Beran: Osobní samovyvažovací přepravníky – jak na nich jezdit?

Na chodník či na silnici? Zákon mluví šalamounsky, nebo chcete-li, tak velmi nejasně. JUDr. Beran problematiku vysvětluje.

Dnes bych tímto článkem rád zareagoval na dotaz jednoho čtenáře, který se ptal na to, jak se vlastně jezdí a jaká pravidla platí pro tzv. osobní samovyvažovací přepravníky (např. značky SEGWAY a další). Částečně jsem na tuto problematiku reagoval v článku k novele zákona č. 361/2000 Sb., který je definoval a stanovoval pravidla. Dnes se tedy na pravidla jich týkající podíváme podrobněji.

  1. Je řidič řidičem?

První zásadní otázkou je, jestli jeho řidič je řidičem nebo není. Odpověď je dle mého názoru jednoznačná v tom, že osoba daný prostředek řídící je řidičem motorového vozidla, protože tento přepravník jednoznačně splňuje definici motorového vozidla (jedná se o nekolejové vozidlo poháněné vlastní pohonnou jednotkou).

Určitě se neztotožňuji s názory, že jeho řidič je ve skutečnosti chodcem. Dané prostředky totiž určitě nelze považovat za motorové vozíky pro invalidy. Jestliže je tedy jeho řidič řidičem, tak to pro něj má řadu důsledků (zákaz telefonování za jízdy, zákaz jízdy pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek apod.).

  1. Kde smí jezdit?

Už v době, když žádná právní úprava této problematiky neexistovala, jsem podporoval názor, že dané prostředky nesmí jezdit po chodníku, ale že patří jako ostatní motorová vozidla na silnici (ostatně kola a koloběžky musí taky na silnici, a to nemají motor). Do zákona č. 361/2000 Sb. nově zapracované ustanovení §60a to upravuje skutečně šalamounsky, když stanoví:

  • tyto přepravníky smí na chodník nebo stezku pro chodce či cyklisty, ale jen pokud jedou rychlostí chůze

Z toho plyne, že jedou-li rychleji, musí na silnici, ale ust. §53, odst. 9 zákona se k nim v takovém případě chová jako k chodcům, tzn. musí jet u levého kraje, což vůbec nedává smysl (když jedou rychleji a musí na silnici, proč nejedou vpravo jako kola?). Samozřejmě nikdo neví, co je to rychlost chůze a jsem zvědav, jak si s tím policisté při výkladu poradí.

  • při přejíždění vozovky si řidič musí počínat obdobně jako chodec (přejíždět na přechodu, pokud je blízko; přejíždět jen kolmo)

  • řidič smí užít vyhrazeného pruhu pro cyklisty a pokud jej používá nebo používá stezku pro cyklisty, tak si musí počínat jako cyklista (jet vpravo a vždy za sebou)

  1. Oprávnění omezit provoz

Obec může nařízením vymezit na svém území místa, kde je provozování osobního přepravníku na chodníku, stezce pro chodce, stezce pro chodce a cyklisty, na odděleném pruhu pro chodce na stezce pro chodce a cyklisty, na pěších a obytných zónách nebo vozovce zakázáno.

tit. foto: ULU_BIRD/Shutterstock.com

28.11.2016 10:22| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist