beran-materialni-aspekt-prestupku-v-akci-cast-i.jpg

Beran: Materiální aspekt přestupku v akci – část I.

dopravní předpisy v čr

Podaří se vnést do posuzování přestupků konečně zdravý rozum, anebo budou i nadále při kácení lesa létat třísky?

Diskuze

237 komentářů

    řidič

    Pěkné, jen příklad, že autor nechtěl zastavit v odstavném pruhu z důvodu viz. odkaz (jako odstrašující příklad mi stačil např. tento případ – http://zpravy.idnes.cz/policiste-zastavili-na-dalnici-aby-vysetrili-nehodu-smetlo-je-volvo-1g9-/krimi.aspx?c=A110503_133626_praha-zpravy_zep….)je troušku out, neb k havárii v odkaze došlo tři měsíce po zastavení policejním Passatem,pokud květen následuje po únoru.Vloudila se chybička,leda že by autor o zmíněné nehodě věděl před předem…..ale obecně také zastavení v odstavném nemusím…

    M!

    Jsem zvědav jak to dopadne, ale přístup p. Berana se mi velmi líbí. Doufám že to dojde k soudu jak sám píše, jinak by to nebylo moc použitelné pro ostatní.
    No těším se na pokračování!

    ricz

    Vážený pane doktore,
    držím vám palce, ať to proti kocourkovským radním ve zdraví zvládnete… kdo jiný, když ne Vy 🙂

    A díky za to, že se o své zkušenosti a znalosti dělíte s ostatními.
    Richard Fořt

    Beaumont

    Velmi zajímavý článek, díky za něj. Těším se na pokračování (lepší než kdekterá detektivka ;-))

    Bubák

    Pane doktore, vaše argumentace je pohé slovíčkaření a chytání za slovo. Pokud policista či kdokoliv jiný počítá pixely mezi body A a B v časech C a D na záznamu z kamery, tak se nejedná o odhad vzdálenosti, ale *měření* vzdálenosti (kamera má fixní ohniskovou vzdálenost, záznam stejné rozlišení atd.), byť v arbitrárních jednotkách.

    Co se týče argumentu, že nikdo nebyl ohrožen, nevím, nevím. Jak jste si mohl, pane doktore, být *předem* jistý, že nikde nikdo není? Kolik jste jel kolem exitu 68? Pokud vím 69. kilometr, kde jste byl změřen, je do zatáčky.

    Co mě však přijde ještě horší je, že jste vezl těhotnou přítelkyni a ačkoliv byl únor a nemohl jste vyloučit, že někde může být nějaký zmrazek, klidně jste to mastil 170! Vy jste ohrozil sebe a svoji těhotnou přítelkyni! Za to byste rychlostní příplatek zaplatit měl.

    Mimochodem, nevím proč jsem měl tušení, že máte ve znaku modrou vrtuli (nevzpomínám si, že byste to kde zmiňoval). Teď se mi tušení potvrdilo i s tím co si myslím, že modrá vrtule s 90% pravděpodobností vypovídá o jejich řidičích.

    Andrew

    Až na to, že než to ten pán na obrazovce spočítá, tak se vzdálenost mezi tím 100x změní a výsledek je opět jen odhad. Musel by to stihnout spočítat za čas než se údaj na obrazovce změní. A jelikož tyto přístroje měří zpravidla několikrát (až několik-set-krát) za vteřinu, tak pochybuju, že to stihne. Navíc pixely na monitoru nemají žádné cejchování, takže jde velice a převelice snadno napadnout takový argument, že policista prostě při počítání udělal chybu. To je jak počítat čtverečky na čtverečkovaném papíře. Naprostá hovadina co zde píšete, pane Bubáku. Ke zbytku vašich argumentů se snad radši ani nevyjadřovat. Choďte pěšky, protože i v rychlosti 10 km/h můžete někoho potenciálně ohrozit. A ten blábol s značkou aut a řidiči … no to svědčí o věku puberťáckém, nic ve zlém. Potkal jsem nespočet řidičů BMW, Audi atd., od kterých by se mohli \“řidiči\“ favoritů a 120tek učit. Bububu!

    neh

    Dobrý den, popravdě jsem zvědav, jak uspějete. Fandím Vám, i když stojím tzv. na druhém břehu, neb se ve svém zaměstnání ve veřejné správě jako právník okrajově zabývám postihem dopravních přestupků. Jak jsem uvedl jen okrajově, takže mám zkušenosti omezené na cca dvacet rozhodnutí p.a. Nechci předjímat případné rozhodnutí NSS, ale v daném případě tipuji, že celou věc magistrát ustojí. Co se týče dostatečného prokázaní přestupku, přeci jen ust. § 3 správního řádu, kdy má být zjištěn stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, poskytuje dostatek prostoru pro drobné nepřesnosti stran přesného stanovení naměřené rychlosti a při 172 km/h, toť otázka. Hrou na materiální stránku skutkové podstaty bych si rovněž nebyl jistý, zejména v souvislosti k recentnímu celospolečenskému honu na čarodejnice – piráty silnic. I přes své pochybnosti přeji hodně zdaru

    Martin

    Čo stále máte s tým materiálnym aspektom? Hádam nechcete tvrdiť, že rýchclosť 172 je rovnako bezpečná a ani \“kapánek\“ nebezpečnejšia ako 130. Tak to si rád prečítam posudok znalca, ktorý vám to potvrdí.
    To že policajti išli alebo nešli a dali to do zápisnice, tiež nemusí nič znamenať (že sa niekto dopúšťa priestupku, resp. je nebezpečný pre premávku, neznamená, že niekto iný sa tiež môže dopúšťať priestupku) a keby som bol zástupcom druhej strany, tak sa snažím tieto skutočnosti oddeliť.
    Nechem si tu pomáhať teóriou práva, ale v spoločnosti existujú ustálené normy, hoci aj nadiktované zákonodarcom, ale v každom prípade občanmi rešpektované, ktoré sa týmto prípadom snažíte narušiť.
    Myslím, že tento prípad sa buď premlčí, alebo ak dôjde k judikátu, v záujme každého bude zmena príslušnej legislatívy. Skúste to chápať z vyššieho pohľadu, ako je ten mladého \“fracka\“ za volantom bmw…

    Bludevil

    Výborný článek pane doktore, děkuji za něj a přeji hodně úspěchů v boji se zbytečnou silniční buzerací!

    jzxr

    výborně pane doktore, držím palce. mimochodem jsem také ve správním řízení. zabukařili mě na staré hradecké 63km/h v obci, no jsem si jist že dopadnete lépe než já:) kdyby se tu náhodně objevila nějaká zatoulaná a pomatená ovce: ano jsem pirát a zasloužím přísný trest, sebrat mu řidičák pirátovi!

    Andrew

    Ač mě osobně příjde 170 km/h také dost, neznamená to nutně, že je to nebezpečná rychlost. Rychlost totiž nezabíjí, zabíjí úplně jiné věci (jde jen o to, že rychlost se nejsnáze dokazuje a pokutuje). Rychlost je v tom většinou až jako další ze \“spoluviníků\“, málokdy však jako hlavní. To je ale na jinou debatu. Faktem je, že jinde ve světě se jezdí legálně mnohem rychleji a tamnější dálnice nebezpečnější nejsou. Stav dálnic je však opět na jinou debatu. Řidič je totiž povinen rychlost přizpůsobit stavu vozovky a maximální povolená rychlost není rychlost, kterou řidič musí nutně dodržovat. Roky jezdí řidiči po dálnicích v jiných zemích 200 km/h i více – a stále žijí, věřil byste tomu? Ani na českých dálnicích nemá rychlostní omezení s bezpečností provozu absolutně nic společného. Bylo zavedené v roce 79 (110 km/h) zejména jako reakce na ropnou krizi. Do té doby se na zdejších dálnicích jezdilo bez rychlostního omezení.

    Gale

    Materiální aspekt přestupku je přesně to, čím se liší postih skutečného průseru od prachsprosté buzerace.
    Osobně si spíš myslím, že \“v zájmu každého\“ je aby policie dělala svou práci pořádně, tj. dohlížela na BEZPEČNOST A PLYNULOST provozu, ne aby v zájmu vylepšování děravých rozpočtů tupě kontrolovala dodržování jakéhosi čísla a sankce za jeho porušení ukládala v drtivé většině případů protiprávně.
    Když už se oháníte znalci a bezpečností, její míru rozhodně nelze určit podle prostého srovnání dvou čísel a bez zohlednění dalších faktorů, jinak je to čistá demagogie. A dám Vám na to klidně i to kulaté razítko, jen to však rozhodně nebude zadarmo 😉

    Bubák

    Hahaha. Buď špatně vysvětluji nebo máte delší vedení. Záznam lze zastavit v čase t1, spočítat pixely, pak pustit, zastavit v čase t2 a spočítat pixely 😉 Jak jsem psal, pixely nepotřebují žádné cejchování. Kamera má fixní ohnisko, fixní rozlišení. Prostě v čase t1 byly vozy od sebe 456px a v čase t2 567px, tedy o 111 px dál (je jedno kolik to je metrů, sáhů, loktů, palců, prostě arbitrární jednotka), tedy to první ujíždělo, tedy jelo rychleji než policejní. Policejní jelo 170, takže to první jelo víc než 170. To musí naprosto stačit.

    Stejně tak milý Ondřeji jste nejspíš nepochopil ani to co jsem psal o řidičích aut s modrou vrtulí. Zkuste se nejdříve zamyslet než začnete soudit 😉 FYI, mé děti mají pubertu už za sebou.

    jm09

    Profesne se merenim zabyvam a musim rice ze vas pristup je hodne laicky.
    Ma-li byt mereni reprezentativni tak by melo byt provedeno kalibrovanym meridlem, mel by byt zpracovan pracovni postup mereni a meli by byt zpracovany nejistoty mereni. Nezda ze by neco z toho PCR vytahla…

    jm09

    Profesne se merenim zabyvam a musim rice ze vas pristup je hodne laicky.
    Ma-li byt mereni reprezentativni tak by melo byt provedeno kalibrovanym meridlem, mel by byt zpracovan pracovni postup mereni a meli by byt zpracovany nejistoty mereni. Nezda ze by neco z toho PCR vytahla…

    jm09

    Profesne se merenim zabyvam a musim rice ze vas pristup je hodne laicky.
    Ma-li byt mereni reprezentativni tak by melo byt provedeno kalibrovanym meridlem, mel by byt zpracovan pracovni postup mereni a meli by byt zpracovany nejistoty mereni. Nezda ze by neco z toho PCR vytahla…

    jm09

    Profesne se merenim zabyvam a musim rice ze vas pristup je hodne laicky.
    Ma-li byt mereni reprezentativni tak by melo byt provedeno kalibrovanym meridlem, mel by byt zpracovan pracovni postup mereni a meli by byt zpracovany nejistoty mereni. Nezda ze by neco z toho PCR vytahla…

    pp

    A kde jste syšel, že se v jiných zemích jezdí legálně mohem rychleji než 170kmph? Možná v místní hospodě. Takto rychle dá jet legálně v Evropě jen na Autobahn v Německu a to už jen na některých úsecích. V okolním světě to jde pak už jen v Saudské Arábii, ale tam si nejsem ani jistý. Ve většině zemích je limit nastaven ještě níž než u nás a to na 110kmph. Když to vezmeme celosvětově, tak to bude někde mezi 110 a 130kmph. Nemluvě o tom jak je u nás policie tolerantní při překračování rychlosti na dálnicích. Bez problémů se dá jezdit 140kmph, protože policie má radar nastavený často až třeba od 146kmph. V takovém Rakousku dostanete flastr už za překročení maximální rychlosti jen o pár kmph a pokuta bude mnohonásobně větší než u nás.

    Zavedení omezení rychlosti bylo kvůli zvyšování počtu automobilů pohybujících se na našich silnicích. Dnes jen velmi těžko najdete úsek alespoň 1km, kde by jste se pohyboval sám a nikoho neohrožoval rychlou jízdou. Né každý pojede rychle jako vy a pak stačí malá nepozornost a je na průser zaděláno. Když budete na dálnici sám jako na Arabských silnicích a k tomu dnes už nikdy nedojde, tak by nebyl problém zvýšit rychlostní limit. Je to o bezpečnosti a ohleduplnosti řidičů na českých silnicích. Navíc když vemete auto z doby před zavedením limitů, tak téměř žádné néní schopno jet rychleji než je stanovený limit a proto žádné omezení nebylo potřeba.

    Nevěřte těm blábolům o ropné krizi, ropy je dost a každej to ví (pod arktickým ledem je možná až 1/3 celosvětových zásob ropy), jen je to záminka ke zdražování ropy na celosvětových trzích.

    Richie

    Pane Berane, v odůvodnění z magistrátu jsem v textu narazil na informaci, že rychloměr měřícího zařízení je kalibrován pomocí GPS.
    Jaký je Váš právní názor na použití GPS systému jako \“měřidla\“ rychlosti pro důkaz?
    Technicky samozřejmě nezpochybňuji přesnost GPS, ale mám na mysli skutečnost, že se jedná o vojenský systém patřící USA s negarantovanou přesností či dostupností pro civilní uživatele.
    Není potenciální prostor pro napadnutí měření i zde?

    Pavel F.

    Jenže tady nejde o to změřit, jakou rychlostí jede auto. Ale jakou minimální rychlostí jelo.
    Pokud na záznamu jsou schopni podle pixelů zjistit, že v průběhu měření se auto vzdálilo a policejní auto jelo \“zkalibrovaně\“ např. 170kmh, tak je dokázané, že měřené auto po dobu měření jelo minimálně rychlostí 170kmh, což je nad zákonný limit. Je už jedno, zda auto jelo v reálu 175kmh nebo 172kmh.

    Majk.Z

    Nevím, jak Vy, ale tenhle argument by padl na prvním \“zlomu\“ terénu (nájezd na kopec, z kopce, vrch – i když nejsou na silnicích moc velké rozdíly při větší vzdálenosti vozidel (např. okolo 100m – při cca 180 km/h asi minimální ještě jakž takž bezpečná vzdálenost) by to mohlo ovlivnit měření celkem zásadně) nebo při nerovnostech na vozovce (těch je zas i na dálnicích požehnaně). Tedy \“počítat pixely\“ je i při Vašem návrhu počítání dost nepřesné a jedná se spíš o odhad.

    A pokud by se z policajtů staly (le)píči (při takové rychlosti např. okolo 30 metrů), tak by se jednalo o důkaz získaný protiprávně (bezpečnost provozu, bylo by třeba prokázat rychlost reakcí policisty a brzdné zrychlení Prassátu atd. atd.), tedy nepoužitelný (opět dle precedensu NSS).

    Byl bych rád, kdyby se mi k tomu vyjádřil p. Beran. 🙂

    Pavel F.

    Asi by to neprošlo. Že se jedná o vojenský systém USA je irelevantní. Řidič Beran by asi musel prokázat, že v době jeho měření záměrně ministerstvo obrany USA zkreslilo signál pro civilní přijímače pro naši oblast. Jelikož USA je náš \“přítel\“ a dovoluje GPS používat i mimo své vojenské potřeby, může naše správa používat GPS, aniž by se bála, že by nějaký soud shodil GPS měření jako záměrně zkreslené ze strany USA. Neb by soud předpokládál, že pokud USA zkreslovat budou, tak to oznámí.

    Pavel F.

    Jenže právě ty zlomy v terénu, zatáčky, atd. hrajou ve prospěch řidiče, ne policie.
    Pokud ho budou měřit \“přes kopec\“ nebo v zatáčce, tak mu naměří při stejné rychlosti měřeného vozidla menší rychlost.
    Např. pokud jedete 170kmh a jedete po rovince a na záznamu se budete \“zmenšovat\“, tak vám změří např. 166kmh. Pokud pojedete zrovna v zatáčce, tak vám naměří např. 162kmh.
    Takže terénní nerovnosti nelze uplatnit jako námitku, protože tím jenom prokazujete, že jste jel ještě rychleji.

    Majk.Z

    Takže pokud se policejní auto \“zhoupne\“ zrovna při \“měření\“ dolů (resp. při prvním měření, dle bubáka bude policejní auto \“nahoře\“ a při druhém měření \“dole\“) nebo při nájezdu z rovinky do kopce (či z kopce na rovinu), tedy rozdíl pixelů je větší, než \“standardní\“ odchylka při \“klidovém\“ stavu vozidla, tak to hraje v prospěch \“nebezpečného\“ vozidla? Ani kdyby se počítalo množství pixelů, jaké zabírá na kameře měřené vozidlo, tak stále je to dost nepřesné měření, protože v každém snímku má pohybující se předmět jiný počet pixelů (je to v jednotkách, desítkách i stovkách, i tisících, záleží na kvalitě rozlišení) – záleží na podmínkách napsaných dále), což je dost závislé nejen na barvě předmětu, ale i okolí.

    Zdá se mi to tedy dost pofiderní, takovéto \“měření\“ počítáním.

    Fat Old Sun

    a těším se na pokračování. Systém ale bude kopat a škrábat …

    xxx

    V tomhle státě to prostě na silnicích fungovat nemůže a tohle je zářný příklad. Jedu rychle, ale já jsem prostě doktor, tak udělám policajtům pakárnu a před ostatními jsem bourák. Návod jak jezdit rychle a nic neplatit. Všichni hrozně chtějí na silnicích pořádek, ale s vyčůraností českého národa to nemůže fungovat.

    Pavel F.

    Zkuste trochu přemýšlet. Pokud někoho sledujete kamerou a jedete stejnou rychlostí, tak při vertikálním pohybu v našich podmínkách (tj. sledovaný vůz se proti sledujícímu nepohybuje v desítkách metrů výškového rozdílu vůči sledovanému vozidlu) prakticky nedojde k znatelnému posunu ve vzdálenosti, tj. sledovaný objekt na kameře je stále stejně velký (resp. zabírá stejný pošt pixelů na šířku). Co je podstatné, že v průběhu měření (v tomto konkrétním případě cca 13 vteřin) se objekt nesmí přiblížit. Pokud se objekt vzdaluje (což je dokazatelné velikostí objektu na začátku měření a na konci), tak pokud certifikovaným zařízením změřím svoji rychlost na 178kmh, tak je prokazatelné, že sledované vozidlo jelo vyšší rychlostí než 178kmh a je nepodstatné, jestli jelo 180, 185 nebo 190kmh. Protože lze prokázat, že sledované vozidlo jelo rychlostí min. 178kmh. Prostě cílem není změřit konkrétní rychlost, ale prokázat, že vozidlo překročilo nějakou prokazatelnou rychlost. Je to úplně stejné, jako úsekové měření kamerami, také vám nezměří konkrétní rychlost, ale prokáží vám, že jste prekročil na měřeném úseku nějakou danou povolenou rychlost. Když na nějakém úseku budete mít spočítanou průměrnou rychlost mezi dvěma měřícími body 100kmh a povolená je 90kmh, tak je prokázano, že jste v úseku (pokud nezvládáte cestovat časem) překročil povolenou rychlost.

    Majk.Z

    A proto říkám, že počítání pixelů u pohybujících se předmětů je stejně odhad i když se bude brát hodnota z dvou snímků dále od sebe právě díky \“nestejnoměrnosti pixelů\“ závislé na pohybu jak vozidla měřeného, tak měřícího, barvě (už chci vidět, jak bude policajt počítat pixely na tmavém autě na tmavém pozadí). Ono jde o to, že se takto dá \“spočítat\“ jak vyšší hodnota, tak i nižší. A nemusí se jednat o převýšení v řádech desítek metrů, bohatě stačí, aby se měřící vozidlo zhouplo (projelo větší díru a samozřejmě nejen to, to jen pro příklad) a už tu máme toleranci větší, než u mikrovlnek a laserů a docela by mě zajímalo, pokud chtějí mumínci nahrabat za každou cenu, jak by argumentovali u sporných případů a nebo by dokazovali \“odbornou\“ expertýzou, že dané vozidlo opravdu jelo rychleji, než kolik \“naměřil\“ radar, pokud by řidič stále nesouhlasil, a šlo by to k soudu. Protože a stále mají policajti důkazní břemeno na svých bedrech a pokud tam je velká tolerance (neřeknu, pokud by byla jen v km navíc) do plusu i do mínusu, opravdu je třeba dokázat, že ten dotyčný opravdu porušil předpisy…

    Další věc, jak psal p. Beran, (o)u(d)řad se musí vypořádat i s materiálním aspektem, ne jen formálním. A pokud policajti v Prassátech jezdí rychleji bez majáku (i když mají vyjímku) MVČR, jsou stále stejně \“nebezpeční,\“ i nebezpeční jako člověk, kterého chtějí oflastrovat. Kolikrát jsou i s tím majákem…

    Bludevil

    A mohu se zeptat, koho pan doktor svou jízdou ohrozil? Nebo jakou škodu někomu způsobil?
    Rovnou vám odpovím- nikoho neohrozil, škodu nezpůsobil, tak kde sakra stát bere tu drzost chtít po něm za to peníze?
    A je mi opravdu zle z toho, že se najdou tací, kteří v tom stát podporují. Zjevně skrytý masochismus…

    Pavel F.

    Nikdo nepotřebuje při každém měření počítat přesné pixely. Stačí, aby se vozidlo při měření vzdálilo tak, že i normálním \“lidským odhadem\“ bylo prokazatelně měřené vozidlo na konci měření dál než na začátku. Pokud necháte na záznamu auto vzdálit z 50 metrů na 100 metrů, tak nikdo nedokáže zpochybnit, že to auto se nevzdálilo mezi dvěma body měření. Když to řidič zpochybní, může i nastoupit počítání pixelů mezi prvním a posledním snímkem měření. A je úplně jedno, zda se auto v průběhu měření vzdálilo z 50,85m na 101,23m nebo z 51,34m na 98,33m. Jednoduše jde o změření minimální průměrné rychlosti, jde o základní fyziku 2. stupně ZŠ a nechápu, co na tom nevidíte jasného. Není prostě potřeba znát přesně vzdálenost měřeného vozu, stačí jen mít prokázané, že měřený objekt byl na konci stejně daleko nebo dál než na začátku měření a pokud znám přesně svoji rychlost (tu mají certifikovanou), tak jsem schopen spočítat minimální průměrnou rychlost měřeného objektu – základní úloha z fyziky na ZŠ.
    K další větě, není pravda, že pokud se měřící vozidlo zhoupne, tak to zkreslí měření k horšímu postavení řidiče. Jednak měření probíhá delší časový úsek, aby se eliminovaly tyto \“nedostatky\“ (díru, hrbol přejedete během desetiny vteřiny) a jednak základy fyziky a matematické geometrie hovoří, že pokud budu sledovat někoho po odvěsně trojúhelníku, ale měřený objekt se pohybuje po přeponě, tak mu naměřím menší rychlost, než jede v reálu. Takže další plus pro řidiče.
    K těm sporným případům – je jasné, že pokud někomu spočítají minimální průměrnou rychlost např. 142kmh, kde po odečtení tolerance je to na 138kmh, tak toho nechají. Proto také měří vozidla třeba nad hranicí 140kmh, kde už ke sporu nemůže dojít. Jinak na prokázání, že vozidlo jelo minimálně rychlostí x km nepotřebujete expertizu, jak jsem psal, na to stačí základní matematika a fyzika.
    K tomu konci prvního odstavce, tolerance se počítá vždy jen ve prospěch řidiče, tzn. měřená rychlost se v toleranci jen snižuje ve prospěch řidiče. Proto když např. radar měří v toleranci +-3% nad 100kmh, tak se nikdy změřená rychlost nepočítá nahoru, ale dolů.
    K tomu druhému odtsavci se nevyjadřuji, to už je na právním názoru každého z nás. Jen se vyjadřuji k podstatě měření.

    Pavel F.

    Nikdo nepotřebuje při každém měření počítat přesné pixely. Stačí, aby se vozidlo při měření vzdálilo tak, že i normálním \“lidským odhadem\“ bylo prokazatelně měřené vozidlo na konci měření dál než na začátku. Pokud necháte na záznamu auto vzdálit z 50 metrů na 100 metrů, tak nikdo nedokáže zpochybnit, že to auto se nevzdálilo mezi dvěma body měření. Když to řidič zpochybní, může i nastoupit počítání pixelů mezi prvním a posledním snímkem měření. A je úplně jedno, zda se auto v průběhu měření vzdálilo z 50,85m na 101,23m nebo z 51,34m na 98,33m. Jednoduše jde o změření minimální průměrné rychlosti, jde o základní fyziku 2. stupně ZŠ a nechápu, co na tom nevidíte jasného. Není prostě potřeba znát přesně vzdálenost měřeného vozu, stačí jen mít prokázané, že měřený objekt byl na konci stejně daleko nebo dál než na začátku měření a pokud znám přesně svoji rychlost (tu mají certifikovanou), tak jsem schopen spočítat minimální průměrnou rychlost měřeného objektu – základní úloha z fyziky na ZŠ.
    K další větě, není pravda, že pokud se měřící vozidlo zhoupne, tak to zkreslí měření k horšímu postavení řidiče. Jednak měření probíhá delší časový úsek, aby se eliminovaly tyto \“nedostatky\“ (díru, hrbol přejedete během desetiny vteřiny) a jednak základy fyziky a matematické geometrie hovoří, že pokud budu sledovat někoho po odvěsně trojúhelníku, ale měřený objekt se pohybuje po přeponě, tak mu naměřím menší rychlost, než jede v reálu. Takže další plus pro řidiče.
    K těm sporným případům – je jasné, že pokud někomu spočítají minimální průměrnou rychlost např. 142kmh, kde po odečtení tolerance je to na 138kmh, tak toho nechají. Proto také měří vozidla třeba nad hranicí 140kmh, kde už ke sporu nemůže dojít. Jinak na prokázání, že vozidlo jelo minimálně rychlostí x km nepotřebujete expertizu, jak jsem psal, na to stačí základní matematika a fyzika.
    K tomu konci prvního odstavce, tolerance se počítá vždy jen ve prospěch řidiče, tzn. měřená rychlost se v toleranci jen snižuje ve prospěch řidiče. Proto když např. radar měří v toleranci +-3% nad 100kmh, tak se nikdy změřená rychlost nepočítá nahoru, ale dolů.
    K tomu druhému odtsavci se nevyjadřuji, to už je na právním názoru každého z nás. Jen se vyjadřuji k podstatě měření.

    Omlouvám se, na konci mělo být, že kdyz někomu změří 132kmh a výsledná po odečtení tolerance bude 128kmh, tak toho nechají.

    Pavel F.

    Nikoho neohrozil? Jel výrazně nad limit a rychleji než ostatní řidiči, kteří např. při odhadu vzdálenosti jeho vozu (třeba při předjíždění a vjezdu do jeho pruhu) počítají s tím, že nejede výrazně nad povolený limit.
    A že se nic nestalo? To jako vždycky se má čekat až na průser? Takže když někdo pojede 160kmh přes limit 30kmh u školy, tak dokud nikoho nesrazí, tak je nepostižitelný?
    Jednou tady máme limity a všichni s nimi počítáme. Pokud někdo výrazně překračuje tyto limity, zadělává se na průser a ohrožuje tím ostatní. Pokud budeme mít na dálnici limit 200kmh, tak pro 178kmh již nikoho neohrozí, protože ostatní s tím budou počítat.

    Bubák

    Jak jsem psal výše, raději to zopakuji, ohrozil při nejmenším sebe a svoji těhotnou přítelkyni. Bylo to 19.2. mezi 10 a 11 ráno. Ten den bylo podle archivu počasí: \“Většinou zataženo, místy sněžení nebo sníh s deštěm, odpoledne ustávání srážek. Nejvyšší denní teploty -1 °C až 3 °C. Slabý severní až severozápadní vítr 1 až 4 m/s.\“ V Hradeckém a Pardubickém kraji ten den byly nejvyšší denní teploty -1 °C. Pan doktor sice tvrdí, že bylo jasno a sucho, ale dle obyčejného selského rozumu nemohl vyloučit, že někde může být zmrazek. Prostě 170 km/h nejde s únorovým počasím a teplotou pod nulou dohromady.

    Dále byl změřen na 69. km směrem na východ, což je zrovna úsek, kde by se moc tychle jezdit nemělo. Exit 68 je na horizontu a při jízdě tímto směrem, řidič osobního vozu vidí najíždět auta na dálnici až v okamžiku, kdy je na úrovni sjezdu, tj. na cca 150m! Pak následuje klesání a pravotočivá zatáčka, která díky kopci po pravé straně není přehledná, na 70. km pak je překlad místní komunikace Chýšť – Chudeřice a na 71. km \“přechod pro medvědy\“. Mezi 67. a 71. km D11 se tedy jedná o docela nepřehledný úsek.

    M!

    Myslím že nemáte tak úplně pravdu. Jak to tak bývá, ďábel se skrývá v detailech.
    Nevím jak dlouho passat musí měřit než zastaví. Nicméně pokud třeba bude měřit cca 0,5km a změří že auto jelo tuto vzdálenost 12s tak vychází rychlost na 150km/h
    Nicméně pokud se policisté spletou ve vzdálenosti jak daleko jedou o 50m v prospěch měřeného, tak rychost vychází na 135km/h. Pokud v neprospěch tak je to hned 165km/h.
    Tzn že tolerance je poměrně doost značná. Samozřejmě s dobou měření klesá, ale i tak mi přijde znatelně vyšší než 3%.
    Problém je právě v tom, že když policajt bude nasranej, tak spočíta pixely jak se mu to zrovna bude hodit a jste v pytli.

    Bludevil

    Opět se tedy točíme na tom, že \“co kdyby\“. Bohužel toto jsou už silně právně teoretické záležitosti, které řešit s lidmi bez právního vzdělání je na hranici nemožnosti. To že většina lidí pevně věří tomu, že k ohrožení právem chráněného zájmu došlo již samotným porušením normy bez přihlédnutí k reálné společenské nebezpečnosti je jen a pouze jejich právní neznalost. Jenže problém se rozšiřuje tím, že tito lidé svou neznalost považují za jedinou pravdu s maximální tendencí ji silou prosazovat.
    Uvedl jste silně nadnesený případ (sám víte proč, abyste zavedl pěknou histerii, toto praktikoval tuším jistý dr. G… v Německu). Ale jaká je společenská nebezpečnost, když v 11 večer projedu na třicítce okolo školy 60tkou? Na obou stranách prázdná ulice a já porušil normu tak, že je to teoreticky na přidělení x bodů a spoustu tisíc pokuty. Je to normální? Právě proto je zaveden institut materiálního aspektu přestupku, aby byla posouzena i reálná společenská nebezpečnost. Leč toto úmyslně ignoruje jak policie, tak správní úřady. A to z prostého důvodu, jim nejde vůbec o bezpečnost na silnicích a maximální efektivitu dopravy. Jim jde jen a pouze o vybrání peněz do přerozdělovací kasičky…

    Bludevil

    Jenže, pokud Vám to neuniklo, alfou a omegou jakéhokoliv rozhodnutí založeného na měření fyzikálních veličin je přesnost. A přesnost \“policejního odhadu\“ je asi tak na úrovni měření hladiny alkoholu v krvi tím \“dýchněte na mě\“. To může stačit doma rodičům když se jim 15ti letá dcerka vrátí ze zábavy domů, ale nemá to co pohledávat v moderním právním státě při rozhodování o vině a trestu.
    Ani nemluvě o nové judikatuře stanovící, že pokud jsou policisté na oddělení hodnoceni dle množství udělelných pokud (jedno jestli positivně či negativně), nelze jejich svědectví brát jako nestranné, ale jako zaujaté. A protože je subjektivní podjaté svědectví policistů plus velkmi nekvalitní kamerový záznam jediným důkazem přestupku, nelze to považovat za dostatečně prokázané.

    Andrew

    Jsem zvědavej kdo ho pod arktickým ledem bude těžit. Jiným zemích jsem měl namysli Německo, pochopitelně. Nebyl jsem si jistý, zda jinde ve světě takových zemí není více. Druhá věc je, že třetinu dne je na dálnicích provoz celkem zanedbatelný, takže proč není rychlostní omezení vázánou pouze na hodiny, kdy na nich provoz skutečně je? Bezpečnost (a ekologie) je hezké téma, na které se dobře svádí všechny nepopulární rozhodnutí, aby ty skutečné a v drtivé většině případů ekonomické důvody mohly zůstat nepostřehnuté. Taková je dnešní skutečnost a praxe nejen v Evropě. Ovečky je třeba nakrmit něčím, co jim chutná, pak se nechají i ostříhat dohola.

    jm09

    Zarizeni fungujici na technologii GPS se pouziva v geodezii a da se kalibrovat, takze presnost (resp. nejistoty mereni) jsou zname.

    Pavel F.

    Já už fakt nevím, zda si děláte srandu nebo nezvládáte základy fyziky. Abych spočítal minimální průměrnou rychlost, kterou jede měřený subjekt, je naprosto irelevantní, jestli ujedu 500 metrů, 550 metrů nebo 5 kilometrů. S dráhou se vůbec nepočítá. Pokud měřící vůz má certifikován tachometr, tak když začnu v čase s1 ukládat aktuální rychlost po např. 1 vteřině, zastavím měření v čase s2, tak jsem schopen spočítat svoji průměrnou rychlost. Pokud se měřený objekt vzdálil (a je jedno o kolik přesně, jde jen pouze o to, zda je ze záznamu nezpochybnitelné, že vůz v okamžiku s2 nebyl blíže než v čase s1) nebo je stejně daleko, tak měřený vůz jel stejnou nebo vyšší rychlostí v měřeném čase než je moje průměrná rychlost.
    A pro představu (policajtům by to neprošlo, ale teoreticky), počítejme s tím, že policajti jsou totální lemry a během měření (počítejme 10 vteřin) začali JUDr. Beranovi měřit třeba ve vzdálenosti 50 metrů a protože jsou to magoři, tak se mu během měření dostali až na prdel, tj. přilepili se k němu na cca. 5 metrů. Sami si změřili průměrnou rychlost 172 kmh. Rozdílová rychlost mezi vozidly je 4,5m/s, takže jel o 16km/h méně, tj. jel rychlostí aspoň 156 km/h.
    Takže jak vidíte, v tak velkých rychlostech je už skoro jedno, zda se měřené auto vzdaluje nebo přibližuje, stále je to nad zákonný limit. A přesto policajti měří pouze tak, aby vůz jel stejně s měřícím nebo se mírně vzdaloval.
    Chce to opravdu používat mozek a zapojit své vědomosti ze ZŠ.
    K té poslední větě, pokud si policajt bude počítat pixely, jak se mu to bude hodit, máte právo to neřešit na místě. Stejně jako JUDr. Beran.

    K4my

    proto se měření pohybuje v tolerančním rozsahu, kdy si policisté nedovolí měřit vozidla jedoucí pomalejí než reálných 135…. Ale kdo jede rychleji než 170, ten je téměř jasný.. neb překročil jak 30km pro danou pokutu a body, ale ještě se bohatě vejde do sakra velké rezervy, která se dá matematický ze záznamu \“obhájit\“, jde o to kdo by takový znalecký posudek pro PCR vubec dělal, nebo zda to někdo dělá…

    K4my

    a jsme zase u toho, že někdo \“CHCE\“ jet rychle.

    rychlosti jous nastavené né z pohledu individuála, ale z globálního pohledu!!! Něco jako mikro a makroekonomie…

    Čím více se budou potkávat na silnicích rozdílné rychlosti, tím více krizových situací bude vznikat.

    všichni se tady hájí plynulostí a bezpečností provozu ale nikdo vůbec neví o co jde.

    vcelku zaujímava debata

    Vcelku zaujímava diskusia, tak prosím nezaťahujte do nej nezmysli o ropnej kríze a plnení štátnej kasy resp. buzeráciu policajtmi. Povedzme, že to boli normálni policajti, čo chceli plnit svoju povinnosť. Rovnako pamätajte na to, že príklad extremom nie je príklad. Takže v noci okolo školy, kde je 30, prejsť 50 by bola buzerácia. 172 km/h na diaľnici v unoru je však iny pripad.

    Tomáš Beran

    Ve vší úctě, s tím argumentem ohledně ohrožování mé těhotné přítelkyně jste mě rozesmál. To jí musím říct, třeba mě konečně přestane hubovat za to, že od té doby, co je (teď už tedy není) těhotná a od té doby, co se nám narodilo dítě, tak že (podle jejích slov) jezdím \“úplně jako s hnojem\“. :))) Musím říct, že to je opravdu pikantní paradox. Já, který kvůli ní, když byla těhotná a malé (když se narodila) na silnicích zvolnil a dostávám za to doma pojeb, se dozvím od Vás, že jsem ji ohrožoval. Opravdu pikantní ironie. 🙂 Ještě že nevíte, jak to u nás doma s auty a jejich řízení chodí, to byste z toho měl asi hodně špatné spaní. :)))

    Jinak, škoda že sem nemůžu dát ten záznam, viděl byste, jak bylo prázdno a sucho. A ty zatáčky v daném místě jsou dostatečně přehledné a ubrzdíte v nich klidně i dvě kila, když by se za nimi něco dělo. Nesmíte podle svých schopností a svého auta hned soudit ostatní. 😉

    A co se řízení BMW týče, čekal jsem, kdo vytáhne to ubohé klišé o řidičích BMW a nezklamal jste. Nějaký podobně podložený argument byste tam ještě neměl?

    driver

    Podle mého názoru je nesmyslná už samotná podstata správního trestání v případě dopravních přestupků. Narážím tím na zákonem stanovené rozmezí sankcí za jednotlivé přestupky od-do. Např. v případě rychlostí je to rozděleno do tří bodů. A dám konkrétní příklad: řidič ve vozidle A je změřen v obci a má rychlost 89 km/h. Dostane pokutu ve správním řízení v rozmezí od 2500 do 5000 Kč. Několik vteřin po něm bude na stejném místě změřen jiný řidič a pojede 90 km/h. Ten už ale dostane pokutu 5000 až 10 000 a zákaz činnosti 6-12 měsíců. Obrovský rozdíl v sankcích pro tyto řidiče a přitom jaký je mezi nimi rozdíl? Jeden jel 89 a druhý 90, takže prakticky stejnou rychlostí a materiální aspekt by měl být u obou řidičů stejný (místo, čas i rychlost prakticky totožné). Přesto rozdíl v jejich postihu obrovský. Je to spravedlivé ?

    nejedná se o GPS ale GNSS. V práci máme Trimble R6, přesnost polohová je do jednoho centimetru za ideálních podmínek v reálném čase. aktualizace probíhají každou sekundu. nicméně ani tento nástroj není všemocný a u rychle pohybujícího se objektu bych na přesnost nevsázel, opět se nejedná o kalibrované měření ale spíše o odhad. GPSce v autě taky chvíli trvá než zareaguje na změnu rychlosti, svou cestu po silnici GPS prakticky odhaduje dopředu

    Řidič

    Na to video jsem hodně zvědavý. Na ořezání by stačil i free VirtualDub, ale nejsem si jistý, jestli by stačil i na to zpomalení. Osobně na úpravy videa používám poloprofesionální SonyVegas, ale ten je samozřejmě placený …

    Tomáš Beran

    V době zastavení ne, ale v době projednávání už ano. Ten odkaz se pak spíš hodil, než že bych čekal na to, až se to stane a až pak si to uvědomil.

    Tomáš Beran

    Ještě k tomu počítání pixelů. Když vezmete v úvahu aktuální judikaturu Nejvyššího správního soudu a jeho požadavky na kvalitu důkazů (psal jsem o tom nedávno dva články), tak to budou mít policisté hodně těžké. Když jim NSS vyčítal, že si nepamatují typ a barvu mobilního telefonu, tak tohle je proti tomu ještě úplně jinde. Uvidíme.

    Pavel F.

    Mají certifikovaný tachometr? Mají. Mají záznamové zařízení, které ukládá obraz? Zapisuje průběžnou rychlost měřícího vozidla z certifikovaného tachometru? Zapisuje ohniskovou vzdálenost objektivu? Ano. Ano. Ano. Z pohledu výpočtu nic víc nepotřebují. Není potřeba znát přesnou vzdálenost vozidla. Opravdu ne. Pokud se domníváte že ano, vraťte se do školních lavic si zopakovat základy fyziky.
    Takže proč neustále bazírujete na PŘESNÉ vzdálenosti od měřícího vozu, když je to v daných rychlostech prakticky bezpředmětné? (viz můj příspěvek výše)
    Prostě JUDr. Beran vaří z vody, právo zná lépe než fyziku a bazíruje na irelevantních věcech.

    Tomáš Beran

    No, můj názor je ten, že buď to soudy odmítnou jako důkaz vůbec, případně to skončí na nějakém znaleckém dokazování.

    OBČAN

    DOBYTCI V PASSATECH NÁS OHROŽUJÍ, NUTÍ SLUŠNÉ LIDI PLATIT POKUTY ZA PORUŠENÍ TŘEBA I JEN O 15KM/H. SAMI SE CHOVAJÍ JAK DILETANTNI A JSOU NEBEZPEČNÍ!!! A JSOU TO HLAVNĚ TI SAMÍ CO BY BEZ NAŠICH DANÍ KTERÉ PLATÍME JAK OTROCI NEMĚLI ANI NA HOUSKU!!! HANBA HANBA A NIC NEŽ HANBA. TOTO JE POLICEJNÍ STÁT, POKUD TO TAKHLE PŮJDE DÁL BUDOU SI LIDI PŘI VYZVEDÁVÁNÍ ŘIDIČÁKŮ ZÁROVEŇ PŘEBÍRAT EXEKUČNÍ PŘÍKAZ!!! – VIZ \“ZRUŠENÍ OSOBY BLÍZKÉ\“ -RESP. NĚKDO Z PŘÍBUZNÝCH DOMA JE POVINEN ABY TEN KOMU PŮJČIL AUTO DODRŽOVAL PŘEDPISY…

    Tomáš Beran

    Argument \“my máme cejchovaný tachometr a Vy jedete evidentně rychleji\“ v palbě judikatury NSS dle mého názoru neobstojí. Stačí se na ta rozhodnutí podívat. Jak sebemenší nedostatek v důkazu a pochybnost, jestli to bylo tak či onak, stačí k odmítnutí důkazu.

    Tyhle (podle Vás) irelevantní věci jsou právně (jak dosavadní judikatura ukazuje) naopak velmi zásadní. Argument \“muselo to být asi nějak takhle\“ tedy nebude stačit.

    Tomáš Beran

    Nikdo nepopírá, že např. brzdná dráha ze 172 není delší než ze 130 u stejného auta a za totožných podmínek, ale o tom se nebavíme. Bavíme se o to, jestli v daném případě mohlo být (údajných) 172 nebezpečných a pokud ano, pak čemu a proč? A hlavně, kdo vlastně přišel na to, že 130 je ta správná hranice a proč? Proč ne 135? Nebo 140?

    Víte, nemám důvěru v to, že se někdo podívá z okna a pak udělá tlustou čáru za tím, co se smí a co ne, aniž by zohledňoval řadu faktorů, které by na takové rozhodnutí měly vliv. Jak jsem psal mnohokrát, ani dovolená rychlost není vždy bezpečná, ale ať si to řidiči na místě rozhodnou sami a ne že někdo určí nějaké číslo pro všechny případy, které na všechny případy kvůli pestrosti života dopadnout adekvátně nemůže.

    A na závěr. Snahou mne zaškatulkovat k \“mladým frackům v BMW\“ svoji argumentaci pouze znehodnocujete.

    Martin

    No zde referent správního úřadu prokázal, že k radním z Kocourkova má evidentně daleko. Doporučuji si nastudovat předmětnou literaturu, aby jste věděl, o čem vlastně mluvíte ( Kronika města Kocourkova )

    Jinak vzhledem k tomu, že ke všem námitkám p. Berana už existují stanoviska soudu s pro přestupce zamítavým postojem, mi to přijde poněkud zbytečné, ale tak když má někdo čas se tím zabývat.. Pak nemají být soudy zavalené 🙂

    Btw. ta pokuta co jste pane Berane zaplatil v roce 2007, tu jste uhradil se souhlasem nebo jste to správní řízení také prohrál?

    Tomáš Beran

    To jsou, s prominutím, jen typické hysterické kecy proti rychlosti. Zajeďte si do Německa na dálnici, vemte si slušné auto, co udělá 250 a po úsecích s neomezenou rychlostí a dvěma pruhy jezděte touto rychlostí. Rozdílné rychlosti budou velké a stejně žádné krizové situace (pokud umíte řídit) nevznikají. A stejně tak by to bylo u nás. Je to jenom ničím nepodložená a médii živená hysterie.

    Rychle jedoucí auto v levém samo o sobě nikoho neohrožuje. Problém mají jen ti, kdo se odmítají dívat do zpětného zrcátka. Takže je třeba uvědomit, kde je příčina případných komplikací a že rychlost to rozhodně není.

    Martin

    Pokud to nechcete hledat jinde, muzete se i z rozhodnuti uradu docist, ze v pripade Gesigu o kalibrovane zarizeni jde, ma stanovenou odchylku a obsluha je proskolena v souladu s pokyny vyrobce..

    M!

    Já mám pocit že nečtete to co ostatní píšou.

    Právě tahle přesnost je podstatná. V těchto rychostech, jak jsem Vám ukázal na výpočetním příkladu je dooost znát jaké jsou ujeté vzdálenosti a jak zkreslují měřený výsledek. Cejchovaný tachometr je sice fajn, ale počítá také na základě ujeté vzdálenosti, proto jsem to použil pro jednoduchost výpočtu.
    Rozdíl je klidně cca 30km/h což je dle mého názoru hodně zásadní. Při rychlosti 150km/h je přesnost +-15km/h (oběma směry je to 30km/h) což je 20% z měřené hodnoty.
    A na základě tohoto si klidně necháte dát pokutu a budete souhlasit že jste jel 150 i když jste jel 130, ale páni policisté se spletli při počítání pixelů a přiblížili se k měřenému autu více?

    Tomáš Beran

    Ani Vy, ani ostatní nemohou předpokládat a spoléhat na to, že řidič v levém nejede přes limit. Je k tomu už bohatá trestně-právní judikatura Nejvyššího soudu, psal jsem o tom řadu článků v Právní poradně (doporučuji si přečíst), takže se toho mýtu, že smíte předpokládat nepřekročení rychlosti, raději rychle zbavte.

    Vaše argumentaci tedy soudy nesdílejí a doporučuji se tomu přizpůsobit. Až to totiž příště někomu do levého na dálnici pošlete s tím, že \“přece musí jet max. 130\“ a něco se stane, budete pro trestný čin (pokud dojde k takovému poškození zdraví, aby to na trestný čin bylo) stíhán Vy a ne ten druhý.

    Doporučuji se proto tohoto mýtu zavčas zbavit a dívat se pořádně do zpětného zrcátka.

    Martin

    Takže vaši kolegové v jiných případech, kteří se stejnou argumentací neuspěli byli oproti vám břídilové? Už nebudu ten rozsudek citovat, víte o jaký jde. O ten, kde se mluví o tom, že i když rychlost nebyla tímto kalibrovaným přístrojem změřena zcela přesně, nezakládá to pochyby o tom, že překročena byla a to značně.. a skutečně jak je uvedeno i v rozsudku, takový případ má k tomu vašemu poněkud blíž než jiný, kde se hrálo o 2km/h 🙂

    Jak už poněkolikáté říkám, mě je divné, že když už to stačilo, proč by to nemělo stačit ve vašem případě 🙂

    Ale samozřejmě až do pravomocného rozsudku ( protože až k rozsudku to chcete vést ) je to jen coby kdyby.

    Tomáš Beran

    Tohle lidem, kteří znají jen černou a bílou, těžko vysvětlíte. Děsí se toho, že by se u správního trestání měl používat rozum a případy dělit podle jejich skutečné závažnosti a ne podle škatulek, které někdo na ministerstvu vymyslel.

    No.. Ani referent si neodpustil poštouchnutí ve formě projeveného názoru, že vy sám považujete rychle jedoucí vozidla za nebezpečné, což je patrné z formy, jakou jste se vypořádal se zastavením v odstavném pruhu, ale pokud zrovna v takovém rychle jedoucím vozidle jedete, pak nikoli.

    A fakt, že jinak se na nenadálou překážku reaguje ve 130 a jinak ve 170km/h určitě nepopřete.. Myslím že přesně v tomto duchu bude odůvodněn materiální znak přestupku..

    velká huba

    Čo stále máte s tým materiálnym aspektom? Hádam nechcete tvrdiť, že rýchclosť 172 je rovnako bezpečná a ani \“kapánek\“ nebezpečnejšia ako 130.

    Vysvětlení pro duševně pomalejší jedince: \“rozhodil\“ svojí rychlostí hejno komárů nad dělícím pásem dálnice nebo ohrozil skupinu dětí, pobíhajících nervozně kolem školy kvůli odjezdu na školu v přírodě? Cítíte tam nějaký rozdíl? Která ze situací by se měla ve jménu bezp. sil. provozu hlídat a která se skutečně odhaluje?

    Hony

    tak to je přesný… oni si dělaj co chtěj, berou úplatky, nebezpečně nás blokujou na silnících, sami jezděj tak že jsou nebezpečný a se zapnutejma majákama jezděj na svačinu. tenhle policejní stát je sviňárna. nejsem proti bezpečnosti a opatrnosti, jen vidím jak se policajti chovaj…něco se ti nelíbí? drž hubu a zaplať nebo to bude horší…ale prokazovat ti nic nebudem, aneb presumpce viny

    ještě bych doplnil že se nejedná jen o GPS data. s těma samotnýma přesnost moc veliká není. spřesnění na centimetry umožňuje až lokalizace pomocí GSM stanic které jsoui rozmístěné po ČR. GNSS tudíž nejdříve zjistí své souřadnice pomocí GPS a satelitů a pomocí pozemních GSM stanic spřesní svou polohu trigonometricky

    Jel výrazně nad limit a rychleji než ostatní řidiči, kteří např. při odhadu vzdálenosti jeho vozu počítají s tím, že nejede výrazně nad povolený limit.
    Jednou tady máme limity a všichni s nimi počítáme. Pokud někdo výrazně překračuje tyto limity, zadělává se na průser a ohrožuje tím ostatní.

    To jsou opravdové perly \“zkušeného\“ řidiče! Pokud bezvýhradně spoléháte na zákony, tak bych vás nechtěl potkat na silnici ani jinde. Počítáte či spíš spoléháte na to že chodci chodí výhradně po přechodu, že překážka v nepřeledné zatáčce je vždy správně označena atd.?
    Ano, takové nemyslící ovce dnes systém vychovává…místo aby samostatně a zodpovědně reagovaly a rozhodovaly jen počítají s limity a zákony.

    Tomáš Beran

    Sem s čísly těch judikátů, ať se můžeme podívat.

    BTW: Tu jsem platil na místě blokově. 🙂

    velká huba

    Takto jsme ale v ohrožení všichni a stále, neboť se neustále pohybujeme. Když píšete že \“170 km/h nejde s únorovým počasím a teplotou pod nulou dohromady\“, kolik km/h tedy dohromady jde a kdo to jak určí?

    Tomáš Beran

    Který máte na mysli?

    Tomáš Beran

    To jste můj argument nepochopil. To vůbec nebylo o rychle jedoucích, ale spíš o nějakém spícím řidiči kamionu, co nás v odstavném sundá.

    Nepopírám, že na nenadálou překážku člověk reaguje jinak ve 130 a ve 170ti, ale za a) o jaké překážce se bavíme a za b) kdo tvrdí, že bych to ve vyšší rychlosti (pokud bych jí jel) taky neubrzdil?

    Pavel F.

    Ano, prevence je vždy postavena na \“co by, kdyby\“. Vykouřením jedné krabičky cigaret také nezískám důkaz, že když toto budu dělat denně, tak se mi nic nestane, jako po vykouření jedné krabičky.
    Váš argument s jízdou kolem školy večer je mimo. JUDr. Beran nejel kolem školy s třicítkou v jedenáct večer šedesátkou, ale jel v únoru po dálnici přes 170kmh, ohrozil minimálně svoji těhotnou přítelkyni, kdy vzhledem ke stavu počasí mohl předpokládat, že na silnici může být zmrazek či něco podobného.

    Pavel F.

    Můžete prosím najít ocejchovaný tachometr (ten v tom policejním Passatu se ještě navíc kalibruje sám dle GPS), který má ve 150kmh standardní povolenou odchylku +- 15kmh?
    Proč se tedy domníváte, že se tachometry cejchujou za drahé peníze? Aby měly odchylku jako kráva?

    Pavel F.

    A že žádné krizové situace v Německu nevznikají nebude třeba tím, že řidiči s tím počítají, protože je tam oficiálně nelimitovaná rychlost? IMHO si pletete příčinu s důsledkem.

    Řidič

    Ale vždyt vy s tím musíte počítat i u nás a to i v případě že každý pojede podle předpisů. Můžete potkat politika s malým magnetickým majáčkem, můžete potkat policejní Passat zcela bez majáku, můžete potkat řidiče jednajícího v krajní nouzi atd., atd. … nezlobte se na mne, ale pokud na silnici počítáte s tím, že všichni pojedou stejně jako vy, jste podle mne špatný řidič 🙁

    Gryzly

    Když pominu počítání pixelů. Jakým způsobem měří rychlost policejního auta? Pokud je pravda co napsal p.Beran a \“radar\“ je napojen na tachometr auta, tak jen samotný tachometr má dle normy toleranci cca 10%.
    navíc v jednom místě článku píše o nekalibrovaném tachometru auta.
    Dle mě radar měří rychlost policejního auta, ale není propojen s tachometrem. Měření probíhá asi jiným způsobem, např. pomocí GPS.

    Majk.Z

    Pavel F.: Problém je ale v tom, že to \“počítání pixelů\“ probíhá, když to řeknu blbě, pouze na dvou snímcích (může jich samozřejmě být libovolně mnoho, ale kdo by se s tím \“počítal\“), prvním a posledním. Blbě řečeno. Tedy je tam značná nepřesnost a pokud by se počítal průměr pixelů v určitých snímcích, aby se eliminovaly nežádoucí jevy zas dochází ke zkreslení.

    Fyzika důležitá samozřejmě je, chápu to, ale přesto s tím nějak nesouhlasím. Do šílených detailů zabíhat ale nebudu. Nemyslím, že je to přesné (stačí, aby měřené vozidlo nejelo konstantní rychlostí). To, kolik skutečně jel je ale důležité právě kvůli udělení pokuty, protože jsou u nás pokuty odstupňovány dle rychlosti (pod/nad 20km/h v obci nebo pod/nad 30 km/h mimo obec…) A řekl bych, že tolerance rychlosti měřeného auta počítáním pixelů (nemyslím teď tachometr policistů, jako píšete v posledním příspěvku, ten kalibrovaný je) není ani v rozmezí 15 km/h, ale spíš +- 15 km/h a jak může policie uložit přísnější pokutu (nenechte se \“zmást\“, že policie odchylku ve prospěch řidiče, tomu snad nevěříte ani vy, že se tak děje), když se neví, jestli jel tolik nebo tolik (nebo to mít alespoň v daleko menší toleranci).

    _

    Některý argumenty jsou logické, dle zdravého rozumu. Ale omlouvat překročení rychlosti na kvalitě vozu, kterou posoudí řidič, mi přijde trochu přitažené za vlasy. Málokterý řidič řekne, že jezdí šrotem, takže vlastně všichni mají kvalitní vozy (a když ne, tak nekvalitní přestavěné na vyšší třídu) a můžou jezdit bez ohledu na limity rychlosti (pokud vyhodnotí, že viditelnost OK, provoz malý atd ?) ?????????

    M!

    Vy nečtete co píšu.
    Nejde o tachometr ale to jak moc se změní vzdálenost policejního auta od měřeného. To způsobuje dost zásadní ochylku měření rychlosti. Kdy podle toho jak se moc se změní vzdálenost v průběhu měření, tak podle toho se změní i průměrná rychlost v měřeném úseku a to dosti zásadně. Zkuste si to nakreslit a propočítat, třeba to pochopíte.

    Bludevil

    A mohu se zeptat z čeho berete tu nezvratnou a svatou jistotu že ji a sebe ohrozil? Z objektivního a nezvratného důkazu zvaného \“já si to myslím, i když jsem tam nebyl a vlastně nic o tom nevím\“?
    Je to přinejmenším úsměvné, i když je to spíš smutné, ta tendence rozhodovat za jiné, jak kdyby na mě dýchl duch dob minulých, které některým očividně velmi chybí…

    Tomáš Beran

    Vy jste jak kolovrátek. Přestaňte se starat o mou přítelkyni. Je dospělá a nepotřebuje, abyste jí říkal, co je pro ní dobré nebo pro \“její dobro\“ cokoliv řešil, jasné? Výše jsem Bubákovi psal, jak to u nás doma chodí, tak když o tom nic nevíte, tak o tom raději mlčte – jinak je to hodně laciný argument.

    Tomáš Beran

    Nemáte pravdu! Na základě čeho se domníváte, že máte právo předpokládat, že ostatní budou dodržovat pravidla a nemusíte se proto starat, jak jedou rychle a jestli je neomezíte nebo neohrozíte při přejíždění z pruhu do pruhu na dálnici?

    Nastudujte si laskavě tu judikaturu Nejvyššího soudu, ať tu neopakujete nesmysly.

    7 Tdo 38/2009
    7 Tdo 214/2010

    Pro Vaše info cituji z jednoho z těch judikátů:

    \“Samotná okolnost, že řidič, který má přednost v jízdě, jede rychlostí přesahující stanovený limit, nic nemění na povinnosti řidiče přijíždějícího z vedlejší silnice dát přednost v jízdě řidiči přijíždějícímu po hlavní silnici. Přednost řidiče jedoucího po hlavní silnici tedy nezaniká jen v důsledku toho, že tento řidič jede nedovolenou rychlostí. Příčinou střetu pak je skutečnost, že řidič přijíždějící po vedlejší silnici nedal přednost. Překročení dovolené rychlosti řidičem jedoucím po hlavní silnici může mít pouze omezený význam, a to v podstatě jen z hlediska míry následku vzniklého ze střetu, za který ovšem primárně odpovídá řidič vozidla přijíždějícího z vedlejší silnice. Tyto zásady vyplývají z toho, že porovnají-li se povinnosti obou řidičů, je povinnost dát přednost v jízdě kvalitativně vyšším stupněm povinnosti, než je povinnost dodržet limit dovolené rychlosti. Porušení povinnosti dát přednost v jízdě bez dalšího již samo o sobě vede ke zcela bezprostřednímu a reálnému nebezpečí střetu vozidel, protože se vždy týká situace, v níž jde o vztah nejméně dvou vozidel s protínajícím se směrem jízdy. Porušení povinnosti dodržet stanovený rychlostní limit samo o sobě nevede ke vzniku takového nebezpečí a zakládá ho teprve ve spojení s dalšími podmínkami a okolnostmi konkrétní situace v silničním provozu, jakými jsou např. přítomnost dalších účastníků provozu, hustota provozu, viditelnost, přehlednost daného místa či úseku apod.

    Od těchto zásad se lze výjimečně odchýlit, pokud to je odůvodněno jednak extrémní mírou porušení povinnosti řidiče jedoucího po hlavní silnici dodržet stanovený rychlostní limit a jednak tím, že rychlost jízdy řidiče jedoucího po hlavní silnici fakticky znemožní řidiči přijíždějícímu po vedlejší silnici splnění povinnosti dát přednost. Jde o to, že jen v důsledku vysoké rychlosti vozidla jedoucího po hlavní silnici řidič vozidla přijíždějícího po vedlejší silnici i při snaze dát přednost objektivně nemůže bezpečně provést jízdní manévr spočívající v projetí křižovatky. Typickým rysem takové situace je to, že řidič, který jinak je povinen dát přednost v jízdě, jen v důsledku vysoké rychlosti jízdy vozidla, jemuž má dát přednost, uvidí toto vozidlo až v době, kdy již není reálné, aby mu přednost skutečně dal. Zároveň je třeba zdůraznit, že nedání přednosti tu nesmí být důsledkem toho, že řidič přijíždějící po vedlejší silnici pominul nějakou významnou okolnost, kterou mohl běžně vnímat nebo kterou mohl snadno předvídat. \“

    Za nedání přednosti v tomto případě pak můžete dodat cokoliv obdobného (např. právě i porušení povinnosti neohrozit při přejíždění z pruhu do pruhu. Pochopil jste konečně, že příčinou nehody tedy není (až na výjimky popsané shora) rychlost, ale porušení povinnosti druhého účastníka? Doporučuji si ty judikáty pročíst jako celek, asi v nich pro Vás budou nevšední zjištění.

    joey

    Ty vypovedi jsou moc hezke. Kluci z Passatu (teda ten co zapisoval vyslech) neumi ani napsat spravne VW 🙂

    Tomáš Beran

    A co třeba taková brzdná dráha jako důležitý argument k tomu, co kdo z jaké rychlosti ubrzdí? Mezi jednotlivými auty jsou až propastné rozdíly. Když jsem si např. pomocí GPS brzdnou dráhu téhle trojky měřil, vyšla mi brzdná dráha (bez reakční doby) poloviční oproti údajům, které např. BESIP uvádí u svých materiálů jako brzdnou dráhu (a to je naše 3er jen rodiný kombík a ne nějaký supersport) a čím vyšší rychlost, tím bude rozdíl víc znát (víc se projeví kvalitní brzdy), takže v čem máte pocit, že technickými parametry auta ve vztahu k rychlosti nelze argumentovat?

    Bubák

    Že by Vám Vaše přítulkyně říkala při 170 a teplotě pod nulou, že jedete jako s hnojem, Vám nebaším.

    Jak to kolem 69. km na D11 vypadá moc dobře vím, popsal jsem to v jiném postu. Věřím Vám, že bylo prázdno a sucho, ale nevěřím Vám, že jste vševědoucí a můžete s jistotou vyloučit, že v únoru, když přes naše území přecházela oblačnost, místy sníh nebo sníh s deštěm a bylo pod nulou, že někde může být nějaký zmrazek. Podle mého laického názoru, katerém sice nesejde, ale neupírejte mi ho, jste nepřízpusobil rychlost povětrnostním podmínkám.

    Nejsem si vědom, že bych tu napsal jakékoliv klišé o řidičích BMW. Napsal jsem pouze, že na základě toho co o Vás vím mi přišlo, že byste mohl být řidičem BMW. Nic víc nic míň. Nebo snad chcete popírat, že to jací jsme nemá vůbec žádný vliv na to jaká si kupujeme auta, jak se oblékáme, jak nakládáme s volným časem? Rozhodně jsem nenapsal, že řidiči BMW jsou tací či onací. Pokud bych to měl konkretizovat, tak mladý (33 je u mě mladý), sebevědomý, ambicózní človek, který rád řídí si pořídí odpovídající přibližovadlo. A pokud na to má, což by u advokáta neměl být problém, pořídí si modlu BMW. (Toto samozřejmě neříká, že každý, kdo si pořídí BMW je takový.)

    Bubák

    Ještě dovětek. Vy vlastně říkáte, že jste před otěhotněním přítulkyně jezdil ještě rychleji. S tím bych se být Vámi nechlubil. A nevím, proč bych měl mít špatné spaní z toho, že bych věděl jak se u Beranů řidí. Už jsem viděl lecos proti čemu, odhaduji, jste naprostý beránek 🙂 a spaní mi to nekazí 😉

    Bubák

    Zdravý rozum? Pud sebezáchovy? V tomto konkrétním případě bych to viděl tak, že pokud bych někde klouznul, tak jsou mi brzdy a veškerá aktivní bezpečnost k ničemu a měl bych mít šanci to ve zdraví přežít. Viděl bych to tak na 120 max.

    Bubák

    Mám takový pocit, že v Německu mohu auto v levém pruhu omezit. A těch rozdílů mezi námi a Německem bude asi víc 😉

    Cece, takovou hloupost sem psat = jakykoli mereni musi byt provadeno certifikovany a cejchovanym meridlem. Proc myslite ze vam pri zmereni radarem odectou 3km? No protoze to je maximalni chyba mereni(samozrejme pri dodrzeni vsech podminek).

    Jaka je chyba tohodle odhadu? 20km? 50km?

    Rekneme ze bych takove mereni akceptoval, ale je dukaz ziskany nezakonne dukazem? Nevim nic o tom ze by neoznacena nebo oznacena policejni vozidla smela jezdit 170km/h bez zapnutch majaku.

    IMO by tam mohlo hrat roli to, ze pokud policie muze jezdit pres 200km/h a nikoho tim neohrozuje a tudiz neporusuje zakon, tak proc by dotycny nemohl jezdit 170km/h, na stejnem miste a za stejnych podminek. V opacnem pripade by mel byt dotycnemu policistovi odebran RP.

    Ono je to trochu slozitejsi, ale obecne plati, ze doporucena dalnicni rychlost je tech 130. A pokud zpusobite nehodu pri vyssi rychlosti, tak trest bude 10x vyssi. Tudiz muzete jet jak rychle chcete, ale musite pocitat s tim, ze ostatni vam to rozhodne nemusi umoznit.

    Martin

    Bohužiaľ na to či 170 je \“všeobecne spoločensky bezpečné\“ nepríde odpovedať ani Vám, ani me. Skúste sa dať do politiky a príslušným legislatívnym procesom dosiahnuť zmenu zákona. Poznáte to, \“dura lex, sed lex\“ (tvrdý zákon ale zákon). Takže napriek tomu, že mám podobné auto a chodím podobne pomaly, viem, že si prípadne priplatím…

    Martin

    uznávam, že stanovenie škatuliek môže byť absurdné, ale viete si predstaviť iné spoločensky objektívne meradlo ? A tiež predpokladám, že policajti majú určitú \“mieru voľnej úvahy\“ a môžete to legálne \“ukecať\“ na tú dolnú tranicu danej sadzby. (pre ostatných participujúcich, prosím nespustite tu teraz diskusiu \“a že policajti sú takí alebo onakí…\“)

    Martin

    jo, sory, možno som s tým \“frackom\“ trochu prehnal, ale aspoň som vás donútil zamyslieť sa nad myšlienkou, ako ináč by ste si predstavovali udržiavať poriadok a bezpečnosť na cestách. Možno tento prístup nie je najlepší, ale zaviesť právnu normu a preukazovať papiere o brzdnej dráhe a stave vozidla pri cestnej kontrole by bolo politicky neprijateľné (predsalen politikov volia aj \“obyčajní\“ ľudia na vozidlách s tou dlhšou brzdnou dráhou)
    V každom prípade myslím že narážam na liberálny smer uvažovania, a v takom prípade sa debaty môžu viesť donekonečna…

    K4my

    víte, nebylo by na škodu, než se začít bavit otevřeně, udělat pro a proti. Já jsem pro vyšší rychlosti, ty samotné by mi nevadily, mám na to ale svůj specializovaný názor, z hlediska mého vzdělání praxe atpd, který je jednoduchý a prostý, nejsou na to podmínky a peníze. Stav dálnic je otřesný a je potřeba značných rekonstrukcí a úprav – snad mi nechcete tvrdit, že D1 je srovnatelná s německýma dalnicema!!! (jediná solidní dálnice, kde bych hned z fleku povolil 160 je mezi prahou a hradcem, ale taktéž jen na určitých úsecích, jsme země s velmi členitým terénem)..

    Ať si vysvětlujete vaše opodstatnění neomezené rychlosti jak chcete (věřím, že tam kde jezdíte to snad posuzujete opravdu objektivně), pořád jste jen jeden archetyp z mnoha a figuruje zde opravdu mnoho parametru proti Vašim představám…. Ostatně, zkuste si fyzikálně nasimulovat dopravní situace….

    PS: V německu se také bourá, buďte klidný, můžu Vám říct al jedno, že pokud nejedu na německých dálnicích 160 jede se mi blbě a mnohém nervózněji… Není na škodu si uvědomit to co jsem psal výše o průměrné rychlosti definující plynulost provozu a hlavně nezapomínat na třetí parametr toto ovlivňující, a to je i počet rychlostních pruhů (neboli častost jejich výskytů neb také nejsou všude jak si někteří myslí).

    Jezdit rychleji je vždy mnohem snažší než jezdit pomalu!!! A vždy to omezuje ty pomalejší a zvyšuje jejich nervozitu a nepohodu (únavu atpd). Je pak jasné, že pokud jezdíte vždy nad povolenou maximální rychlostí, toto nevnímáte.

    K4my

    Podle toho co jste pane Beran psal, mi spíše připadá, že líný nahlížet do zrcátek jste spíše vy, neb si jinak nedovedu vysvětlit to proč prosazujete vysokou rychlost, která nevyžaduje tak časté nahlížení do zrcátek, nemluvě o počítání a odhadování vzdáleností 😉

    K4my

    hodnota 130 se drží hlavně z toho důvodu, že jí má většina států….. Také z toho důvodu, že není možné jí zvyšovat donekonečna… Lidé jsou omezení a v autě je právě člověk ten největší problém, nemluvě o tom, že je nejpomalejší problém. Auta už za moment budou schopna zabrzdit dřív než si to řidič vůbec uvědomí, respektive dřív než by vůbec chtěl začít brzdit (nadsázka- hledat hlubší smysl).

    jestli 120/125/130/135/140 to je už diskuze jiná a zase je to proto aby to vyhovovalo většině a nebo těm, pro které dálnice jsou.

    K4my

    chcete jít na to technicky? Protože pak jste jí ohrožoval s tím rozdílem, že ona ohrožení bere jako druh zábavy…. Zloděje taky zlodějina baví, i přes to, že dělají špatnou věc…..

    vy jako právnik by jste chytání za slovíčka měl znát nejlépe 🙂

    jph

    V prvé řadě by si měla policie zamést před vlastním prahem. Z důvěrných zdrojů vím, že se řidiči policejních passatů sami rádi bezdůvodně projíždějí 250km/h a víc, prostě to jdou projet co to dá… pak potom nevím, proč pokutují ostatní, když sami toto dělají bez postihu. Prostě passaty jsou jen kvůli vybíráním peněz a k bezpečnosti přispívají jak 150kg plavčík na pláži.
    Policie by měla jezdit po okreskách, kde je nehod daleko více z důvodu riskantního předjíždění, bezohledného chování apod.

    Další věc je materiální aspekt s kterým souhlasím a je to rozumné měřítko nebezpečnosti skutku.

    jph

    V prvé řadě by si měla policie zamést před vlastním prahem. Z důvěrných zdrojů vím, že se řidiči policejních passatů sami rádi bezdůvodně projíždějí 250km/h a víc, prostě to jdou projet co to dá… pak potom nevím, proč pokutují ostatní, když sami toto dělají bez postihu. Prostě passaty jsou jen kvůli vybíráním peněz a k bezpečnosti přispívají jak 150kg plavčík na pláži.
    Policie by měla jezdit po okreskách, kde je nehod daleko více z důvodu riskantního předjíždění, bezohledného chování apod.

    Další věc je materiální aspekt s kterým souhlasím a je to rozumné měřítko nebezpečnosti skutku.

    Kamil

    Na rozdíl od jiných komentujících se mi to moc nelíbí. Pokud skutečně autor článku překročil na daném místě rychlost o 40km/h tak porušil zákon. Další argumentace jsou jen právní žvásty. Jinak přeloženo, dle argumentů p. Berana mohu klidně jezdit ožralej, jezdit na červenou, jezdit po vesnicích rychlostí podle vlastního uvážení, pokud nikoho neohrozím. Nevím jak by policie zdokumentovala, že jste naplnil materiální znaky přestupku, ale argumentace, že dokud někoho na silnici nezmrzačím, nezabiju, tak jsem nenaplnil materiální znaky přestupku i když jednáním jsem porušil jeho formální znaky neberu. Já jsem na rozdíl od p. Berana proti anarchii na silnici a chci aby stát vymáhal dodržování zákonů. Pokud je na dálnici povolena rychlost do 130km/h, pak i ten kdo neoplývá příliš bystrým intelektem by měl rozumět tomu, že jedu-li rychleji než je dovoleno, chovám se v rozporu se zákonem. Jedu-li rychleji o 40km/h, pak se chovám jako dobytek. Howg

    Řidič

    Nevím jak pan Beran, ale já taky jezdím na dálnici trošku svižněji (obvykle 160 – 180, ale samozřejmě záleží na aktuální situaci), přesto zrcátka kontroluji neustále a mimo předjíždění se striktně držím v pravém pruhu …
    PS: Raději předem upozornuji, že na nikoho nenajíždím, neproblikávám ani neprotrubuji (přestože to by bylo podle zákona, jenže mnoho řidičů to nevím proč nebere jako upozornění, ale spíše asi jako agresi, tak to raději dělám jen v opravdu křiklavých případech dlouhodobého strážce levého pruhu) a v klidu si počkám, než ten předemnou dokončí předjíždění …

    Mám pocit, že na to mají jakousi výjimku … 🙁

    Honza

    Dokonce neuměl ani pravopis, konkrétně i a y. A taky čárky mezi souvětím.

    jph

    Rozumím co máte na mysli, ale zas člověk není ovce. Rozumný člověk se řidí správně uvažujícím mozkem a pokud vezme v potaz všechny podmínky a rizika prostředí a následně vyhodnotí, že vyšší rychlost je bezpečná, tak proč ne? Nejezdím nějak rychle, většinou jedu na dobrou spotřebu, takže tak kolem 120, ale sem tam, když je prázdno si to přišlápnu do vyšších sfér. Diskuse o rychlosti byla, je a bude vždycky a nikdy se všichni nikdy neshodnou, takže to je stejně nakonec jedno, halvně jezdit pozorně, ohleduplně a předejde se daleko více malérům, než když si budu hlídat jen tachometr.
    S vašim dodatkem ožralů, jízdy na červenou to už vyhledáváte jen konfrontaci, moc dobře víte o čem je řeč. Ještě mě napadla jedna věc…proč bych měl jet kolem školy 30km/h v 3hod ráno, to nikdo do školy nepůjde, naopak když jdou děti, kolikrát jedu radši ještě míň než 30, když vidím, jak se motají kolem silnice…takže to je o rozumu a ne pravidlech. Kdo bude na 30 koukat jen na tachometr aby náhodou nebyl změřenej,tak průšvih je na cestě…

    gofry

    130 je nebezpečnejšia než 100, prečo je teda povolená 130 a nie iba 100? Podobne 100 je nebezpečnejšia ako 50, prečo teda nie je povolené jazdiť max 50?

    A čo tak vek a rýchlosť reakcíí človeka a schopnosti auta? Máš pocit, že dôchodca v škode 120 je pri rýchlosti 110 rovnako nebezpečný ako 30-ročný zdravý človek v modernom aute pri rovnakej rýchlosti?

    Maximálna rýchlosť existuje len kvôli jednej veci – policajtom sa nechce zisťovať skutočný stav, nechce sa im zaoberať nejakým dokazovaním. Ešte by sa mohlo ukázať, že sú zbytoční, pretože k žiadnemu ohrozovaniu ostatných nedochádza a boli by tak zbytoční.

    gofry

    Ehm, takže podľa teba pri 120 už by ti pri šmyku na kĺzkom povrchu brzdy a aktívna bezpečnosť k niečomu boli? Prosím ťa, až príde zima, zájdi si to niekde na parkovisko vyskúšať, aby si nebol pre ostatných vodičov hrozbou.

    gofry

    Žiadne \“spoločensky objektívne meradlo\“ neexistuje. Aj tie škatuľky určil len nejaký človek, ktorý si subjektívne myslel, že zrovna takto to bude fajn.

    Navyše, nie je žiadny problém aby tých škatuliek bolo nekonečne veľa – obyčajná spojitá funkcia, trebárs 10 * x^2, kde x je prekročenie povolenej rýchlosti. Ale samozrejme opäť prihliadať na okolnosti – pokiaľ sa jedná o 3-prúdovú prázdnu diaľnicu, tak nech si tam kľudne ide aj 200 bez akejkoľvek pokuty.

    gofry

    Takže čo je v zákone je automaticky bezpečné? Keby teda zrušili na danom úseku 130 a zo zákona by tam povolili 150, tak tých 150 už bude zrazu bezpečných, aj keď sa jedná o presne ten istý úsek?

    Hele, ono aj ľudia na námestiach v 89 sa správali protizákonne a bolo by teda správne ich všetkých na mieste pobiť a pozatvárať? A naopak policajti čo zabíjali ľudí pri pokusoch o emigráciu z ČSSR konali v súlade so zákonom, ale bolo to podľa teba v poriadku?

    Řidič

    Není to tak dlouho, co prošlo médii jak policajti měřili na nově postaveném kusu dálnice devadesátku jen proto, že tam ještě nebyla osazena značka dálnice. Z toho plyne, že ta modrá plechová značka náhle prudce zvýší bezpečnou rychlost z 90 na 130 …

    Nikoloki

    \“Chceš-li hnidopichem býti, musíš přesné formulace míti\“ 😉 …

    Já tvrzení \“brzdná dráha ze 172 není delší než ze 130 u stejného auta a za totožných podmínek\“ popírám 😉 …

    Martin

    To, jak jezdí policisté nema žádný vliv na přestupek p. Berana. Oni nepřekračují zákon, on ano. Dokonce i to, jestli někdo někoho ohrozil nehraje roli, jsou to dvě odlišné věci.
    Navíc jížda policistů byla vyvolána jednáním p. Berana, kdy je logické, že aby mohli jeho jízdu zdokumentovat, museli překročit rychlost a aby ho dojeli, jet ještě rychleji než on. Ani to, že se jedná o čin ne tolik nebezpečný pro společnost ( přestupek) nezavdává za pravdu této argumentaci. Volně cituji rozhodnutí NSS které nebudu vyhledávat, kdo se o to zajímal, už ho jistě četl.
    Stejně tak jakákoli výpověď policistů ( my jsme nikoho neohrozili, on také ne – navíc když policisté jeli rychleji) nebude hrát roli. Opakuji, policisté jeli tak, jak jim to zákon umožňuje za určitým účelem, p. Beran ne. Naopak, z jejich výpovědi je zcela zjevné, že nejsou oproti p. Beranovi nijak podjatí. Proto si nejsem jistý tou medvědí službou..

    Tom

    Vážený pane Berane, zaráží mne, že jako vzdělaný člověk ztrácíte čas jednáním, které přímo popírá Váš titul – JUDr.
    Nebudu komentovat práci policie či Vaši argumentaci, ale chci se pozastavit nad faktem, že především Vy byste měl vědět, k čemu v civilizované společnosti slouží zákony a předpisy. Jejich dodržování je povinné pro všechny. Pokud se Vám to nelíbí a hodláte je porušovat, doporučím Vám vstup do vysoké politiky a pokus o jejich reformu. Pokud budete hodně úspěšný, podaří se Vám změnit i Ústavu ČR. Pokud nadáte hodláte být \“obyčejným člověkem\“, sklapněte podpatky, místo vágní formulace \“údajně překročil\“ přiznejte, jakou rychlostí jste opravdu jel a zaplaťte prosím pokutu. Nezatěžujte úřady svými rádoby inteligentními úvahami, které dokazují jen fakt, že máte příliš volného času a přebujelé ego.
    Všem ostatním, kteří panu Beranovi tleskají, bych chtěl vzkázat, že také nejsem svatoušek, občas rychlost překročím, ale jsem ochoten okamžitě a se sklopeným zrakem přiznat, že bych to dělat neměl a za svou hloupost ihned zaplatit. Opravdu bych se nerad dočkal doby, kdy si v tomto státě bude každý dělat co chce, vykládat každý zákon či předpis podle sebe a svým jednáním vytvářet nevhodný precedens pro davy. Jsem dostatečně znechucen dnešním stavem.

    honza

    mě se fakt líbí že někdo jede po dálnic jak hovado a když ho změří začne celý svět obviňovat proč je to vina systému, policajtů a bůhví čeho. A rozjede takový cirkus, protože holt je to jeho chleba tak v tom umí (možná) chodit. Že je to vina jeho arogance mu na mysl nepřijde. Marná debata. Mimochodem, jezdit rychle rovně umí každej jouda. Blbnout se má na okruhu, ne mezi lidma.

    Řidič iFos

    Holt ne každý je ovce. Pokud se někdo brání zákonnými prostředky, nevidím na tom vůbec nic špatného v žádném případě, natož v případě, kdy si státní aparát udělal z nějaké skupiny dojnou krávu a ani to již vůbec nezastírá …

    Tomáš Beran

    Nic proti tomu, ale musí se s takovým argumentem odporoučet právě společenská nebezpečnost, protože jistě nechce nikdo připustit, že bychom akceptovali závodění policistů na dálnicích a přitom tvrdili, že je to nebezpečné.

    Tomáš Beran

    Já zpětné zrcátko hypnotizuji na dálnici neustále, protože to poslední, co bych chtěl, je někomu v levém pruhu překážet, pokud chce jet rychleji, takže nevím, proč se domníváte, že bych prosazoval nutnost nenahlížet do zrcátek. Naopak. Právě proto, že vím, jak je nepříjemné, když mi to tam bez kouknutí někdo pošle, o to víc dbám na to, abych to druhým nedělel, když vím, jak je to nepříjemné.

    Tomáš Beran

    Sem se v těch záporech nějak ztratil, ale porozuměno mi bylo. :)))

    Tomáš Beran

    Promiňte, ale s touhle argumentací byste u mne prorazil tak možná v 18ti, kdy jsem také žil v naivních představách o tom, jak se moji volení zástupci starají o veřejné blaho. Vidím, že tomu stále věříte, ale musím se omluvit, na podobné pohádky jsem už asi starý a příliš zkušený, než abych se jimi nechal nakrmit. Mimořádně pohádkově pak zejména zní ta část o tom, co by člověk dělat neměl. Ano, ano, jsou lidé, kteří rozlišují dobré a špatné podle toho, co jim někdo řekne (např. právním předpisem) a pak si přečtou Norimberské zákony a vědí, že ty byly také dobré, protože to byly přece také zákony a pak jsou jiní, kteří mezi slůvka legalita a legitimita rovnítko ani v nejmenším nestaví.

    Podle mého názoru jsou Vaše shora uvedené argumenty mimořádně krátkozraké a neprozíravé s tím, že očekáváte od svého přístupu, že nebudete znechucen, ale zcela přehlížíte, že to znechucení je přímým důsledkem toho, v co věříte (tj. v to, že když Vám a ostatním někdo řekne, že to bude fungovat, tak to bude fungovat). Až si uvědomíte, že míra znechucení je přímo úměrná Vašim \“věrnostním\“ investicím do stávajícího stavu a tyto investice odmítnete, znechucení pomine. Do té doby se ale budete točit v kruhu, kdy nevědomky živíte své znechucení podporou systému, jehož nevyhnutelnou vlastností je právě tvorba takové znechucení (zklamání).

    Dobrá zpráva nakonec – pravda a láska nakonec zvítězí nad lží a nenávistí, nebojte. 🙂

    Tomáš Beran

    172 a říkáte tomu na dálnici rychle? ;-))) Navíc, já nikoho neobviňuju, pouze otevřeně kladu otázku, proč by to mělo někomu vadit.

    Jinak na okruhu (v Sosnové) jsem byl zrovna v pondělí, děkuji za optání, ale tam to bylo pro změnu pořád dveřma napřed. :)))

    RNDr. Martin Chmelík, Ph.D

    Předchozí příspěvky nebudu číst, je tu to moc obsáhlé a vesměs tu jsou buď lidi, které jste ošálil a lidi, kteří Vás nemají rádi. Pak tu jsou tací co už Vás odsoudili jen proto, že máte BMW. Žiju si dobře, nad poměry…a to jen proto, že revoluce v tomto státě mi dala možnost, stejně jako několika dalším, vyjebat se systémem a usurpit si něco pro svůj život na úkor běžných lidí. Přesto usínám s dobrým pocitem, že jsem já i moje rodina za vodou. mám na Vás jednu otázku. Jste ambiciozní to ano, energický, je tam špetka sociopatství, to vše mám moc rád. Proč to vlastně vše děláte? respektivě vím proč, ale co tím chcete dokázat? Z pohledu obyčejných lidí sem dáváte pouze návody jak ze sebe mohou udělat hlupáky, protože v tom nebudou umět chodit u správního řízení. A pokud většina lidi napodobí Vaše jednání, bude to vést jen ke změnám v zákoně, které Vaše nynější postupy ztíží, nebo i znemožní. Strávíte další čas tím, že budete hledat kličky a díry, šťourat se v domečku z karet a myslet si, že něco dokážete? Jste vzdělaný člověk pane doktore, určitě víte, že žádný právní systém vytvořený člověkem nebyl perfektní a nevydržel věčně. Ani náš právní systém nepřekoná lidskou hloupost,i naše individualita, kterou jsme v živočišné říši tak výjmeční, nám brání v uspořádání do fungujícího systému. Pokračujte v tom co děláte, těším se na další články a přeju Vám mnoho úspěchů. Ale jedno byste mohl udělat pro mě a ostatní čtenáře, až ukážete všechny mezery a chyby v řádu veřejnosti, zkuste napsat článek o tom, jak by to mohlo fungovat a ne jen na silnicích.

    Tom

    Víte pane Berane, co se týče mé životní filozofie, vůbec nepochybuji, že je zcela odlišná od Vaší. Nevím, kde se ve Vás vzal pocit, že zrovna vy jste ten pravý, který by měl posuzovat legalitu či legitimitu svého chování. Vím, že ze zcela zřejmých důvodů nejste ochoten napsat, jakou rychlost ukazoval Váš rychloměr v inkriminovaném okamžiku. Ano, přiznávám, že jsem často znechucen, ale na vině jsou lidé jako vy, kteří mají pocit, že by se měli stále pokoušet ohýbat právo ve svůj vlastní prospěch. Budiž, vychovávat Vás nehodlám, na to již je trochu pozdě. Ale na závěr Vám, který jste již dle vašich slov \“příliš starý\“, popřeji alespoň to, abyste se nemusel dožít chvíle, kdy Vám zazvoní policie u dveří a nejistým hlasem sdělí, že Váš nejbližší přišel o život právě na silnici, kde si každý vykládá pravidla sám sobě. Já již to bohužel zažil.

    Tom

    Víte pane Berane, co se týče mé životní filozofie, vůbec nepochybuji, že je zcela odlišná od Vaší. Nevím, kde se ve Vás vzal pocit, že zrovna vy jste ten pravý, který by měl posuzovat legalitu či legitimitu svého chování. Vím, že ze zcela zřejmých důvodů nejste ochoten napsat, jakou rychlost ukazoval Váš rychloměr v inkriminovaném okamžiku. Ano, přiznávám, že jsem často znechucen, ale na vině jsou lidé jako vy, kteří mají pocit, že by se měli stále pokoušet ohýbat právo ve svůj vlastní prospěch. Budiž, vychovávat Vás nehodlám, na to již je trochu pozdě. Ale na závěr Vám, který jste již dle vašich slov \“příliš starý\“, popřeji alespoň to, abyste se nemusel dožít chvíle, kdy Vám zazvoní policie u dveří a nejistým hlasem sdělí, že Váš nejbližší přišel o život právě na silnici, kde si každý vykládá pravidla sám sobě. Já již to bohužel zažil.

    Bubák

    Bože můj, reagujete na příspěvek o pouhých 4 větách! Možná jste se měl nejdřív vyspat. Napsal jsem, že brzdy a aktivní bezpečnost by mi při smyku byly k ničemu! Tedy ochrání mě pouze ta pasivní = bezpečnostní pásy, airbagy, dostatečné deformační zóny, atd. Při 120 ještě mám šanci v dobrém autě přežít. Od 160 nahoru už je skoro jisté, že půjdu přes svodila, když je trefím, a mám to skoro jistý.

    Bubák

    Tak to by mě to Vaše měření vážně zajímalo. ROFLMAO Pokud jste měl vynikající signál, přesnost určení polohy je +/- 1 m, odečet polohy jedenkrát za sekundu! To už i to policejní počítání pixelů je přesnější.

    Bubák

    Takže už přiznáváte rychlost 172 km/h? Já myslel, že ji zpochybňujete. A není to 170 na dálnici, ale 170 na dálnici za daných povětrnostních podmínek 😉 Neustále si vybíráte jen to co se Vám hodí do krámu.

    xDrive dveřma napřed? Zajímavé. Já když dám svoji opravdovou čtyřkolku dveřma napřed, tak už jsem naprosto bez trakce.

    Tomáš Beran

    To nebyla klasická GPS v navigaci, ale VBOX od Racelogicu, který se používá k měření telemetrických údajů, takže bych to tak nepodceňoval. Čím myslíte, že se to jinde měří?

    Tomáš Beran

    Kde co přiznávám? 😉 To je jen číslo, o kterém se bavíme a které se nabídlo do diskuse, nic víc.

    xDrive dveřma napřed ne (leda na sněhu). Mám ještě jedno BMW na zábavu, a to 130i (její recenze je pro zájemce na moje.auto.cz pod nickem MrBeranek), a to dveřma napřed (má dodatečně přidaný samosvor) lítá až moc nadšeně. :)))

    _

    Narážím pouze na to, že málokterý řidič přizná, že jeho auto není nejlepší. Takže uznávat argumenty založené na subjektivním názoru řidiče vozu je dost nebezpečné. A brzdná dráha ? Ale jaká ? Kterou mělo auto při prodeji ? Nebo nezávislé měření každý rok ? Dva stejně staré vozy s rozdílným přístupem majitelů budo mít silně rozdílnou schopnost zastavit

    Svatá prostoto! Kdybyste žil v Norsku, tak byste se asi nechlubil ani rychlostí 100 km/h. Zato v Německu byste klidně jezdil 250 km/h. Úřady povolená rychlost je měřítkem bezpečnosti?

    Bubák

    Ale pane doktore, telemetrie je měření na dálku 🙂 VBOX je sice GPS, který v závislosti na modelu určuje polohu 10x, 20x, 50x nebo 100x za sekundu(*), ale pořád to je, vzhledem k přesnosti GPS signálu, na měření brzdné dráhy s přesností desetin metru málo. Nevím co myslíte tím \“jinde\“, ale profíci měřili dříve radary, po té laserovými detektory. U moderních aut je možno použít on-board měření, které je kombinací přesné a rychlé GPS, dat ECU, akcelerometrů nebo i vlastních snímačů otáčení kol, pokud jimi auto není vybaveno.

    * Teda přesněji řečeno on ten GPS ve VBOXu odečítá jen jednou za sekundu, ale je jich tam 10, 20, 50 nebo 100 a jejich cykly odečtů jsou posunuty o patřičný zlomek sekundy.

    Martin

    A když váš rodinný kombík potom zabrzdí na polovině toho, co vozidlo ( ve většině případů v poloviční hodnotě), které jede za vámi, to pak budete jednoznačně svalovat vinu na toho, kdo jel za vámi, přotože dostatečně nepředvídal možnou situaci před sebou a nedodržel bezpečnou vzdálenost. To přeci stanoví zákon. A přeci, ve výsledku z toho může být jen majetková škoda, zranění nebo třeba smrt. A tak je to s rychlostí. Někdo tvrdí, že rychlost sama o sobě nebezpečná není. Záleží na okolnostech. Já tvrdím, že nebezpečná je vždy, protože vždy dokážete lépe reagovat ve 130km/h než ve 170. Rovněž následky případné nehody jsou nejspíš téměř vždy nižší s nižsí rychlostí. A eliminovat důsledek, to je stejně důležité jako umět eliminovat příčinu. Ano, může být nebezpečné za každou cenu mít oči přilepené na tachometru na 50km/h omezení na jinak široké silnici, ale ono hlavně proto, že ostatní rychlost nedodržují a potom vznikají různé kolizní situace. Nikdo tady nedodržuje zákony do důsledků. I po české dálnici a nejen dálnici, ale i v Praze na rychlostních komunikacích se běžně pohybuji v rychlostech přes 200km/h. Ale chce to mít určitou sebereflexi. Jinak je to jen kopání kolem sebe jako malé děcko. A mě se zdá, že tak to chápe mnohem víc lidí, než jste si pane doktore původně mohl myslet. Opravdu doucám, že se nedožiji doby, kdy si každý bude právní předpisy vykládat po svém a sám hodnotit, jestli je okolí nebezpečný nebo ne.. A co se týče bezdůvodné buzerace. V tom je přeci právě ten vtip. Když člověk neví kdy ho kde změří, nebo kdy mu kde dají dýchnout, nemůže se na takovou situaci připravit. A tento princip podle mého tvoří hráz absolutní anarchii. Kdyby neexistovala hrozba represe v případě alkoholu za volantem, chlastají všichni. Nebo myslíte že ne? 🙂

    Martin

    Naprosto souhlasím. Pořád se dovídáme, co je špatně. Ale dozvedět se, jak by to tedy mohlo reálně fungovat, to je evidentně poněkud větší oříšek.

    Tomáš Beran

    Nic přesnějšího jsem tedy nesehnal, ale vycházím z porovnání dat, které např. tady přimo na Autowebu pomocí stejného přístroje. Neřeším tedy nyní absolutní hodnotu, ale rozdíl ve zjištěné hodnotě proti jiným autům a ta je zřetelně lepší – to jsem tím chtěl říct.

    Tomáš Beran

    Vypadlo mi tam na začátku druhého řádku \“se měří\“.

    Tomáš Beran

    To by bylo na každém řidiči. Chtěl by mít odpovídající argumenty, že by to ubrzdil? Pak by si to po technické stránce musel zařídit tak, aby se do té či oné brzdné dráhy vešel.

    Tomáš Beran

    Ve Vašem příspěvku je toho hodně, na co by se dalo reagovat, ale soustředím se na dvě věci:

    1) Na jednu stranu říkáte, že jezdíte po dálnicích a rychlostních komunikacích v Praze přes 200, ale současně jedním dechem dodáváte, že se nechcete dožít toho, aby si každý stanovoval svoje pravidla.

    Ale co jiného je jet 200+ po dálnici než to, že si v tu chvíli sám pravidla stanovíte a říkáte \“tohle ještě můžu, tím nikoho neohrozím\“? Prosím o vysvětlení.

    2) Na Vaši poslední otázku odpovím:\“Ano, myslím že všichni ne.\“ Všichni by určitě nechlastali. Že by se možná našlo víc lidí, co by pod vlivem sedli za volant? To nelze vyloučit, ale já razím odpovědnost až za výsledek, tzn. až se něco stane, ne než se něco stane a co kdyby se něco stalo. Takové \“kdyby\“ pro mne neexistuje a je jen podhoubím právě pro buzeraci.

    Dokonce i naše právní předpisy a judikatura Nejvyššího správního soudu mají za to, že je např. ke kontrole alkoholu nebo technického stavu nutné mít konkrétní a individuální důvod a v praxi se tak neděje (a policajti se tím navíc chlubí v médiích).

    Tomáš Beran

    A kdo by to tedy ve vztahu k mému jednání měl být, když ne já? Kdo a proč by měl rozhodovat, co je pro mne správné, když ne já?

    Takže Vy věříte, že když bych si svoje názory, stanoviska a články nechal pro sebe (a všichni ostatní, kteří by měli podobné choutky, taky), tak by to zabránilo tomu, aby u Vás ta policie nemusela zvonit, to jste tím chtěl říct?

    Nesdílím Váš názor, že toto chrání Vás, mě nebo kohokoliv jiného. Chápu, že bolest z prožité ztráty může někoho vést k takovým závěrům, ale to jste na nesprávné adrese. Myslíte, že nemyslím na to, jak bych se cítil, když by nějaký řidič, který by přecenil své síly, sestřelil ze silnice moje blízké? Jistěže myslím, ale narozdíl od Vás nevěřím tomu, že bych tomu jakoukoli represí, jakýmikoliv pravidly nebo čímkoliv zvenčí mohl zabránit.

    Vím dobře, že pokud bude přítelkyně s dcerkou v určitém okamžiku na určitém místě, tak na silnici zemřou, ale také dobře vím, že žádný zákon, ani žádný policista je před tím nikdy neochrání. Žádná efektivní deus ex machina neexistuje, jsme jenom my – tolik můj světonázor.

    gofry

    Radšej sa vysypem v 160 v BMW 7 než v 80 vo felícii. Autá sú proste rôzne, stanovovať paušálne max rýchlosť je k ničomu.

    Martin

    Jednoduše řečeno, dáte li lidem moc volnosti, dělají bordel. Od toho tu máme regulující právní normy a právní řád. Abychom to stádo trochu umravnili.
    I přesto, že si v tu chvíli pravidla stanovím, nemohu se potom divit, že jelikož jsem se provinil porušením zákona, budu za to potrestán. Mám co jsem chtěl a nebudu se vztekat jak malé dítě.

    A co se týče bodu dvě, myslím že v tom případě jste velmi naivní nebo se ve vašich názorech velmi málo zrcadlí skutečná všední realita, zřejmě z nedostatku vlastních praktických zkušeností.

    Je všeobecně známo, že v zemích, kde vám za krádež useknou prst a za recidivu ruku, se moc nekrade. A to je zejména prevence, ne řešení důsledků. Jistě, občas ho useknou někomu kdo je nevinný..

    Co se týče důvodu ke kontrole alkoholu, OPL a pod., opět si myslím, že jde o zbytečnou šikanu státního aparátu (myslím tím omezování pravomocí Policie, ne šikanu řidičů 🙂 )

    Máme snad jen to štěstí, že i přes tyto judikatury je nepřezkoumatelné subjektivní vnímání policistů a když řeknou \“ jel příliš pomalu (rychle, nedal znamení o směru jízdy atd..) a proto jsme pojali podezření, že řídí pod vlivem návykových látek \“ žádný soud nebude brát námitky obhajoby případného ožraly v potaz 🙂 Stejně tak slavná věta \“ odpovídal popisu hledané osoby \“ v případě zjištění totožnosti nebo dokonce osobní prohlídky zaobalené do hávu bezpečnostní prohlídky
    , kterou je policista oprávněn provést opět jen na základě jeho subjektivního uvážení, že se dotyčná osoba může pokusít proti němu užít zbraň.

    A já se ptám – je větší nevýhodou pro společnost tento nevýznamný zásah do osobních práv člověka ( třeba v případě foukání do alkotestru při namátkové kontrole, legitimování náhodných osob a jejich lustrace..), nebo naopak výhodou, jelikož dnes a denně se těmito postupy daří odhalovat trestné činy, hledané osoby, osoby které se vyhýbají nástupu do výkonu trestu nebo u sebe ( či ve vozidle ) přechovávají různý nezákonný kontraband ?

    P.S.: nikdo tu nikomu nechce sekat ruce 🙂

    Martin

    A ještě něco. V tramvaji jsem si na vás dnes vzpomněl, když jsem četl leták vydaný DP hl. m. Prahy. V úvodu je uvedno \“ Demokracie a právní stát\“ a klasická poučka o tom, že osobní svoboda jednoho končí tam, kde začíná druhého. Potom následuje dobrých 20 vyobrazení přeškrtlých zákazů jako je např. konzumace jídla v prostředcích MHD, tropení hluku, houpání se na držadlech atd. Ano, i to je demokracie. Nejen právo, ale i povinnost.

    Tomáš Beran

    Systém, který generuje justiční omyly (ať už jde o sekání rukou nebo ukládání pokut nebo zákazu řízení), je pro mne principelně nepřijatelný jako takový. To je totiž stejná argumentace, jako že když budete mučit teroristu, tak se dostanete k důležitým informacím, tj. že výsledek ospravedlní prakticky jakékoliv prostředky, takže když se kácí les, mohou létat klidně třísky. Tyhle silácké řeči ale lidem zpravidla vydrží jen do doby, než jsou tou třískou sami. Přijde mi proto jako naprosto neprozíravé podporovat a vytvářet systém, který v sobě létání třísek obsahuje, protože nikdy nevíte, kdy dojde na Vás. Svůj názor tedy opírám o to, že si myslím, že vím, jak se takový systém létajících třísek projevuje a v důsledku projeví a nechci a nehodlám opakovat chyby ostatních v tom, že jej nevědomky vytvářejí a pak jsou špatní z toho, že to nefunguje.

    Musím tedy oponovat tomu, že se jedná o naivitu. Naopak, já to vidím jako předvídavost nad tím, kam určité přístupy vedou. A protože věřím, že vím, kam nevyhnutelně vedou, už na počátku se vyhýbám je podporovat.

    Tohle proto není funkční řešení.

    Tomáš Beran

    Možná Vás to překvapí, ale já s Vámi v tomto principu zcela souhlasím. Teď mi ale ještě povězte, jak to souvisí s jízdou po dálnici nad limit. Tedy, která ta svoboda ostatních je dotčena nebo ohrožena?

    Tomáš Beran

    Kladete zajímavé otázky, rozsah odpovědí by byl ale nad rámec diskuse pod článkem, napíšu proto na to s radostí zcela samostatný blog. 🙂

    Bubák

    Ale vždyť už se tu několik dní bavíme konkrétně o BMW E91, v únoru při teplotách pod nulou a dnech, kdy přes ČR přecházela oblačnost se srážkami.

    Na rozdíl od Vás bych se ve 160 nechtěl vysypat v žádném autě. Na některých akcích BESIPu mají simulátor nárazu. Zajděte sitam a zkuste si náraz ve dvou rychlostech, třeba ve 40 a pak 50 km/h. Ucítíte ten rozdíl a jistě Vás přejde chuť se vysypat v jakémkoliv autě v jakékoliv mimoměstské rychlosti.

    Mirek Kuboš

    A jsme opět u faktu, že JUDr. Beran nemá jako právník ve firmě co na práci, tak se rozhodl, že bude zastupovat řidiče. Nejdříve je ovšem musí vyprovokovat ke svinstvům na silnici, čím větší svinstvo, tím větší honorář. Nechá si říkat \“dopravní expert\“ a přitom si nedokáže shromáždit alespoň základní právní normy ke svým odpovědím na tomto blogu. Holt, to by musel pár tisíc investovat do knih a publikací,jejichž obsah na googlu nenajde, tak tady opětovně plácá nesmysly a lidi mu, bohužel, bezmezně věří.\“Vždyť to napsal právník!\“ Přitom není schopen uznat, že jsou lidé, kteří nepotřebují titul k tomu, aby měli podobného koníčka, jako on, tedy dopravu, tyto materiály si shromáždili a při mnohých JUDr.-ových odpovědích nevěřícně kroutili hlavou, s jakou lehkostí a sebevědomím pan doktor dokáže psát nesmysly,či navádět k nebezpečným přestupkům.
    Nejsem právník a vlastně nevím pravou podstatu existence právníků. Mám však zato, že úlohou právníka není navádět lidi k nezákonnému jednání,aby je pak mohl zastupovat a zkasírovat,ať už spor vyhraje, či ne.

    Bubák

    No dobře, asi si moc nerozumíme. Shodou okolností jsem včera viděl klip BESIPu, kde udávali brzdnou dráhu ze 100 na 0 km/h bez reakční doby 80 m! Což je nesmysl, na suchu musí osobnímu autu s funkčníma brzdama stačit polovina. Pokud tedy porovnáváte vůči BESIPu, tak O.K.

    Pokud však porovnáváte s profi měřeními, tak to se mi nezdá. I zde na autowebu má 335d (asi nejbližší vašemu) 38 m. To, že by váš vůz brzdil výrazně lépe než jiné? Takový Superb nebo Oktavia na tom jsou s brzdnou dráhou úplně stejně 335d.

    Tomáš Beran

    Přičítám to obutí. Na té 335d byly Michelin Primacy HP, což jsou pneumatiky se sníženým valivým odporem a tudíž horším gripem a k tomu vzadu jen 225ky. Já tam mám Goodyeary Eagle F1 Asymmetric 2, které jsem vybíral právě kvůli nejkratší brzdné dráze (ADAC s nima v testu naměřil v Golfu dokonce jen necelých 34 metrů) a k tomu vzadu širší (255ky), takže bych ten rozdíl viděl v obutí.

    tom

    Myslím že ač se tento případ (sražené policejní auto), stal až po té kontrole, podobných případů kdy někoho sestřelili z odstavného pruhu dálnice už bylo v minulosti hodně.
    Ani by mne nenapadlo že poldové budou někoho stavět na dálnici – měl jsem za to že se používá nápis \“následuj mne\“ a odvezou si oběť někam na parkoviště…

    Tom

    Ať je to jak chce, tak je to jenom hra se slovíčky.
    Taky si můžu hrát.
    Existuje zákon, platí? Ano. Jel jste rychleji? Jel. Ohrozil jste někoho? Tvrdíte že ne, ale viděl jste někdy, jak reaguje auto, když mu bouchne pneumatika? Co když těch 40km navíc bude důvod, proč přeletíte svodidla a sejmete někoho v protisměru, kdo za nic nemůže?

    Netvrdím, že jsem takhle nikdy nejel, koneckonců v těchhle autech je 180km/h bezpečnější než ve 120tce stovka. Ale ostatní aspekty neukecáte.

    Pokud jste jel 170km/h (a Vy jste jel), tak byste se měl aspon zachovat jako chlap a pokutu přijmout. Vy ale jen ukazujete, proč právníci patří mezi největší zmetky u nás (bez osobní urážky, třeba jste jinak slušnej člověk).

    Zdravím kolego, ačkoli v obecné rovině je mi tento postup sympatický, myslím, že 172 km/h už na materiální aspekt uhrát nepůjde. Asi hlavním argumentem bude nepředvídatelnost pro ostatní řidiče.

    Ale třeba NSS překvapí.

    Blokově? Já myslel, že jste říkal, že se nikdy nic nemá platit na místě, pokud jsou za to body. A v té době byly body za každé překročení rychlosti.

    Tomáš Beran

    Tenkrát materiální aspekt ještě nebyl tak profláknutý a hlavně jsem neměl žádné body, takže mi to bylo jedno.

    Tomáš Beran

    A kdy jste naposledy slyšel o dopravní nehodě, kdy někomu praskla na dálnici pneumatika a přeletěl přes svodidla? Tahle hypotetická kdyby nemají žádnou vypovídací hodnotu, protože k takovým situacím prakticky nedochází. Teoreticky sice nastat mohou, ale jakou má jejich téměř nulová pravděpodobnost relevanci z hlediska posuzování čehokoliv? Je to asi tak stejně pravděpodobné, jako že se pode mnou ta dálnice propadne, takže bavme se o reálných rizicích a ne o vybájených scénářích.

    A k tomu poslednímu? Velmi sugestivní, ale s tak laciným a průhledným sofizmatem u mne neprorazíte. A to nijak nesouvisí s tím, že jsem právník. Každý holt nemá před vrchností tak ohebnou páteř. A je jen Vaše věc a Váš úhel pohledu, že mezi konformitu a dospělost kladete rovnítko.

    Tomáš Beran

    Tady slabinu nevidím, to se dá přebít tímhle od NS:

    7 Tdo 38/2009
    7 Tdo 214/2010

    Hmm, tak tyhle jsem neznal, já si pamatuju ten z roku 2005, který naopak vyzníval tak, že ta rychlost mít vliv může.

    Uvidíme tedy, co si z toho vezme odvolací orgán a NSS.

    No zas na druhou stranu je v rámci objektivity třeba dodat, že i ty judikáty připouští z toho principu výjimku, a to když je porušení toho rychlostního limitu natolik extrémní, že ho řidič, který má dát přednost nemohl předpokládat. Souhlasím s tím, že 170 km/h na 130ce za slabého provozu extrémní být nemusí, na druhou stranu, někde ta hranice asi bude a bude se muset posuzovat podle všech okolností případu – uvidíme, jak si s tím poradí odvolací orgán a NSS.

    Při vší úctě, řekl bych, že zas není třeba hnát to do extrému. Jezdit 250 na směrově odděleném čtyřpruhu, není-li vyloženě minimální provoz, je možná v Německu v souladu se zákonem, ale rozumné to není, protože ten rozdíl třeba oproti kamionům jedoucím 80 km/h je opravdu vražedný. A spoléhat se na to, že mi tam nikdo z těch hašašírů nevjede, na to já tedy nervy nemám. Samozřejmě, někde v lesích, kde nikdo nejezdí (a to mohou klidně být i některé úseky blízko u našich hranic) je to jiné.

    Obecně si ale myslím, že je-li v pravém trošku souvislejší provoz, je velmi nebezpečné míjet je touto rychlostí.

    Tomáš Beran

    To máte pravdu, hranice dle judikatury existuje tam, kde je objektivně nemožné situaci zjistit a vyhodnotit, a právě to vyžaduje zjistit všechny okolnosti, zvážit je a posoudit. Tak třeba z těch shora uvedených judikátů plyne, že se takto \“obtěžoval\“ jít do detailu a k podstatě až Nejvyšší soud. Hlavně že alespoň někdo. 🙂

    Tomáš Beran

    Určitě, ale nechal bych na řidičích, aby si to riziko zvážili sami (jako v Německu na úsecích bez omezení) a nestanovoval plošnou 130ku. Ve výsledku pojede 250 jen málokdo. Jednak bude hrát roli to, že si to málokdo troufne, málokomu to taky tak pojede a hlavně může někomu vadit v takovém tempu i spotřeba, takže ve výsledku to budou výjimky. Ale mezi 130ti a 250ti je řada scénářů, které budou bezpečné, tak proč je nepovolit.

    Herr Flick

    Jízda v rychlosti 172 km/h v novém baworáku, který řídí řidič s 20 lety zkušeností a 500 000 najetými kilometry bude o dost bezpečnější než jízda ve 130 km/h s feldou, jejíž řidič má papíry 3 měsíce..
    Nechápu proč je pro tolik lidí rychlost taková modla a za překročení 10 km/h na přehledném úseku (nevztahuji na tento případ, myslím to obrazně) by brali řidičák a zavírali na doživotí..

    Herr Flick

    Ano, jsou lidi, kteří kdyby byla na dálnici povolena pouze 70, tak takto pojedou a kdokoliv pojede 80 kmh, tak je to pro ně vyvrhel společnosti a vrah dětí a starých důchodkyň.. A nemíchejte zde rychlost a fungování na silnici..

    Herr Flick

    Sám říkáte, že jezdit rychle na rovém úseku umí každý jouda – a přesně to se stalo. Jel na rovném úseku, malý provoz, nikoho neohrožoval.. A pak vám z úst vypadne, že jel jako hovado.. Kromě toho, že jste ovce, jste i schizofrenik?

    Tomáš

    Martinovi: No nejse, si jistý jestli nepřekračují zákon. Teď se dívám na paragraf 18, odstavec 9, v zákoně 361/2000. Doslova se tam píše: \“…je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost silničního provozu na pozemních komunikacích\“.

    gumidos

    ale něco mi od Vás pane doktore schází. Protože zde musí být zahrnuta další chyba měření – jednu chybu vykazuje měření ujeté vzdálenosti v závislosti na času a druhou chybu vykazuje \“měření\“ vzdálenosti vozidel, které je pro určení rychlosti druhého vozidla stejně zásadní. Ty chyby se navíc nesčítají, ale násobí. Nedělám si iluze o přesnosti takovéto metody, zvlášť když vezmeme v potaz možný interval vzdálenosti, na kterou policie měří s poměrně nekvalitním obrazovým záznamem jejich kamery. Na jednu stranu zde máme cejchované měřidlo pro měření vzdálenosti a času a na druhou stranu upocenej policajt s brýlema počítá pixely na malé obrazovčičce…..

    gumidos

    Je vidět pane Bubáku, jak malé znalosti máte. Obrazovka má stále stejný počet pixelů. Ovšem jeden pixel zobrazuje rozměr či vzdálenost v hodnotě závisející na vzdálenosti od měřeného objektu. Příklad – při měření na vzdálenost 30 metrů znamená 1 pixel např. 2 metry vzdálenosti na vozovce, na vzdálenost 60 metrů již ovšem 4 metry apod. Takže při odhadu \“přibližně stejné vzdálenosti\“ vzniká další chyba v měření vzdálenosti od měřeného vozidla. Nehledě na další chybu zobrazení kamery, která určitě nebude žádný zázrak. Zkuste si někdy zvětšovat digitální foto – pak uvidíte, jak je 1 pixel nepřesný údaj.

    gumidos

    Máte pravdu že při přesném měření je jedno, jestli auto jelo 175 nebo 172 km/hod. Zde je ovšem měření nepřesné to zaprvé. Za druhé – už by nebylo jedno, zda-li auto jelo 179 nebo 181 km/hod. Zde už by byl rozdíl rovnající se zákazu řízení na 6 až 12 měsíců, protože překročení o 50 mimo obec je takto sazbováno + 5-10 kolíků peněžitého odpustku + další náklady při vracení řidičáku. Takže takto nepřesné měření, kde není počítána chyba měření vzdálenosti vozidel je poté použito ke \“zcela přesnému\“ vyjádření překročení rychlosti, navíc s možnosti překročení hranice rozhodné pro zařazení přestupku a výše trestu. To je opravdu trestuhodné.

    Viro

    na pokračovýání. Snad se úřední moloch dohrabe k výsledku zavčasu.

    Tomáš P.

    Dobrý den, ještě mě napadlo, jestli autor zkoušel rozporovat vlastní měření? Vyžádat si kalibrační protokoly apod.

    S tím souvisí paragraf 3 / odstavec 4, ve kterém se píše, že \“Nikdo nesmí používat technické prostředky a zařízení, které znemožňují nebo ovlivňují funkci technických prostředků používaných při dohledu na bezpečnost provozu na pozemních komunikacích (dále jen \“antiradar\“).\“ Vždyť každá kalibrační zkušebna musí tento odstavec porušit, protože kalibrace se dělá právě proto, aby ovlivnila funkci zařízení.

    Trol

    Možná se špatně dívám, nechybí v rozhodnutí výrok o sankci – jaká pokuta byla uložena?

    Ostravid

    Vážený pane \“JUDr.\“.
    To, že jste vzdělán v oblasti práva, čehož hojně zneužíváte (jak se zde exhibicionisticky chlubíte), ještě neznamená, že konáte v souladu s většinovým zájmem a názorem. Jistě jste si všiml, že žijeme v demokratické společnosti, která se vyznačuje tím, že volená autorita nastavuje pravidla. Ta se vám nemusí, jako jednotlivci líbit, nicméně jsou právně závazná a také vymahatelná. Pokud se vám taková společnost nelíbí, máte dnes už naštěstí možnost se odsud odstěhovat a neprudit ostatní. Pokud chcete, aby se \“nebezpečnost\“ daného chování posuzovala individuálně, podle okolností na daném místě a v daném čase, připouštíte, že by to bylo na vůli a schopnostech toho, který by to posuzoval. Ale vadí vám, že je na vůli a schopnostech toho, kdo posuzuje vzdálenost měřeného vozidla na základě docela dobře měřitelného snímku(a zpětně přezkoumatelného) z palubní kamery. Nebylo by lépe se se svým exhibicionismem rovnou prezentovat jako ten, který se rozhodl tomu \“nedokonalému\“ systému ukázat, kde má díry a neschovávat se za nějaké rádoby ušlechtilé myšlenky obhajoby \“té opravdové pravdy\“?

    Honza

    Ovšem pan Doktor používá výhradně legální postupy obhajoby, takže pokud se mu podaří obhájit u soudu a já pevně věřím, že se mu to podaří, tak není žádný důvad se někam stěhovat. Naopak v tomto případě by se konečně ukázalo, že tento systém nedokonalý je a že je namístě jej změnit, jelikož ta autorita jak říkáte je naprosto neschopná.

    Honza

    A pokud někomu vadí, že někdo je vzdělaný v právu a navíc umí své znalosti vhodně použít, tak ať jde studovat stejnou školu a naučí se potřebné zákony, vyhlášky a judikatury soudů. Chlubit se může jen ten co něco umí.

    Ostravid

    Netvrdím, že systém je dokonalý, nemá díry v zákonech a ani, že pan doktor postupuje nelegálně. Jen je potřeba nazývat věci pravými jmény. Pokud mu jde o to využít mezery v zákonech k tomu, aby se vyhnul postihu za spáchaný přestupek, má na to právo, ale ať se nepasuje do role mučedníka a obhájce \“chudáků nevinných obětí\“ \“zrůdného systému\“. Se stejnou urputností, s jakou se snaží zpochybňovat limit rychlosti 130 km/h na suché dálnici, by mohl zpochybňovat jakékoliv zákonem stanovené limity. Třeba hranici trestní odpovědnosti. Jký je věkový rozdíl mezi dvěmi osobami, z nichž jedna měla včera 15té narozeniny a druhá bude mít 15té narozeniny zítra? Téměř žádný, ale v případě, že spáchají dnes trestný čin, bude na ně pohlíženo rozdílně.

    Honza ZZR

    On ten nápis \“NASLEDUJ ME\“ má nějakou oporu v zákoně? Kde? Neoznačené auto s modrejma LEDkama…to by mohl bejt kdokoliv. Na nic takovýho nehodlám reagovat ať se svou STOPkou předjedou a pak, až na to bude místo, mne zastaví tak, jak to popisuje zákon. Na nějaký nápisy \“následuj svou žízeň\“ jim kašlu 8o)

    Vzal bych ovšem v úvahu, že ohrožení ostatních vozidel panem Beranem s rozdílem rychlosti kolem 42 km/h (172-130) je podstatně menší, než ohrožení pana Berana stojícího u vozu kolem jedoucími vozidly s rozdílem rychlosti 130km/h (130-0)

    Navíc je mnohem méně ohrožen řidič obklopený vozem se všemi těmi deformačními zónami a ocelovou konstrukcí okolo, než řidič stojící v pouhém oděvu u krajnice.

    Ohrozil ji vice on, nebo policiste jedouci 224 km/h

    224 km/h v temze unoru na teze silnici kvuli eventualnimu prijmu do statniho rozpoctu ve vysi par jednotek tisic kc je ovsem samozrejme moudre a rozumne pocinani

    Cili rikate, ze chybel materialni aspekt, nebot na te dalnici muze 120tka jet nejen stvkou, ale i stotricitkou a Beran jel autem, ktere pri udavanych 172 bylo rozhodne bezpecnejsi, nez ta 120tka pri rychlostech pod limitem.

    Jinymi slovy, ze ackoli jel rychleji nez nejake cislo, tak ohrozoval mene, nez jini lide do pismene dodrzujici zakon.

    Krátký P.

    Po přečtení článku a příspěvků k článku je mi velice líto, že v tomto státě panuje taková „demokracie“. Opravdu velice lituji, že zde není to co v USA, případně Anglie, kde by zmíněného řidiče vozidla po překročení limitu rychlosti (teda zákona), následného neuposlechnutí k zastavení, donutili policisté se zbraní v ruce vystoupit z auta, ksicht mu přišlápli k zemi, nasadili pouta a šup s ním do vězení. Okamžitý soud a trest. A mohl by mít titulů a vzdělání přehršel. Dovolávat se třeba presidenta, či Boha. Já v něm nevidím hrdinu, ale normálního praskaného lumpa, který se vyhýbá odpovědnosti.

    miki

    ne není to jen Váš názor, věc se dá popsat i takto, pan doktor jel s těhotnou přítelkyní a místo aby dodržoval předepsanou rychlost, tak porušil zájem chráněný státem – tedy dodržovat rychlost a neohrožovat tím BESIP. Např. v Rakousku by s takovouto argumentací pan Dr. neobstál.

    Ostravid

    Chtěl bych se vyjádřit k materiálnímu aspektu. Pan doktor by chtěl vědět, jaký byl v jeho případě. On se ovšem domnívá, že nebezpečí rychlé jízdy je jen v tom, jestli něco svými \“nadprůměrnými\“ brzdami neubrzdí. Takže začněme od začátku. Společnost má zájem ochránit zdraví a životy všech občanů, tedy i jeho. Nikdo určitě nebude rozporovat tvrzení, že se stoupající rychlostí stoupá riziko zvýšených následků v případě kolize. Ta ovšem nemusí nastat jen při střetu s překážkou z důvodu neubrždění vozidla. Existují i jiné okolnosti, které vedou ke vzniku kolize. Může dojít k prasknutí pneumatiky, bodnutí hmyzem nebo třeba ke zdravotní indispozici řidiče. V té chvíli se stává vozidlo neovladatelné. Řekněme, že při rychlosti 130 km/hod by neovladatelné vozidlo udržela svodidla na jeho straně dálnice, ale při 170 km/hod už může dojít k proražení svodidel nebo jejich přeletění a pak je v protisměru toto vozidlo jistá smrt pro jeho posádku iposádku protijedoucích vozidel, se kterými by se srazil. Svodidla mají své limity, stejně jako jsou dimenzovány připojovací pruhy nebo rozhledové poměry. I když se nic nestane, vozidlo pohybující se výrazně vyšší rychlostí v levém pruhu omezuje řidiče v pravém pruhu, jelikož mají mnohem větší problém vjet do levého pruhu při předjíždění pomalujedoucího vozidla. Z toho pak samozřejmě vznikají kolizní situace, které také občas končí havárií. Proto je třeba nastavit obecně platnou rychlost, při jejímž všeobecném dodržování bude provoz pro zúčastněné relativně bezpečný. \“Relativně\“ jsem použil proto, že nelze objektivně říci, která rychlost je ještě bezpečná. Proto musí někdo najít nějaký kompromis mezi bezpečností, plynulostí a rychlostí (říkejme tomu \“společensky přípjatelné riziko\“). Toto je úkolem zákonodárců, kteří s dopomocí expertů autoritativně stanoví třeba nevyšší povolenou rychlost. To že se pana doktora nikdo neptal na jeho názor nijak nesnižuje váhu přijaté zákonné normy. Ta má však smysl, pokud se jí budou řídit všichni. Pokud s takovou právní úpravou někdo nesouhlasí a chová se vědomě jinak, měl by přijmout trest a nesnažit se zpochybňovat samotnou opodstatněnost a správnost zákona. Na to má možnost nechat se zvolit na patřičné pozice a z nich pak prosazovat legislativní změny k obrazu svému.

    Honza

    Překročení stanovené rychlosti samo o sobě neporušuje žádný chráněný zájem. Vyjádřil se k tomu i NSS v rozsudku 5 As 104/2008 – 45. Tenkrát to bylo sice jen o 2km/h, ale jasně řekl, že samotné překročení rychlosti nestačí, což je jednoznačné. Pokud by to totiž stačilo, tak by to ten soud z fleku schodil se stolu. Tak nechápu v čem je pořád problém? Co pan doktor provedl tak strašného, že by ho tady polovina lidí nejraději ukamenovala?

    Honza

    Pravděpodobnost zdravotních potíží 33letého člověka, stejně jako prasknutí kvalitní pneumatiky na kvalitním novém autě je nesrovnatelně nižší než v případě starého řidiče ve starém autě i při daleko nižší rychlosti než je 130. Takže pokud chcete aplikovat pravděpodobnost prasknutí pneumatiky na novém autě nebo zdravotní komplikaci během jízdy mladého člověka. Tak by jste museli vyřadit z provozu téměř veškerá auta starší 5let a řidiče nad 50let (přibližný odhad), jelikož v případě vyššího věku řidiče i auta se zvyšuje pravděpodobnost kolize. V opačném případě každému měříte jiným metrem, což by v právním státě nemělo být. A jinak kolik znáte případů kdy maldý řidič nového auta měl nehodu, která byla důsledkem právě prasknutím pneumatiky nebo např. infarktu za volantem? A myslíte si, že se každý může dostat čestným způsobem do politiky bez jakýchkoli známostí? A pokud ano, jak dlouho tam mezi ostatními bude mít šanci něco udělat, pokud se příjde na to, že má poctivé úmysly? Obávám se, že pan doktor používá jedinou možnou obranu proti silniční buzeraci. Díky bohu, že i takovíto lidé jsou i když by jich bylo potřeba daleko více.

    Ostravid

    Chtěl bych se vyjádřit k materiálnímu aspektu. Pan doktor by chtěl vědět, jaký byl v jeho případě. On se ovšem domnívá, že nebezpečí rychlé jízdy je jen v tom, jestli něco svými \“nadprůměrnými\“ brzdami neubrzdí. Takže začněme od začátku. Společnost má zájem ochránit zdraví a životy všech občanů, tedy i jeho. Nikdo určitě nebude rozporovat tvrzení, že se stoupající rychlostí stoupá riziko zvýšených následků v případě kolize. Ta ovšem nemusí nastat jen při střetu s překážkou z důvodu neubrždění vozidla. Existují i jiné okolnosti, které vedou ke vzniku kolize. Může dojít k prasknutí pneumatiky, bodnutí hmyzem nebo třeba ke zdravotní indispozici řidiče. V té chvíli se stává vozidlo neovladatelné. Řekněme, že při rychlosti 130 km/hod by neovladatelné vozidlo udržela svodidla na jeho straně dálnice, ale při 170 km/hod už může dojít k proražení svodidel nebo jejich přeletění a pak je v protisměru toto vozidlo jistá smrt pro jeho posádku iposádku protijedoucích vozidel, se kterými by se srazil. Svodidla mají své limity, stejně jako jsou dimenzovány připojovací pruhy nebo rozhledové poměry. I když se nic nestane, vozidlo pohybující se výrazně vyšší rychlostí v levém pruhu omezuje řidiče v pravém pruhu, jelikož mají mnohem větší problém vjet do levého pruhu při předjíždění pomalujedoucího vozidla. Z toho pak samozřejmě vznikají kolizní situace, které také občas končí havárií. Proto je třeba nastavit obecně platnou rychlost, při jejímž všeobecném dodržování bude provoz pro zúčastněné relativně bezpečný. \“Relativně\“ jsem použil proto, že nelze objektivně říci, která rychlost je ještě bezpečná. Proto musí někdo najít nějaký kompromis mezi bezpečností, plynulostí a rychlostí (říkejme tomu \“společensky přípjatelné riziko\“). Toto je úkolem zákonodárců, kteří s dopomocí expertů autoritativně stanoví třeba nevyšší povolenou rychlost. To že se pana doktora nikdo neptal na jeho názor nijak nesnižuje váhu přijaté zákonné normy. Ta má však smysl, pokud se jí budou řídit všichni. Pokud s takovou právní úpravou někdo nesouhlasí a chová se vědomě jinak, měl by přijmout trest a nesnažit se zpochybňovat samotnou opodstatněnost a správnost zákona. Na to má možnost nechat se zvolit na patřičné pozice a z nich pak prosazovat legislativní změny k obrazu svému.

    Ostravid

    Vy znáte nějaký zákon, který je šitý \“na míru\“ každému jednotlivci? Co řeba mladý řidič v novém autě bez jakýchkoliv zkušeností? To bychom měli před nájezdem na dálnici vytvořit komisi, která posoudí v každém jednotlivém případě stav vozidla, pneumatik a zdravotní stav řidiče, vyhodnotí pravděpodobnost střetu např. s bažantem v daném úseku a pak každému nalepí na auto obrovskou nálepku s jeho dnes povolenou rychlostí, aby i ostatní věděli, co od něj mohou čekat? Myslíte, že to je správná cesta? To pak můžeme diskutovat o tom, že někdo je méně nebezpečný se třemi požitými pivy než někdo zcela střízlivý. Proč mají platit všichni stejně za dálniční známku, když každý používá dálnici jinak často? Proč může člověk získat ŘP v 15ti letech, když jsou i jedinci, kteří jsou ve 14ti letech stejně vyspělí? Není to diskriminace? A mohli bychom pokračovat donekonečna. Zkuste se zamyslet nad tím proč vůbec existují zákony (tedy pravidla) a jak by to vypadalo bez nich, anebo kdyby si je chtěl každý ohýbat podle svého.

    sarplan

    Analyticka poznamka :-). Presnost merania v takomto pripade zalezi na vzdialenosti pri merani.Pri vzdialenosti 800m a rozliseni 800 to predstavuje 1m.
    Aj ked na neanalyticke meranie pri vybere penazi to moze stacit :-).

    sarplan

    Nedocital som :).Vidim ze sa to uz riesi :)aj ked meranie vzdialenosti na zaklade pixelov moze naozaj sluzit len orientacne a zahrna aj dalsie potencionalne chyby ktore sa nakoniec scitavaju.

    sarplan

    Problem vysokych rychlosti je aj objektivny.Za reakcny cas (ten ostava rovnaky) prejde vozidlo pri 170 km/h 1,3x vacsiu drahu ako pri 130 km/h takze ostava samozrejme menej casu na riesenie situacie. Druha vec je ze ak je premavka nastavena na maximalnu rychlost 130 km/h tak nebezpecny je potom rozdiel rychlosti a nie vysoke rychlosti samotne.

    sarplan

    V tomto pripade to celkom tak s tou hrubou ciarou nieje a vysledok povolenych maximalnych rychlosti je vecou kompromisu. Odvija od reakcnej doby a mnozstva ukonov ktore mozno v istom case vykonat. Neurony pracuju u cloveka istou rychlostou ktora ma hranice. Kedze v beznej premavke sa zucastnuje vela vodicov su parametre (aj pre nadpriemernych) nastavene na priemer populacie (niekedy mi skor pripada nadpriemer :-)).Ano tazko urcit hranicu ci je to 130, 135 alebo 140 km/h ale rozdiel rychlosti 40km/h na dialnici je podla mna skor problem rozdielu a nie absolutnej hodnoty :-). A nakoniec keby sa vychadzalo len s  vypoctov na zaklade biologicko-fyzikalnych parametrov bez zohladnenia primeranej miery rizika boli by maximalne povolene rychlosti este omnoho nizsie.
    Inak suhlasim a drzim palce :).

    Právě proto, že žádný zákon nemůže být šitý na míru každému jednotlivci by se mělo s každým přijatým omezením zacházet jako ze šafránem a ne chrlit jeden zákaz za druhým jak na běžícím páse. To znamená, jen to co je NEZBYTNĚ nutné. To znamená např. jezdit vpravo, dávání přednosti v jízdě, atd. (což by stejně drtivá většina lidí dodržovala i bez zákona). Naopak určitě by se nemělo nějak regulovat denní svícení nebo např. poutání bezpečnostními pásy, které sice je prospěšné, ale jsou i lidé kterým naopak nepřipoutání zachránilo život. Spoustá lidí říká proč má potom platit léčení někomu kdo o sebe nedbá? To bychom ovšem nesměli dělat vůbec nic, jelikož kdo se přejídá, má málo pohybu nebo žije v prostředí ze zenčištěným vzduchem,… může potenciálně zatížit státní rozpočet úplně stejně jako někdo nepřipoutaný nebo bez přilby na motorce. Takže bychom museli zakázat téměř všechno. V diskutovaném případě znamená nechat danou rychlost na řidiči, ať si jí stanoví sám a pokud by se stala nehoda, tak posuzovat daný případ individuálně. Např. pokud někdo přejede z pravého pruhu do levého a srazí se z rychle jedoucím vozidlem v levém pruhu, tak je nutno vyšetřit, zda-li řidič přejíždějící do levého pruhu mohl vidět toho rychle jedoucího, pak-li že ne – je to vina rychlého řidiče, pokud naopak ano, je to jasné nedání přednosti. V případě vběhnutí zvěře na dálnici se klidně můźe stát, že skočí těsně pod jedoucí auto, takže zastavit by nebylo možno ani při rychlosti 30km/h, takže opět nejvyšší povolená rychlost je bezpředmětná. Co se týče mladého řidiče bez zkušeností je obvykle dospělý ( a pokud není, tak musí mít na ŘP povolení rodičů), takže je zodpovědný za své jednání, tudíž si musí uvědomit, na co má a co ještě musí potrénovat. Samozřejmě, že jsou i velmi nezopovědní řidiči, ale přece není možno kvůli pár jedincům omezovat většinu ostatních. To bychom museli např. nechat vykastrovat všechny lidi mužského pohlaví, protože je zde potenciální riziko, že někoho znásilní, sice malé, ale je. Zní to divně, že?
    Získání řidičského opravnění ve 14 letech pro vyspělé bych osobně neviděl jako problém, jelikož vyspělost se dá klidně změřit u psychologa, takže žádný problém, ale nedělám si iluze že by něco takového prošlo poslaneckou sněmovnou, vzhledem k jejímu složení, ale nemožné to není a určitě by to bylo i spravedlivější.
    Dálniční známka se dá klidně koupit i měsíční a pokud se Vám nechce kupovat ani ta, klidně můžete jet i mimo dálnici, pro jednou to zas takový problém není:-). Jinak vzhledem k výši DPH a spotřební daňe za pohoné hmoty by ty dálnice měly být zadarmo a ve zlatě, ale to je už na jinou diskuzi.
    Takže podtrženo sečteno, zákony jsou třeba, ale musí obsahovat jen to nejnezbytnější a hlavě sloužit pro lidi ne být samoúčelné nebo dokonce jít proti nim. A hlavně nesmí zakrýt zdravý lidský rozum, jelikož pokud budeme spoléhat jen na ně, tak to bude cesta do pekla.

    sarplan

    Trochu diskusiu ale teraz ste ma trocha sklamal.
    Prave v tom je ten rozdiel ze na okruhu svojim spravanim neohrozujete ostatnych pretoze je to okruh a ucastnici tam o tom vedia.Bezna cestna prevadzka okruh nieje 🙂 takze sa tam ucastnici tak nespravaju a ani nepocitaju s tym ze sa tam tak bude spravat niekto iny :).

    Ostravid

    Dle mého názoru a názoru většiny zákonodárců (což je v demokratické společnosti podstatné) je nezbytně nutné omezit maximální povolenou rychlost, jelikož na osobní, nekritické vyhodnocení situace nelze v mnoha případech spoléhat a byla by tak akorát otevřena cesta k ještě větší džungli, než je dnes. Váš názor je odlišný, takže kdo má větší pravdu. Mělo by se hlasovat, čí názor je v naší společnosti většinový. Ale to se právě stalo při příjímání zákona našimi volenými zákonodárci. V zastupitelské demokracii to zkrátka jinak nejde. Bohužel v našem českém rybníčku jsou omezení a zákazy většinou pro ty slušné. Ostatní na ně kašlou a ty slušné ohrožují a omezují. Místo sebereflexe se pak snaží vykonstruovat teorie o buzeraci na silnici, hledají procesní kličky atd. Podle Vás bychom neměli ani nařizovat technické prohlídky, použití zimních pneumatik nebo třeba použití výstražného trojúhelníku. Všichni jsou přece dospělí a dostatečně inteligentní na to, aby používali vozidlo v řádném technickém stavu, na sněhu použili zimní pneumatiky, při nouzovém stání trojúhelník atd. Ale ono to tak nefunguje. Vy se pohybujete v rovině teorií a snů. Ale máte na to právo, a když vás bude takových většina, podřídím se tomu a budu se chovat podle nastavených pravidel nebo se je budu snažit změnit. Nebudu je ale vědomě porušovat, a pokud ano, přijmu trest.

    Honza

    Myslím, že se v tomto asi neshodneme. Já Váš názor respektuji i když je dost odlišný od toho mého. Nicméně výše uvedený případ ještě není u konce, takže uvidíme jak si s ním poradí soud (pokud to tam dojde). Ale nazývat tento způsob vlády demokracií je spíše ironie. Nevím co je domokratického na tom dát jednou za 4 roky lístek do volební urny s tím že ani většinu s těch lidí neznám, takže pokud se rozhodnu pro někoho kdo už byl u moci a souhlásím s nim jen v části věcí tak tedy volím menší zlo, což je nedostačující. Pokud se mi bude zamlouvat jiný program, ale bude jej mít nová strana s novými lidmi, tak je to jen sázka do loterie. A stejně nikdy dopředu nemůžu vědět co bude vítěz dělat po volbách, případně s kým se spojí. A kde mám jistotu, že splní co slíbí? A myslíte, že ty volby probíhají poctivě? Že nikdo s volební komise například nepřidá hlasy jedné straně nebo neubere jíné, popřípadě nepřikroužkuje někomu hlasy nebo se jen nesplete v počítání? Drtivé většině volených lidí jde jen o moc a peníze a před volbama Vám naslibuje cokoliv, jenže pak už to z nich nemáte jak dostat. A pokud bych se já sám tam snažil kandidovat s poctivými úmysly, tak na to zaprvé musím mít peníze, abych mohl založit stranu a i kdybych oslovil řadu lidí, což by mohli být dejme tomu příznivci JUDr. Berana, tak ale vzhledem k tomu, že mě nikdo nezná mi svůj hlas dá sttva zlomek z nich i když mají stejný názor na danou problematiku. A to uvažuji jen dopravu. Ale třeba i ten zlomek co by mi ho chtěl dát ho nedá jen proto, že budou mít jiný názor na školství, zdravotnictví, kulturu apod.
    Tudíž si nemyslí, že zrovna současné vedení státu je přáním lidí. Obávám se totiž toho, že pokud nikdo nebude vrchnosti klást odpor, tak zachvíli vymyslí i normu na to kdy má kdo chodit na záchod a jak se má nechat ostříhat. A na závěr musím podotknout, že také jezdím v provozu, takže myslím, že to jen teorie není:-)

    Ostravid

    Vy znáte nějaký zákon, který je šitý \“na míru\“ každému jednotlivci? Co řeba mladý řidič v novém autě bez jakýchkoliv zkušeností? To bychom měli před nájezdem na dálnici vytvořit komisi, která posoudí v každém jednotlivém případě stav vozidla, pneumatik a zdravotní stav řidiče, vyhodnotí pravděpodobnost střetu např. s bažantem v daném úseku a pak každému nalepí na auto obrovskou nálepku s jeho dnes povolenou rychlostí, aby i ostatní věděli, co od něj mohou čekat? Myslíte, že to je správná cesta? To pak můžeme diskutovat o tom, že někdo je méně nebezpečný se třemi požitými pivy než někdo zcela střízlivý. Proč mají platit všichni stejně za dálniční známku, když každý používá dálnici jinak často? Proč může člověk získat ŘP v 15ti letech, když jsou i jedinci, kteří jsou ve 14ti letech stejně vyspělí? Není to diskriminace? A mohli bychom pokračovat donekonečna. Zkuste se zamyslet nad tím proč vůbec existují zákony (tedy pravidla) a jak by to vypadalo bez nich, anebo kdyby si je chtěl každý ohýbat podle svého.

    Ostravid

    Aha, už vás chápu. Současná garnitura vám nevyhovuje, u nějaké příští nevíte, co od ní čekat, tak se vyseru na všechny, nebudu se řídit ničím a budu se snažit hledat mezery v zákonech. Jo, to je taky názor. Říká se tomu anarchie a je zcela legitimní ho zastávat. Jaký máte recept na lepší prosazování zájmů většiny?

    Ostravid

    Aha, už vás chápu. Současná garnitura vám nevyhovuje, u nějaké příští nevíte, co od ní čekat, tak se vyseru na všechny, nebudu se řídit ničím a budu se snažit hledat mezery v zákonech. Jo, to je taky názor. Říká se tomu anarchie a je zcela legitimní ho zastávat. Jaký máte recept na lepší prosazování zájmů většiny?

    KIKI

    Teď se zkusme posunout o kousek dále. Třeba takoví Belgičané. Ti \“debilov\“é mají své dálnice dokonce osvětlené pouličním osvětlením a přesto tam mají limit 120 km/hod, stejně jako na většině úseků v Německu. Tam asi ti \“idioti\“ taky nepochopili, že u nás máme nějakého doktora, který má nadstadardní schopnosti a mimořádné brzdy a tupě ho omezují v rychlosti. Zajímalo by mne, jak by se tam při překročení rychlosti náš pan doktor dožadoval materiálního aspektu. Nijak. Toto je možné jen u nás v Kocourkově. Nebo vás podceňuji, pane doktore, a byl byste se schopen takhle urputně domáhat svých \“práv\“ i tam?

    Michal

    Jezdim Jednou tydne do z  Frankfurtu do Cech a zpet. Muzu vam rict, ze neomezena rychlost neni jen na nekterych usecich, ale prave naopak, omezena je jen na nekterych usecich, typicky rekonstrukce, dalnicni krizeni, pak jeste v noci u useku, kde jsou domy. Ale na me trase je neomezena rychlost na cca 60-70%.
    Jezdim zcela bezne 180-200 a neni s tim zadny problem. Takze take nechapu, pokud to podminky dovoluji, proc je problem jezdit takto rychle i u nas. Na D1 je opodstatnene omezovat rychlost, ale na takove D5 nebo D8, ktere jsou mnohem novejsi to smysl moc nema.

    anti bubák

    No Pane bubáku. Bohužel vůbec nerozumíte měření pomocí GPS…. Máte pravdu GPS má nějakou chybu při měření horizontální polohy. Při vertikálním měření je ještě větší. Bohužel při měření rychlosti je odchylka při běžných rychlostech s více kanálovým přijímačem minimální…

    Michal

    Vetsine useku v nemecku: jak casto tam jezdite, asi moc ne, je to prave naopak, 120 bejva jen na rekonstrukcich, krizeni, kolem obydlenych zon (vetsinou az po desate) an silnicich s opravdu spatnym povrchem, na me kazdotydeni ceste z Frankfurtu do Cech je to tak 20-30% cesty. takze jake na vetsine ? pokud chcete argumentovat, tak aspon nelzete.

    KIKI

    Teď se zkusme posunout o kousek dále. Třeba takoví Belgičané. Ti \“debilov\“é mají své dálnice dokonce osvětlené pouličním osvětlením a přesto tam mají limit 120 km/hod, stejně jako na většině úseků v Německu. Tam asi ti \“idioti\“ taky nepochopili, že u nás máme nějakého doktora, který má nadstadardní schopnosti a mimořádné brzdy a tupě ho omezují v rychlosti. Zajímalo by mne, jak by se tam při překročení rychlosti náš pan doktor dožadoval materiálního aspektu. Nijak. Toto je možné jen u nás v Kocourkově. Nebo vás podceňuji, pane doktore, a byl byste se schopen takhle urputně domáhat svých \“práv\“ i tam?

    Lukas Blecha

    Podepisuji v plném rozsahu.

    Honza

    Tak anarchii zravna ne. Uz jsem zde jednou psal, ze zákon je potrebny, ale v nezbytne nutnem rozsahu. Co jsem tim myslel to jsem taky psal. Nicméně současná garnitura mi opravdu nevyhovuje. A co se týče lepšího prosazování zájmů většiny bych se snažil použít např. referendum, stejně jako tomu bylo např. hlasování o vstupu do EU. Ale jinak Vám moc závidím, že to všechno takto dokážete brát. I kdyby poslanci vymysleli sebevětší nesmysly, tak Vám to vadit nebude. To jste potom šťasný člověk. Přeju, ať Vám to dlouho vydrží:-)

    JD

    Jezdím pracovně po celé republice, a má zkušenost je že jet 130 po dálnici při nízkém provozu je pro mně extrémně únavné. Díky tomu mám větší předpoklad dělat chyby a nedávat pozor. Svižná jízda 180 podstatně zkrátí cestu a umožní mi soustředit se na dění okolo vozu. Klíčem k bezpečné jízdě je vědět co se děje před i za autem a předvídat. Rychlost sama nevypovídá nic o bezpečnosti. Ano i když jedu tak jak se mnoho řidičů neodvažuje ani myslet, vždy beru ohled na ostatní. Toho se mi od pomaleji než 130 a nepředvídatelně se pohybujících vozidel dostává zřídka. / dlouho jsem jezdil Fabií 1.4 takže mám pochopení pro to, když to někomu nejede při předjíždění…

    "Jel výrazně nad limit a rychleji než ostatní řidiči" - ukam

    Jezdím denně stovky km a s dodržováním limitů nepočítám – prostě sleduji průběžně dění kolem sebe – od toho jsou zrcátka, že?! Obvykle mne mnohem více ohrožují pod limitem jedoucí auta která sledují jen provoz před sebou a nepočítají s tím, že někdo bere v úvahu nepřesnost budíku který mají na palubovce a nejede tudíž raději 15 km pod limitem. Samozřejmě, že se rychlost přijíždějícího vozu špatně odhaduje při letmém pohledu do zrcátka těsně před vyjetím z pruhu. Pokud ale sleduji dění za sebou pravidelně nestane se mi že bych mněl s odhadem problém. Bohužel tato arogance se blbě měří (dá se jen odhadovat) tak se nepostihuje. Nejhorší je že tito lidé nejspíše celý život prožijí v domnění bezpečné jízdy, než je nesmete nějaký \“pirát\“ kterému se vrhli před auto… 🙁

    JD

    Dle komentářů je Martin policajt. Proto jezdí po Praze 200+

    KIKI

    Teď se zkusme posunout o kousek dále. Třeba takoví Belgičané. Ti \“debilov\“é mají své dálnice dokonce osvětlené pouličním osvětlením a přesto tam mají limit 120 km/hod, stejně jako na většině úseků v Německu. Tam asi ti \“idioti\“ taky nepochopili, že u nás máme nějakého doktora, který má nadstadardní schopnosti a mimořádné brzdy a tupě ho omezují v rychlosti. Zajímalo by mne, jak by se tam při překročení rychlosti náš pan doktor dožadoval materiálního aspektu. Nijak. Toto je možné jen u nás v Kocourkově. Nebo vás podceňuji, pane doktore, a byl byste se schopen takhle urputně domáhat svých \“práv\“ i tam?

    Hufnágl

    Jediná potíž Vašeho krajně obsáhlého komentáře je v tom, že předjímáte následek. Legislativa ale hodnotí především dopady-následky. Takže trestat ze to, \“co-by-se-možná-při-splnění-2,5-milionu-dalších-okoloností-o-kterých-víme-prd,-mohlo-možná-stát,-jenom-proto,-že-to-sice-nevíme,-ale-jenom-si-to-myslíme\“ je trochu zcestné. Zejména proto, že ty tušené následky nemají žádnou měřitelnou hodnotu a záleží čistě na subjektivním posouzení věci. Vy prostě chcete diktovat univerzální chování a ignorujete to že každý čověk každý den milionkrát přizpůsobuje chování konkrétní situaci. Při nepřizpůsobení musí nést následky – ovšem říkat mu co je přiměřené bez znalosti konrétních okolností může jenom hodně otrlý jedinec.

    KIKI

    Teď se zkusme posunout o kousek dále. Třeba takoví Belgičané. Ti \“debilov\“é mají své dálnice dokonce osvětlené pouličním osvětlením a přesto tam mají limit 120 km/hod, stejně jako na většině úseků v Německu. Tam asi ti \“idioti\“ taky nepochopili, že u nás máme nějakého doktora, který má nadstadardní schopnosti a mimořádné brzdy a tupě ho omezují v rychlosti. Zajímalo by mne, jak by se tam při překročení rychlosti náš pan doktor dožadoval materiálního aspektu. Nijak. Toto je možné jen u nás v Kocourkově. Nebo vás podceňuji, pane doktore, a byl byste se schopen takhle urputně domáhat svých \“práv\“ i tam?

    Ostravid

    Zkusme to oklikou, kterou třeba pochopí i ti, kteří jsou zapřisáhlými obhájci bezmezné lidské svobody. Nic proti ní nemám, jen se její míra musí upravit podle prostředí, ve kterém ji chceme uplatnit. Umím vám tady opsat rúzná moudra z učených knih, ale lepší bude příklad. Například myslivci. Jelikož používají střelné zbraně, mají přísná pravidla, jak mohou zbraň použít. Člověk by řekl, že jsou to přece inteligentní, dospělí lidé (mající zbrojní pas), tak proč jim budeme přikazovat, jak se má zbraň používat. Přesto, že jsou všichni poučeni, dojde každý rok k zastřelení několika lidí při lovu. Nekázeň? Ano. Tak zkusme zrušit veškerá pravidla pro lov a uvidíme, jestli ubude obětí. To je paralela s omezením rychlosti. Jestli někomu vadí nějaký zákon, má právo uspořádat demonstraci, posílat své návrhy poslancům, psát tisíc článků do novin, držet hladovku a já nevím co ještě, ale nemá právo zákon porušovat.

    A co ta Belgie?

    A co ta Belgie?

    Ichtyl

    A ono je něco špatně na tom předjímat následky? To jako budeme vždycky čekat až se někdo zabije v autě, abysme upravili rachlost nebo počkáme až spadne panelák, abysme určili šířku nosné zdi? Podle čeho vy byste chtěl žít?

    Martin

    Jisté nebezpečné jednání policistů, za účelem odhalování protiprávního jednání ostatních, je v zájmu společnosti. Jinak takové jednání totiž není možné postihovat.

    U policistů se tedy opravdu bude řešit až případný důsledek, příčinou je samotné protiprávní jednání přestupce, které takové jejich jednání vyvolalo.

    Proč třeba policista může u sebe viditelně nosit nabitou zbraň a civilista ne ?

    Proč se policisté mohou chovat takto

    http://www.youtube.com/watch?v=F5hDjmfdEps

    a když tím neohrozí žádnou nezůčastněnou osobu, není to v rozporu s žádným zákonem ?

    Proč mají policisté x vyjímek co do zásahu osobních a osobnostních práv občanů, která v případě zneužití osobou bez příslušných pravomocí by byla klasifikována jako jednání protiprávní ?

    Znovu – je to, narozdíl od překročení rychlosti běžným občanem, v zájmu společnosti. Vede to k postihování protiprávního jednání a nastolení pořádku a bezpečnosti.

    Silniční pirát

    A co selský rozum? Já jezdím hodně často, zpravidla v noci. Vzhledem k okolnostem, zejména nízká hustota provozu, překračuji zcela vědomně rychlost. Proč bych nejel po dálnici 200 km/h, když tam nikdo jiný není, okreska ve 150, zase nikdo kolem? Nikoho neohrožuju, tak jděte do …. To, že řidičské schopnosti, případně možnosti Vašeho vozu končí u 130, je Vaše věc. Je to o řidiči a o tom, co umí. Někteří mají mozek a dovedou se podle situace rozhodnout, jiní umí papouškovat. Jinak jezdím bez nehod a bez pokut už 20 let. 🙂

    Honza

    Tak právě selský rozum je bohužel pro řadu lidí sprosté slovo:-(

    Honza

    Tak právě selský rozum je bohužel pro řadu lidí sprosté slovo:-(

    Rejpal

    Ve městech, kde jsou ulice, které jsou určené především k pohybu osob (rozuměj chodců), je legislativně nejvyšší povolená rychlost na některých částech (vozovce) omezena na 50km/h. Chodec přecházející vozovku je neustále ohrožován mnohem větším rozdílem rychlostí, než za jaký měl být pan Beran pokutován. Přitom mozí berani považují toto omezení rychlosti za příliš velké a vyžadují zvýšení limitu, případně jezdí mnohem rychleji. A to mnohdy i v té části ulice, která není primárně určena vozidlům (chodník, pěší zóna, obytná zóna).

    Rejpal

    Omezení lidí je někde mezi 25 – 45 km/h.

    Zeptejte se olympijského sprintera, který běží finále 100 metrů mužů, zda by byl schopný zastavit před neočekávanou překážkou na dráze.

    Rejpal

    Společenská nebezpečnost jako materiální aspekt v případě individuálního posuzování dopravního přestupku je přinejmenší úsměvná.

    Mohu uvést příklad, kde společenská nebezpečnost jednotlivých přestupků je mnohem menší, než nadlimitní jízda pana Berana.

    V Praze mezi ulicemi Strakonická a Nádražní je spojka, ve které jsou zastávky autobusů MHD a v některých hodinách je zde dopravní značkou zakázán vjezd ostatním vozidlům. Na konci této spojky je místo, kde občas stojí hlídka Policie ČR a odchytává (pokutuje) případné přestupce. Přitom žádný z těchto pokutovaných přestupků způsobených bezohledným, nepozorným či nepřizpůsobivím řidičem není sám o sobě společensky nebezpečný. (Střet osobního vozidla s autobusem nemívá větší následky pro osádku autobusu a ani případný střet s chodcem při rozumné rychlosti nemůže mít horší následky než střet chodce s autobusem.)
    Společensky nebezpečná by byla až situace, kdyby tento zákaz vjezdu porušovali \“normálí\“ řidiči a množství osobních vozidel zkracujícíh si tudy cestu by bylo takové, že by to komplikovalo pohyb vozidel MHD.

    Rejpal

    Podle selského rozumu by měl sedlák jezdit v pravo pouze v případě, kdy jeho lateralita umoňuje nezpůsobuje pomalejší reakce právě v případě jízdy vpravo oproti laterálně výhodnější jízdy vlevo. 😉

    Když jsem si četl ten záznam, tak za tu cenu to stojí – zvlášť ve srovnání se vstupným na Petřínskou rozhlednu.

    K4my

    Na posuzování rychlosti a plynulosti je studií několik, a zpravidla najdete takové studie na každé dopravní fakultě v ČR…. Jenže jak je známo, tak nikdo s nikým nespolupracuje…

    výsledky jsou jednoduché, rychlost způsobuje rizikovost (nejde jen o počet nehod ale i o rozsahy)zkrátka s druhou mocninou. A pro plynulost jízdy je klíčová \“pomalost\“…. bohužel… Vše se dá nějak ovlivnit, ale bere se příklad ČR….

    Řešení? Investice do infrastruktury.

    K4my

    Vaše scénáře bych rád viděl. Bavíme se stále o českých dálnicích, které jsou a stále budou.

    1) Stále opomíjíte člověka a jeho schopnosti jakožto fakt, který selhává téměř vždy jako první, výmluvy alá technická závada jsou zase jen a jen jeho vinnou, kterou by měl každý očekávat.

    2)130- není nařízená rychlost ale maximální povolená, takže si prosím dejte voraz, až udete nadávat těm co jedou pomaleji než 130, nebo těm co se striktně drží její horní hranice.

    nehodlám pitvat jednotlivé případy, ani fakt, že český národ zkrátka řídit neumí, ale je nutno konstatovat fakt, ŽE TO NENÍ OPROTI CIZÍM ZEMÍM EVROPY ZASE AŽ TAK HROZNÉ jak někteří pisálci píší..

    možná až se přestěhujete do německa a budete tam jezdit denně, si najdete zase spoustu jiných věcí na psaní, jak jsou n´ěmečtí řidiči špatní a co dělají zle, možná ale prvně, než budete psát, bude vhodné se zamyslet, jestli spíš není chyba na straně někoho úplně jiného

    K4my

    sprintérovi to štěstí dáno není, ačkoliv se může pokusit \“zaseknout\“, zlomil by si setrvačností minimálně nohy…. U automobilu je možné materiály a konstrukci volit lépe než u člověka… bohužel.

    MiB

    Dobry den,

    co se vystrizeni kusu videa a jeho zpomaleni tyce, zkuste treba Avidemux. Je t linuxova zalezitost, ma ale i port pro Windows, ovladani je jednoduche.

    Otevrete sve video, markry A a B vyberte konkretni usek (nebo vyberte vsechny ostatni a pres Edit – Cut je smazte), jdete na Video – Framerate a snizte framerate. Framy nebudou vynechavany, budou jen zrychleny nebo zpomaleny.

    Zatim jsem nehloubal nad tim, jak zpomalit i audio, nicmene jej lze ulozit zvlast (treba jako mp3), zpomalit externe (v Oknech se mi libila utiita Wavosaur) a vysledkem pak opet v Avidemuxu nahradit zvukovou stopu videa.

    Anebo zkusit Adobe Premiere nebo tak neco. ;o)

    co si pamatuju, tak jeste porad plati jakasi vyhlaska ministerstva (Dopravy nebo vnitra), ze policie muze z taktickych duvodu prekrocit zakonem povolenou rychlost (pri pronasledovani pachatele, ktery by pri zahlednuti majaku mohl zvysit rychlost a kvuli velke vzdalenosti hlidce ujet)… ale kdysi jsem se ucil, ze zakon je nadrazeny vyhlaskam, tak Vam nevim.. 🙂

    Vlado222

    Dobry den vsetkym.
    Predovsetkym si myslim, ze kazdy clovek pracujuci v urcitej profesii by sa mal snazit, aby jeho profesia bola ostatnymi povazovana za vazenu. Napriklad hasici, policajti, lekari, ucitelia, piloti. Tak isto aj pravnici. Tak ako ocakavam od ucitela, ze bude dobre ucit a vychovavat nase deti, tak od pravnika ocakavam, ze bude dodrziavat pravidla. To je myslienka na uvod.
    Hovorite, ze mate dobre auto, takze zvladate rychlejsiu jazdu po dialnici, najma v slabej premavke. To vam neberiem, urcite je vyhodnejsie ist po prazdnej dialnici rychlo. Po kvalitnej hladkej ceste (ako je napr. medzi Prahou a K. Varmi) je na nervy ist predpisovo. Sam tam jazdim podla GPS 133 km/h na tempomate a je to otravne pomale. Avsak vacsina usekov je rozbita a derava, takze ked vase BMW dostane na zlom useku dialnice defekt, tak vasa tehotna priatelka bude urcite lepsie znasat zastavovacie manevre zo 130-kilometrovej rychlosti ako zo 180-kilometrovej.
    Suhlasim s nazorom, ze je lepsie nechat ludi, nech si sami zvolia najlepsiu rychlost. Ale nie v Cesku ani na Slovensku. Mam uz svoje kilometre odjazdene na nemeckych, ceskych, slovenskych a trochu aj francuzskych dialniciach a treba zopakovat znamy fakt, ze Nemci su svojimi schopnostami a kulturou jazdy inde ako my. Im mozme dovolit na niektorych usekoch ist rychlo. Ak idete 200 po nemeckej dialnici, tak sa vam do laveho pruhu (ako aj vy vravite) nenatlaci Fabia HTP. Pretoze Nemci za volantom aj rozmyslaju. U nas sa vam to vsak bezne stane, preto nas treba vsetkych stlmit na max. rychlost 130 km/h.
    V kazdej krajine su dobri aj zli vodici, ide o to, aky je pomer tychto vodicov v danej krajine. V Nemecku mam pocit, ze vodici idu rychlo, ale spolahlivo, presne a slusne. Na ceskych dialniciach (sorry, ale je to tak…) jazdia bud prasata, alebo uplni amateri. Ak sa amater nauci jazdit, vacsinou sa z neho stane prasa, inak vo svete ostatnych prasiat neprezije. Vid priklad pani, ktora nas v bielej Felicii vyblikavala, lebo sme jej zavadzali (isli sme 150), alebo vykriveneho seniora, ktory sa na mna zavesil vo svojom 20-rocnom sivom seate s nefunkcnym prednym svetlom a pustil ma az ked som zrychlil na 180. Lenze on uhol hlavne preto, lebo spoza neho vyletela Fabia TDI combi. Tej som uz nestacil, tak som sa pokorne stiahol, aby ma v 200 kilometrovej rychlosti predbehol. Ja som mal som O2 1.9 TDI, ktora uz prestavala na ceste drzat, navyse cesta bola derava. Ale on ma aj napriek stabilite a veku jeho auta a zlej ceste dal.
    No a na Slovensku jazdime po dialnicach ako teliatka, sme celi pokakani. Ani uhnut do praveho pruhu nevieme bez toho, aby sme pri tom nestresovali a ked stretneme niekoho, kto ide podla tachometra 140 (podla radaru 133), tak ho povazujeme za pirata.
    Takze ak mame nekvalite dialnice a vela amaterov, ktori vyvolavaju necakane situacie, tak je podla mna vhodne stanovit najvyssiu povolenu rychlost a aj ju kontrolovat.
    To je jedna vec. Druha vec je, ako je tato rychlost kontrolovana a kam sa to cele zvrhlo (na buzeraciu). Ale to uz vsetci vieme, ze tento nastroj uz nesluzi na svoj povodny ucel, tak to nebudem znovu rozoberat.
    Bol som sokovany, akym primitivnym sposobom je merana rychlost. Myslel som si, ze ak ma meria dialnicna policia, tak moju vzdialenost od ich auta zameraju pristrojom (napr. laserovym snimacom) a k tomuto bodu si pristroj ulozi udaj o kalibrovanej rychlosti policajneho auta. Potom meranie zopakuju znova napr. o tri sekundy. Ja sa uz nachadzam inde ako oni (dalej) ale pocas tych troch sekund a prejdenej vzdialenosti vedia presne vypocitat moju rychlost. Ale oni to tak nerobia, oni sa musia drzat za mnou vo svojom technikou nadupanom aute, aby potom do sveta vypustili nedoveryhodne a nepresne cislo…
    Pozn.: Celu diskusiu som necital, pretoze vzhladom k jej rozsahu sa to neda.
    A potom prosim napiste, ako to cele dopadlo – som velmi zvedavy, ako tie teliatka budu reagovat http://static.autoweb.cz/img/smiles/smile.png

    Zdeněk

    No je to hezký, je vidět, jaký je zde respekt k policii a dopravním předpisům. Např. v Rakousku,Německu by si to nedovolil a ani by nikoho nenapadlo takto vše obkecávat. Jednou je daná max. rychlost a basta. Přece nebude dána, když je dálnice volný, jiná když je silný provoz. Jo a k tomu zastavení- myslím, že v Americe by byl již po smrti…

    JS

    Dobrý den, pane Beran,
    plně se ztotožňuji z Vaší argumentací a věřím, že se Vám podaří spor dotáhnout do zdárného konce!

    Standa

    Pane doktore, jste profík. K Passatům se vyjadřuji poměrně dost často, nejen \“poměřovací metoda\“, ale i kalibrace samotného Passatu, podmínky se mění v případě změny pneumatik /dezénu, letní, zimní/, změny hmotnosti osádky atd… Bohužel se jen potvrzuje skutečnost, že řidiči, jenž dosáhli 12 bodů, neboť nebyli schopni uvést \“nesouhlasím\“…jsou neřidiči naprosto zbytečně… PS: Po téměř 30 měsících se nám podařilo ve spolupráci s Veřejným ochráncem práv dosáhnout prohlášení nicotnosti u blokových pokut městských strážníků za jízdu na červený světelný signál. A kde jinde to mohlo začít než v Pardubicích, Hradci Králové a Lázních Bohdaneč… šerifové versus Texas Ranger.. _Standa_ neplatte pokuty. cz 🙂

    vendy

    porušil jsem pravidlo silničního provozu jízdou v odstavném pruhu na dálnici.prosím o informaci,jak závažný je to přestupek (z hlediska výše pokuty a odečtu bodů)?oba jízdní pruhy byly zacpané,jel jsem 40 km/h s výstražnými světli.udělal jsem to poprvé z důvodu,že bych nestihl let do vzdáleně destinace. děkuji za odpovědi. ( cestu mi zatarasil autem řidič,zmlátil mi.v roztrhaném obleku jsem ale letadlo stihnul v menším psych. šoku a zřejmě s lehčím otřesem mozku.taky zkušenost)vendy

    Black

    Dobrý den

    chtěl jsem se zeptat

    a) jak dlouho již trvá ten proces správního řízení a v jakém je aktuálním stadiu viz výše pospaný http://www.autoweb.cz/beran-materialni-aspekt-prestupku-v-akci-cast-i/ „Materiální aspekt přestupku v akci – část I.“ a zda se někam i dále posunul a jak a zda je i nějaký další článek Materiální popř i formální aspekty přestupku v akci – část II .?

    b) Zda p. Judr. poskytuje taky právní pomoc řidičům ,když a  pokud se mi stala nyní podobná záležitost a vnímají tam několik aspektů šikany ,napr. i  kde v na dálnici v 110 km/hod mi “ údajně “ naměřili 175 km /hod …kde jsme si jistý že jsme tolik ani nejel a oni mě “ jen “ střelili radarem jak vystartovali z rady aut a kde to byla jejich rychlost a vzdálenost mezi námi po dobu měření po nějakou dobu nebyla ani konstantní … – Jakou min. dobu musí mě měřit a aby bylo průkazné že jeli stejnou rychlostí za mnou a nebyl to jen vystřel a prizoomovaní na jejich displeji .:?

    c) jak je prokázáno a možné z jejich strany prokázat konstantní vzdálenost a  po jakou dobu musí merit aby toto nejen poměrové měření rychlosti ale hl. i vzdálenosti mezi vozidly bylo objektivní a průkazné i kalibrovaným měřiči vzdálenosti i mezi námi .tj. měřeným a stíhacím vozem .:?

    d) jaké jsou i další možné argumentační fakta, kroky k zpochybnění či zvrácení takového správního řízení s cílem naplnit jen státní pokladnu a šikanovat tak řidiče ?

    e) jaký máte právní názor a i praktické zkušenosti na webu na činnost fy  ( jako např http://rokbezpokut.cz , resenipokut.cz, aj …) poskytující tyto služby a jaké jsou Vaše a čtenářů zkušenosti s jejich “ skutečnými výsledky a zda je reálné šance s těmito fy tyto problémy vyřešit aneb je to jen tahaní z lidí a jejich aktuálního neštěstí či ztížené situace jen tahaní dalších peněz bez majoritních výsledků jen vracení peněz za body ci zaplacení pokuty ?

    Děkuji

    Black

    Leoš

    Pan doktor argumentoval ve správním řízení: “ Je pravda, že policisté měli dost ztíženou argumentační pozici, protože když mne dojížděli, tak (jak ze záznamu plyne) jeli v témže provozu, bez zapnutých majáků (tedy stejně jako ostatní civilní auta) a tedy nerozpoznatelně, až 224 km/h.“ Článek vyšel cca v roce 2011. Co se týká ne-zapnutých majáků apod., byl již v této době napsání článku rozsudek Krajského soudu v Ostravě ze dne 26.02.2010, čj. 58 Ca 46/2009 – 37: “ Výsledek měření rychlosti vozidla jedoucího rychlostí překračující nejvyšší dovolenou rychlost, který byl získán měřícím zařízením umístěným v policejním vozidle, které z důvodu změření této rychlosti muselo jet také rychlostí překračující nejvyšší dovolenou rychlost, není nezákonně získaným důkazem. Překročení nejvyšší dovolené rychlosti je v takovém případě nezbytné k plnění úkolů Policie České republiky (§ 18 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu). Není přitom ani nezbytné, aby takové policejní vozidlo mělo zapnuta zvláštní výstražná světla modré barvy, neboť § 18 odst. 9 citovaného zákona je k § 41 odst. 1 téhož zákona, podle něhož se má výstražných světel užívat, v poměru speciality.“ Možná by bylo přijatelnější zveřejňovat „jistější“ argumenty k „obhajobě“.

    Fyzik

    Víte na jednu stranu se mi nelíbí buzerace státní mocí, ale na druhou stranu si myslím, že člověk, který se žene po dálnici rychlostí 172Km/h s těhotnou ženou, nemá na silnici co dělat. A ještě se naivně odvolává na brzdnou soustavu svého BMW. On ji má snad nějak certifikovaně změřenou? 😉 Asi sotva. A pro ty co řeknou, že jel jen o 42Km/h rychleji bych je rád vyvedl z omylu co se týká brzd a rychlostí. Brzda je technické zařízení, které mění kinetickou energii třením na energii tepelnou. Kinetická energie je závislá na druhé mocnině rychlosti a spočítá se ze vztahu Ek= 1/2 mv2. No a teď porovnání kinetické energie vozidla jedoucího 130Km/h a stejného vozidla jedoucího 172Km/h. Dosazením do vzorce snadno zjistíte, že kinetická energie vozidla jedoucího 172Km/h je téměř dvojnásobná oproti kinetické energii vozidla jedoucího 130Km/h. Tedy i brzdy by museli ubrzdit 2x takovou energii a brzdná dráha by tedy byla při plném krizovém brzdění takřka dvojnásobná. To si málokterý právník v BMW spočítá. Víte jedna věc sou naše zákony a ty lze zjevně občas porušovat, ale věc druhá jsou zákony fyzikální a ty prostě porušovat nelze.

Zpět na článek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist