“jedu rovně, mám přednost“ ani tak problém není.

  Broz

  „Opatrně jsem tedy brzdil, abych pouštěl zprava“ – Pane Beran, měl jste prostudovat rakouské zákony o silničním provozu, což jste neudělal, když to nezmiňujete.
  Z Vašich častých zmínek o (Vámi) dávání přednosti zprava vše ukazuje na to, že v Rakousku nemají zákon o přednosti zprava a proto je logické, že silnice bez označení jsou vždy hlavní. Přijde mi to logické a geniálně jednoduché. Proč plýtvat značkami na hlavní silnici?

  Lukáš

  Vážení přátelé,
  V Rakousku a Německu je to s označováním hlavní silnice malinko jinak než u nás.
  Platí následující:
  Značka „Hlavní silnice“ znamená u sousedů ZAČÁTEK (či upozornění na průběh hlavní silnice) tedy platí i pro všechny další křižovatky.
  Dále většina tzv. Bundesstrasse, tedy spolkových silnic –
  po našem silnic I.tříd jsou ze zákona tzv. Vorgangstrasse tedy silnice s předností v jízdě. V Rakousku existuje i dopravní značka Silnice s předností v jízdě. Vypadá podobně jako v ČR – modrá tabulka s bílou číslicí a kromě čísla silnice informuje, že jste na přednostní silnici. Také existuje dopravní značka „číslo silnice na komunikaci bez přednosti v jízdě – černá číslice na bílem podkladu.
  Další rozdíl mezi ČR a Německem, Rakouskem:
  Značka „Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací“ – v ČR označuje hlavní pozemní komunikaci mimo obec, platí pro nejbližší křižovatku
  Německo – platí pouze pro nejbližší křižovatku, máte přednost, používá se jak v obci tak mimo ni.
  Rakousko – podobně …označuje přednost před ostatními na silnici bez přednosti v jízdě.
  Dopravní značka „hlavní pozemní komunikace“:
  ČR – užívá se v obci, platí pro nejbližší křižovatku
  Německo, Rakousko – užívá se v obci i mimo ni, platí pro všechny další křižovatky, ukončuje se značkou konec hlavní silnice, dej přednost v jízdě či „stopkou“
  Zdroj: vlastní pozorování a studium rakouských a německých dopravních předpisů.

  Lukáš

  Ještě dodávám, že v Rakousku i Německu existuje přednost vozidel přijíždějících zprava, to je stejné jako u nás.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist