Beran: Novinky v pravidlech silničního provozu od 1. 1. 2016

A máme tady novinky a legislativní změny, mezi motoristy občas nazývané jako "Ťokův zákon." Náš právní expert JUDr. Beran vysvětluje podrobnosti.

Zákonodárce v minulém roce nelenil a podrobil zákon č. 361/2000 Sb. novele, která zakomponovala některá nová ustanovení, případně modifikovala ta stávající. Současně od Nového roku platí nová vyhláška č. 294/2015 Sb., která nahrazuje vyhl. č. 30/2001 Sb. a která podrobně v novém upravuje problematiku dopravních značek. V tomto článku se podívám na nejdůležitější z nich.

Rychlost vozidel
Dosud jsme byli zvyklí, že na dálnici a silnici pro motorová vozidla platí nejvyšší dovolená rychlost (pro osobní auta do 3,5t a autobusy) 130 km/h. Nově to platí pouze na dálnicích. Na silnicích pro motorová vozidla platí nově toliko 110 km/h. Místní úpravou nicméně bude možné zvýšit rychlost na silnicích pro motorová vozidla až na 130 km/h. Na dálnici zvýšení není možné, takže těch 150ti jsme se nedočkali.

Nové dopravní značky
Nová vyhláška 294/2015 Sb. komplexně nahrazuje původní právní úpravu dopravních značek a přináší některé novinky. Pokud jste po Novém roce jeli po dálnicích, určitě jste si mnohých již všimli.

Zvláštností této nové vyhlášky je zejména její větší stručnost, kdy řada doplňkových nebo vysvětlujících informací, které bylo možno vyčíst z vyhl. č. 30/2001 Sb., chybí. Jedná se zejména o informaci, která značku ruší kterou a podrobnosti k platnosti některých značek.

Mezi novinky zejména patří:
1. Značky označující parkoviště už nově např. neruší zákazy stání a zastavení, jako tomu bylo doposud

2. Mezi výstražnými značkami přibyly dvě, a to „Pohyblivý most“ a „Nábřeží“ (A33 a A34)

3. Značka „Zákaz vjezdu nákladních automobilů“ již není limitována váhou 3,5t, tzn. že se nově vztahuje na všechna nákladní vozidla

4. Značka „Dálnice“ má nově zelenou barvu

5. Dálniční křižovatka má svou novou značku zobrazující křízení (IS 6a)

6. Mezi informativními značkami přibyla zónová značka označující Emisní zónu (IZ 7a a 7b)

7. Značka „Městský okruh“ má nové grafické zobrazení

8. Přibyla značka „Bezpečný odstup“ (IP 32).

Příště se podíváme na novinky v souvislosti s technickými kontrolami.

19.1.2016 8:44| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist