Beran: Dopravní obsluha a zásobování po novele

Od nového roku platí obměněný výklad některých dopravních značek. Právní expert JUDr. Tomáš Beran vysvětluje, co se mění pro dopravní obsluhu a zásobování.

Již jsem se věnoval částečně tomu, že 1. 1. 2016 nabyla účinnosti nová vyhláška č. 294/2015 Sb., která nahradila dosavadní vyhlášku č. 30/2001 Sb., a předmětem které je problematika dopravních značek a jejich významu. Dnes bych se krátce podíval na to, k jakému vývoji došlo v otázce problematiky označování dopravní obsluhy nebo výjimky pro zásobování.


1) Zásobování

Pokud narazíte po 1. 1. 2016 na dopravní značku, pod níž bude dodatková tabulka s označením „mimo zásobování“, pak obdobně jako dosud se zásobováním rozumí ta vozidla, která zajišťují zásobování nebo lékařské, opravárenské, údržbářské, komunální a podobné služby a vozidla přepravující osoby těžce zdravotně postižené. Na tomto vymezení se k 1. 1. 2016 nezměnilo nic, takže v tomto ohledu platí stejná pravidla.

Pokud se ptáte, co všechno spadá pod zásobování, pak je to relativně široká formulace a spadá pod něj jakýkoliv typ dodeje zboží, případně služby nebo služeb, jejichž povahou jsou např. opravy všeho druhu. Definice je skutečně velmi široká.

2) Dopravní obsluha

Definice dopravní obsluhy na dodatkových tabulkách od 1. 1. 2016 určité drobné změny doznala. Dopravní obsluhou se rozumí všechna vozidla spadající pod výše uvedené zásobování a přidávají se s k nim:

  • vozidla taxislužby, a
  • vozidla, jejichž řidiči nebo provozovatelé mají za značkou bydliště, ubytování, sídlo nebo nemovitost.

Jak je zřejmé z poslední části definice, bydliště ani nemusí být trvalé (tak to bylo i dříve) a ubytovat se dá leckde. Změna proti dřívějšku je, že v minulosti v definici bylo to, že řidič má za značkou garáž (to už dnes není moc praktické), takže garáže nahradila „nemovitost“. 

22.2.2016 7:00| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist