Beran: Nesrozumitelné nebo matoucí dopravní značky – I.

Dopravní značky mají jasně definovat pravidla, podle kterých se máme jako účastníci provozu řídit. Někdy je to ale právě naopak a značky matou, matou a matou...

Jel jsem nedávno po Strakonické (R4) směrem z Prahy na Písek a všimnul jsem si tam jedné značky, na kterou mne upozorňoval i jeden ze čtenářů a ptal se mne na její význam. Jen pro vysvětlenou, R4ka je rychlostní komunikace, jakkoli ne hned z Prahy, ale až někde od Jíloviště a když se blížíte k místu, kde přestává být „obyčejnou“ silnicí I. třídy mimo obec, ale stává se rychlostní komunikací se všemi z toho plynoucími důsledky, minete níže zobrazenou značku, resp. značky.


Fakticky se jedná (podotýkám jen na levé straně) o značku IP15a „Silnice pro motorová vozidla“ doplněnou o dodatkovou tabulku E3a „Vzdálenost“. Dotaz čtenáře pak zněl, jestli lze danou značku číst tak, že rychlostní komunikace začíná za 1500 metrů anebo tak, že rychlostní komunikace platí přímo od té značky, ale jen na 1500 metrů. Podle ust. §15, odst. 1, písm. c) vyhl. č. 30/2001 Sb. pak dodatková tabulka „Vzdálenost“ znamená následující: „Vzdálenost“ (č. E 3a a č. E 3b), které vyznačují vzdálenost k místu, od kterého platí značka, pod níž je tabulka umístěna; značka č. P 4, pod kterou je umístěna tabulka č. E 3b, je předběžnou značkou k značce č. P 6.“ Z této definice je zřejmé, že vlevo zobrazená značka má indikovat, že za 1500 metrů začne rychlostní komunikace. Neznamená to tedy, že by rychlostní komunikace platila jen dalších 1500 metrů.

Jinak to zobrazené dopravní značení je stejně špatně, protože značka vpravo není provedena v souladu s vyhl. č. 30/2001 Sb., když údaj o vzdálenosti nemůže být zobrazen přímo ve značce „Silnice pro motorová vozidla“ (taková značka neexistuje), ale může být zobrazen jedině způsobem, jak je značka provedena vlevo. A protože značky vlevo obecně platí pouze v případě, kdy je stejná značka umístěna vpravo, a to v daném případě splněno není, tak se jedná o pěknou ukázku toho, jak by dopravní značení nemělo vypadat. Výhodou tady je to, že jde prakticky jde jen o informaci a nikoli o zákaz nebo příkaz. Pokud máte nějaký tip na zajímavou značku, o které máte pocit, že je matoucí, neváhejte to napsat do diskuse, podíváme se na její význam společně příště.

19.5.2015 9:19| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist