Beran: Legální podjíždění zprava na dálnici

Můžete předjíždět zprava auta, která jedou pomaleji v levém pruhu než vy v tom pravém? JUDr. Beran vysvětluje, že ano. Tedy vlastně ne. Tedy přesněji řečeno popisuje rozdíly mezí jízdou v obci, na dálnici a při tzv. souběžné jízdě.

V posledních dnech jsem zachytil zajímavou výměnu názorů mezi Policií ČR a Ministerstvem dopravy na téma, kdy lze na dálnici v souladu s pravidly předjíždět zprava. Celková diskuse pak ukázala na některé neortodoxní výklady tzv. souběžné jízdy. Pojďme se tedy na to podívat pečlivě.


Obecná pravidla jsou následující:
– v obci na komunikaci o více jízdních pruzích jedním směrem JE dovoleno jet kterýmkoliv jízdním pruhem a tedy i fakticky předjíždět zprava (§12, odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.)

– mimo obec na komunikaci o více jízdních pruzích jedním směrem (typicky na dálnici) NENÍ dovoleno jet kterýmkoliv jízdním pruhem; jet se smí jen tím pravým a ostatní slouží k objíždění, předjíždění, otáčení nebo odbočování (§12, odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.).

Tato základní pravidla jsou asi jasná. Určitou modifikaci do výše uvedeného pravidla mimo obec vnáší tzv. princip souběžné jízdy. Ta je definována jako situace, kdy:“ …v jednom směru jízdy je taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně.“

Jednoduše řečeno, pokud jsou ve VŠECH pruzích kolony vozidel, tak i pravý pruh nebo pravé pruhy mohou jet rychleji než levý pruh nebo levé pruhy. Zásadní podmínkou ale je, že ve všech pruzích jsou kolony (souvislé proudy vozidel).

Není proto na druhou stranu pravda, že by bylo možné zprava předjíždět vozidla jedoucí v levém pruhu, pokud před řidičem v pravém pruhu nikdo není. Pokud si tedy představíte situaci, kdy na dálnici v levém pruhu jede „vláček“ aut rychlostí např. 110 km/h a pravý je prázdný a řidiči ve vláčku z jakéhokoliv důvodu nejedou v prázdném pravém (třeba je to na D1 u Jihlavy, kde pravý pruh připomíná rolety, což samozřejmě nikoho neomlouvá), tak je pravým prázdným pruhem nelze v souladu s pravidly předjet („podjet“).

V této situaci musí řidič, který chce jet rychleji, buď počkat, až ti v levém přejedou do pravého a pak je předjet levým, anebo může také přejet do levého a začít „nátlakový domino-efekt“ přes auto před sebou až na toho prvního, který nechce uhnout a předjet ho spolu s ostatními levým pruhem, jakmile uhne.

26.4.2016 8:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist