Beran: Nezastavení a ujíždění policistům – nástroje k zastavení

Ujíždění Policii už jsme na Autowebu řešili, včetně pokut a sankcí z tohoto jednání plynoucích. Jak řidiče ale může Policie při ujíždění zastavit?

Jestliže jsme se minule podívali na formální stránku ujíždění, tj. na možné sankce, které mohou ujíždějící řidiči očekávat, dnes se podíváme na to, jaké nástroje zákon o Policii České republiky (273/2008 Sb.) policistům dává.

V dalším výkladu se soustředím na zastavení ujíždějícího vozidla, nikoli na znehybnění již vozidla stojícího. Výčet jednotlivých relevantních nástrojů je dle výše uvedeného zákona následující:


1)     Tzv. prostředek k násilnému zastavení vozidla, mezi které patří zejména zastavovací pás a zahrazení cesty vozidlem, nicméně výčet těchto prostředků není úplný, tzn. jako takový prostředek mohou posloužit i jiné „věci“. 

2)     Vytlačování vozidlem

3)     Použití zbraně

ad 1) Zákon o Policii ČR uvádí, že: „Policista je oprávněn použít prostředek k násilnému zastavení vozidla…, jehož řidič přes výzvu k zastavení vozidla podle jiného právního předpisu vozidlo nezastaví…

Zde pak platí následující: „Policista při použití prostředku k násilnému zastavení vozidla dbá, aby nedošlo k ohrožení života nebo zdraví jiných osob a aby život nebo zdraví osoby, proti které směřuje zákrok, byly ohroženy jen v nezbytné míře.

ad 2) K vytlačování vozidlem zákon víc podrobností nestanoví, pouze je tento prostředek uveden jako jeden z donucovacích prostředků. Principy jeho užití jsou však obecně platné pro všechny donucovací prostředky, tzn. nutné je brát zejména ohled na přiměřenost takového prostředku.

ad 3) Co se použití zbraně týče, tak by ujíždějící měli mít na paměti, že policista je oprávněn použít (střelnou) zbraň k zastavení ujíždějícího vozidla, a to za následujících podmínek: „…nelze-li jinak zadržet dopravní prostředek, jehož řidič bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život nebo zdraví osob a na opětovnou výzvu nebo znamení dané podle jiného právního předpisu nezastaví…

Z tohoto pravidla je zřejmé, že použití zbraně nastupuje v případě, kdy ostatní donucovací prostředky nejsou nebo nebyly účinné. Typickou situací je tedy „zběsilé“ ujíždění řidiče, který se vyhýbá zátarasům nebo na opakované výzvy k zastavení nereaguje.

Přesto však praxe ukazuje, že někdy nezbývá než tohoto prostředku použít a ujíždějící by na to měli myslet, protože jedna věc je ujíždění samotné a nějaký trest, který následuje poté a druhá věc je být zastřelen nebo postřelen.

7.3.2016 10:11| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist