Bez bezpečnostních pásů nelze jezdit, nicméně výjimky tady jsou. Kdo se v autě nemusí poutat?

Všichni se v autě musíme poutat, to je jasné. Tedy, je to jasné? A opravdu všichni - anebo víte, kdo a kdy se bezpečnostním pásem poutat nemusí?

Poutání a nepoutání se bezpečnostními pásy je stále atraktivní téma a v jednom z posledních článků padla v diskusi otázka, jak je to s nepoutáním se dětí v autech, která nejsou vybavena pásy, případně možností instalace dětské sedačky. JUDr. Beran tedy navazuje na zmíněnou problematiku a řeší všechny varianty nemožnosti nebo nenutnosti se poutat.

1) Řidič
Řidič motorového vozidla se nemusí poutat v případě, kdy:
– auto není (nebylo) pásy vůbec vybaveno z výroby (typicky veterán vyrobený v době, kdy neexistovala povinnost vybavit vozidlo bezpečnostními pásy)

– tomu brání zdravotní důvody

– se jedná o řidiče vozidla bezpečnostních sborů, ozbrojených sil a vojenského zpravodajství při plnění služebních povinností, řidiče vozidla obecní policie při plnění úkolů obecní policie, řidiče vozidla jednotky požární ochrany a záchranného vozidla Horské služby při řešení mimořádných událostí a řidiče vozidla poskytovatele zdravotnické záchranné služby v případech, kdy použití bezpečnostního pásu brání v rychlém opuštění vozidla za účelem výkonu dalších povinností.

2) Spolujezdec
Spolujezdec se nemusí poutat v následujících případech:
– auto není (nebylo) pásy vůbec vybaveno z výroby (typicky veterán vyrobený v době, kdy neexistovala povinnost vybavit vozidlo bezpečnostními pásy)

– tomu brání zdravotní důvody

Nejnebezpečnější činnosti za volantem – znáte je?!

Autonovinky | vydáno 11. 2. 2010

3) Dítě
Dítě není nutné vůbec poutat, ani umístit do dětské sedačky v následujících případech:
– auto není pásy nebo dětskou sedačkou vybaveno; to neplatí ale pro přepravu dětí mladších tří let a přepravu dětí menších než 150 cm na sedadle spolujezdce; pokud auto nemá pásy nebo do něj nelze umístit a připoutat dětskou sedačku, tak dítě mladší tří let na kterémkoliv sedadle nebo dítě menší než 150 cm na sedadle spolujezdce nelze přepravovat NIKDY!

– pokud tomu brání zdravotní důvody a vozidlo je vybaveno pásy nebo dětskou sedačkou

– ve vozidle bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností, ve vozidle obecní policie při plnění jejích povinností, ve vozidle jednotky požární ochrany při řešení mimořádných událostí a ve vozidle poskytovatele zdravotnické záchranné služby a Horské služby při řešení mimořádných událostí nebo při poskytování zdravotních služeb přepravovanému dítěti.

25.4.2017 9:26| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist