Beran: Kruhové objezdy a změna pravidel v přednosti – skutečně?

Ne, i když se to tak může zdát podle některých "hysterických" reakcí v médiích, ohledně jízdy po kruhovém objezdu se nic nezměnilo. JUDr. Beran to vysvětluje...

V posledních dnech jsem zaregistroval z několika zdrojů informace, že s účinností od 1. 1. 2016 došlo ke změně pravidel přednosti v jízdě na kruhovém objezdu. Pro vyloučení nějakých překvapení se na tuto informaci dnes podíváme zblízka.

Nejprve hned úvodem uvedu, že k žádné změně nedošlo a pokud jsou některé skutečnosti vnímány jako změna, pak se spíš jedná o nepochopení souvislostí v systematice právních předpisů.


Aby byly případné pochybnosti rozptýleny, tak nejprve uvedu, že nová vyhláška 294/2015 Sb. nahrazující dosavadní vyhlášku 30/2001 Sb., které se obě týkají/týkaly dopravních značek, neobsahuje žádné ustanovení týkající se přednosti v jízdě ve vztahu ke kruhovým objezdům a tedy s jejím přijetím k žádné změně nemohlo dojít. Pravidla přednosti upravuje zákon č. 361/2000 Sb. a ten se nijak nezměnil, když stanoví tato pravidla:

§22 odst. 5:
Řidič vjíždějící na kruhový objezd označený dopravními značkami „Kruhový objezd“ společně se značkou „Dej přednost v jízdě!“ nebo „Kruhový objezd“ společně se značkou „Stůj, dej přednost v jízdě“ musí dát přednost v jízdě vozidlům a jezdcům na zvířatech jedoucím po kruhovém objezdu a organizovanému útvaru chodců a průvodci vedených a hnaných zvířat se zvířaty jdoucími po kruhovém objezdu.

Toto je stávající stav, který je každému jasný, tzn. když vjíždím na kruhový objezd a je tam trojúhelník nebo „stopka“, dávám přednost. A tento stav platí i nadále a nic se na něm nemění.

Dojem, že došlo ke změně pravidel, vyvolalo patrně to, že dříve (za účinnosti vyhlášky č. 30/2001 Sb.) bylo u definice dopravní značky C1 „Kruhový objezd“ uvedeno, že je vždy doplněna značkou stanovující přednost (Dej přednost v jízdě nebo Stůj, dej přednost v jízdě), kdežto v nové úpravě je uvedeno, že tyto značkou tam MOHOU být, nikoli MUSÍ být, jako tomu bylo dosud.

Pokud se však dnes podíváte na kterýkoliv kruhový objezd, zjistíte, že všude tam jsou značky hlavní silnice nebo dej přednost v jízdě. To proto, že, kdyby tam nebyly, tak platí přednost zprava. Samozřejmě jsme si zvykli na to, že když jedeme po kruhovém objezdu, tak máme přednost, ale to není proto, že jsme na kruhovém objezdu, ale protože jsme na hlavní.

Na pravidlech přednosti na kruhových objezdech se tedy nezměnilo vůbec nic. Buď jsme na hlavní, tak jedeme, anebo tam žádná značka není (takový kruhový objezd jsem ale nikde neviděl) a dáváme přednost zprava. Nová vyhláška 294/2015 Sb. na tom ale nic nezměnila a pravidla jsou pořád stejná, takže pokud ty značky někde chyběly dnes (jakkoli by neměly chybět), tak jsme stejně tak i dosud museli dávat přednost zprava.

24.3.2016 8:18| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist